VETERİNER FAKÜLTESİ
EAEVE

 

 

 Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi, European Association of Establishments for Veterinary Education (EAEVE, Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği)  ECOVE Komitesinin 30 Ekim 2013 tarihinde yaptığı toplantıda Tam Akredite olarak kabul edilmiştir.

EAEVE, 1988 yılında kurulmuştur. 2013 yılı itibariyle Avrupada var olan 110 veteriner eğitim kurumlarından, 98si EAEVE üyesidir. 98 üye Fakülteden 54ü akredite olmuş (onaylanmış) 3 koşullu onaylanmış, 41 fakülte ise henüz onaylanmamıştır.

EAEVEnin misyonu Veteriner Fakültelerinin eğitim standartlarını geliştirmek amacıyla onları belirli kriterler çerçevesinde değerlendirmek ve teşvik etmektir.

Temel amacı 2005/36 Avrupa Birliği Direktifi kapsamında Veteriner Hekim için çalışma programının belirlenen asgari standartlarda uyumlaştırılmasıdır. Bunu Avrupa Veterinerler Federasyonu (FVE) ile birlikte, resmiyet kazandırarak, ortak sorumluluk ile yönetmektedirler. EAEVE aynı zamanda son yıllarda Amerika Birleşik Devletlerindeki en büyük veteriner eğitim birliği olan American Veterinary Medical Association (AVMA) ile de standartlarını uyumlu hale getirerek karşılıklı olarak birbirlerini tanımışlardır.

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi 2000 yılında EAEVEye Türkiyede ilk üye olan fakülte olmuştur. EAEVEnin uzmanlar komitesi Fakültemize ilk ziyaretlerini 18-23 Mart 2002 tarihinde gerçekleştirmişlerdir. Bu ziyaret EAEVE tarafından Türkiyedeki Veteriner Fakültelerine yapılan ilk değerlendirme olmuştur. İlk değerlendirme sonrasında sunulan ziyaret raporu, Fakültemiz Yönetimine ve Öğretim Üyelerimize eğitim-öğretim politikamızın yeniden değerlendirilmesi için önemli bir katkı yapmıştır.

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi 10-11 Nisan 2008 tarihinde uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından tekrar ziyaret edilmiştir. İkinci değerlendirme ziyaretinin ardından, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yönetimi ve Öğretim Üyeleri raporda açıklanan sorunlar ve yetersiz konularda odaklanmıştır.

3-4 Mart 2011 tarihinde geçirilen ziyaretin sonucu 12-13 Nisan tarihlerinde toplanan ECOVE tarafından heyetin raporlarında belirttiği bazı eksikliklerden dolayı onay alamamıştır.

8-9 Mayıs 2013 tarihinde EAEVE Uzman Heyeti tarafından gerçekleştirilen ziyaret sonrası tutulan rapor, 30 Ekim 2013 tarihinde toplanan Eğitim Komitesi tarafından değerlendirilmiş ve Fakültemiz tam akredite olarak kabul edilmiştir.

Kararın Fakültemize, Üniversitemize ve Ülkemize hayırlı olmasını diler, Dünya standartlarında bir fakülte olma yolunda önemli bir mihenk taşı olan bu başarıda 2000 yılından bu tarafa emeği geçen bütün personelimize özverili çabalarından dolayı, verdikleri çok büyük destekler için Üniversite üst yönetimine ve Sayın Rektörümüze canı gönülden teşekkür ederiz.

S.Ü. Veteriner Fakültesi Dekanlığı

30.Ekim.2013


Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Değerli Mensupları, kıymetli çalışma arkadaşlarımız, öncelikle 2000 yılından bu tarafa sizlerin büyük çabaları sonucunda gelen akreditasyon başarısı hepimize hayırlı olsun. Akreditasyon sonrası EAEVE Başkanına yazılan mektuba alınan cevabı, Sayın Prof.Dr. Fodorun gururlandıran ifadelerini sizinle paylaşmak istedik. Bu gurur elbette ki hepimizindir. Sizin maddi ve manevi destekleriniz Fakültemizin, Üniversitemizin ve Ülkemizin ve hatta dünyadaki birçok mazlum  milletlerin önemli can damarlarından birisidir. Bu duygularla hepinizi saygıyla selamlıyoruz.

DEKANLIK


Original Message:
From: "Fodor László" <Fodor.Laszlo@aotk.szie.hu>
Date: Friday, November 1, 2013 11:54 pm
Subject: Re: ECOVE decision on Selcuk University of Veterinary Faculty
To: "aguner selcukÜniv VeterinerFak" <aguner@selcuk.edu.tr>

Dear Dean Prof. Ahmet Guner,
Thank you for your kind letter. I feel sorry that I could not reply to earlier but I returned from Vienna just yesterday. 
First of all, I would like to congratulate wholeheartedly to you and your staff members! I think it was a great work of you, the vice deans, professors and all staff members of the faculty. I was happy that ECOVE acknowledged the huge work of you and your commitment to rectify the deficiencies. It was a pleasure for me to be involved in this process. I do hope that you will be a good example for several faculties in Turkey and outside it and you will be followed by them. Would you please help these not approved faculties?

Kindest regards,

L. Fodor

 

2011-RAPOR:


2012


2013-RAPOR: