VETERİNER FAKÜLTESİ
KLİNİK ÖNCESİ BİLİMLER
Dersin Adı   NEKROPSİ
Dönemi Dersin Kodu Teorik Saat / Uygulama Saati AKTS
7 1401720 1,00 / 2,00 3,00
Dersin Düzeyi Lisans
Dersin Dili Türkçe
Dersin Veriliş Biçimi Yüz Yüze
Dersin Koordinatörü Prof.Dr.Fatih HATİPOĞLU
Koordinator E-mail fhatip selcuk.edu.tr
Öğretim Elemanı
Prof.Dr. M.Kemal ÇİFTÇİ , Prof.Dr. Hüdaverdi ERER , Prof.Dr. Fatih HATİPOĞLU , Prof.Dr. Mustafa ORTATATLI , Doç Dr. Özgür ÖZDEMİR
Yardımcı Öğretim Elemanları
Araş.Gör. Funda TERZİ
Dersin Amacı Nekropsinin gerekliliğini ve hastalıkların kesin tanısındaki önemini vurgulamak, hayvan türlerine göre nekropsi yöntemlerini anlatarak uygulama yaptırmak, makroskobik tanı yöntemleri ve marazi madde alıp laboratuvara gönderme usullerini öğretmek. Böylece her bir öğrencinin saha şartlarında da nekropsi yaparak hayvanların ölüm nedenini ortaya koyabilecek ve nekropsi raporu düzenleyecek düzeyde beceri kazanmasını sağlamaktır.
Temel Bilimler Mühendislik Bilimleri Sosyal Bilimler Eğitim Bilimleri Sanat Bilimleri Sağlık Bilimleri Tarım Bilimleri
0 0 0 0 0 100 0
DERS YÖNTEM VE TEKNİKLERİ
Teorik dersler sınıf ortamında yüz yüze ve bilgisayar ortamında sunular yardımıyla anlatılır. Uygulama derslerinde, nekropsi salonunda öğrencilerin de takibi ve bireysel katılımıyla her hayvan türünde ayrı ayrı uygulamalı nekropsi yapılır. Organlardaki lezyonlar tanımlanarak, uygun örneklerin alınması ve nekropsi raporunun düzenlenmesi gösterilir.
HAFTA DERS İÇERİĞİ KAYNAK
1 Genel nekropsi bilgisi- nekropsinin amacı, önemi Nekropsi- Ders Notu Veteriner Patoloji I. ve II. Cilt(R. Hazıroğlu, Ü.H. Milli) Pathology of Domestic Animals, Volume I, II, III.(Jubb, Kennedy, Palmer)
2 Genel nekropsi bilgisi- ötanazi, kadavranın dış bakısı, Nekropsi- Ders Notu Veteriner Patoloji I. ve II. Cilt(R. Hazıroğlu, Ü.H. Milli) Pathology of Domestic Animals, Volume I, II, III.(Jubb, Kennedy, Palmer)
3 Genel nekropsi bilgisi- postmortal değişiklikler. Nekropsi- Ders Notu Veteriner Patoloji I. ve II. Cilt(R. Hazıroğlu, Ü.H. Milli) Pathology of Domestic Animals, Volume I, II, III.(Jubb, Kennedy, Palmer)
4 Genel nekropsi bilgisi- otoliz, Nekropsi- Ders Notu Veteriner Patoloji I. ve II. Cilt(R. Hazıroğlu, Ü.H. Milli) Pathology of Domestic Animals, Volume I, II, III.(Jubb, Kennedy, Palmer)
5 Nekropsi tekniği- Yatırma yöntemleri ve derinin yüzülmesi. Nekropsi- Ders Notu Veteriner Patoloji I. ve II. Cilt(R. Hazıroğlu, Ü.H. Milli) Pathology of Domestic Animals, Volume I, II, III.(Jubb, Kennedy, Palmer)
6 Nekropsi tekniği- Karın boşluğunun açılması ve organların çıkartılması. Nekropsi- Ders Notu Veteriner Patoloji I. ve II. Cilt(R. Hazıroğlu, Ü.H. Milli) Pathology of Domestic Animals, Volume I, II, III.(Jubb, Kennedy, Palmer)
7 Nekropsi tekniği- Göğüs boşluğunun açılması ve organların çıkartılması. Nekropsi- Ders Notu Veteriner Patoloji I. ve II. Cilt(R. Hazıroğlu, Ü.H. Milli) Pathology of Domestic Animals, Volume I, II, III.(Jubb, Kennedy, Palmer)
8 Nekropsi tekniği- Kalbin açılması ve incelenmesi. Nekropsi- Ders Notu Veteriner Patoloji I. ve II. Cilt(R. Hazıroğlu, Ü.H. Milli) Pathology of Domestic Animals, Volume I, II, III.(Jubb, Kennedy, Palmer)
9 Nekropsi tekniği- Beynin çıkarılması ve incelenmesi Nekropsi- Ders Notu Veteriner Patoloji I. ve II. Cilt(R. Hazıroğlu, Ü.H. Milli) Pathology of Domestic Animals, Volume I, II, III.(Jubb, Kennedy, Palmer)
10 Arasınav
11 Arasınav
12 Nekropsi tekniği- M. Spinalisin çıkarılması, ağız ve burun boşluğu açılması ve incelenmesi Nekropsi- Ders Notu Veteriner Patoloji I. ve II. Cilt(R. Hazıroğlu, Ü.H. Milli) Pathology of Domestic Animals, Volume I, II, III.(Jubb, Kennedy, Palmer)
13 Makroskopik veteriner patoloji- Lezyonların kıvam ve şekli Nekropsi- Ders Notu Veteriner Patoloji I. ve II. Cilt(R. Hazıroğlu, Ü.H. Milli) Pathology of Domestic Animals, Volume I, II, III.(Jubb, Kennedy, Palmer)
14 Makroskopik veteriner patoloji-Lezyonların dağılımı ve rengi Nekropsi- Ders Notu Veteriner Patoloji I. ve II. Cilt(R. Hazıroğlu, Ü.H. Milli) Pathology of Domestic Animals, Volume I, II, III.(Jubb, Kennedy, Palmer)
15 Hastalıklı dokulardan örnek alınması Nekropsi- Ders Notu Veteriner Patoloji I. ve II. Cilt(R. Hazıroğlu, Ü.H. Milli) Pathology of Domestic Animals, Volume I, II, III.(Jubb, Kennedy, Palmer)
16 Hastalıklı dokulardan örnek alınması Nekropsi- Ders Notu Veteriner Patoloji I. ve II. Cilt(R. Hazıroğlu, Ü.H. Milli) Pathology of Domestic Animals, Volume I, II, III.(Jubb, Kennedy, Palmer)
DEĞERLENDİRME SİSTEMİ   Ara Sınav Final
  Sayı Katkı Payı Sayı Katkı Payı  
Yarıyıl İçi Çalışmaları : - - - -
Devam/Katılım : - - - -
Uygulamalı Sınav : - - - -
Derse Özgü Staj : - - - -
Küçük Sınav : - - - -
Ödev : - - - -
Sunum ve Seminer : - - - -
Projeler : - - - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - - - -
Vaka Çalışmaları : - - - -
Arazi Çalışmaları : - - - -
Klinik Çalışmaları : - - - -
Diğer Çalışmaları : - - - -
Ara Sınav   1 40 - -
Final   - - 1 60
AKTS İŞ YÜKÜ TABLOSU   Sayı Süre
Ders Süresi : 14 3
Sınav Dışı Ders Çalışma Süresi : 5 4
Sunum ve Seminer Hazırlama : - -
Derse Özgü Staj : - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - -
Arazi Çalışmaları : - -
Vaka Çalışmaları : - -
Projeler : - -
Ödev : - -
Küçük Sınavlar : - -
Ara Sınav : 1 14
Final : 1 14
DERSİN AKTS KREDİSİ 3
No DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI KATKISI (*)
D.Ö.Ç. 1 1. Ölen hayvanların nekropsi öncesi, sırası ve sonrasında gereken tedbirleri alır 4
D.Ö.Ç. 2 2. Hayvan türüne göre uygun ötanazi ve nekropsi tekniklerini belirleme ve uygulama becerisini edinir. 4
D.Ö.Ç. 3 3. Nekropsi sırasında organlarda gözlenen makroskobik bulguları tanıma ve yorumlama yeteneği kazanır. 4
D.Ö.Ç. 4 4. Lezyonlu organlardan usulüne uygun şekilde marazi madde alıp laboratuvara gönderme konusunda bilgi sahibi olur. 4
D.Ö.Ç. 5 5. Nekropsi sonucunda tüm verileri değerlendirerek ölüm nedenini belirleme, hastalığı tanıma ve nekropsi raporu hazırlama becerisi kazanır 4
D.Ö.Ç. 6 6. Klinik tanısı yapılamayan olgularda nekropsi ile hastalığın kesin teşhisini yaparak, hayvan hastalıkları ile mücadele edilmesine ve ülke ekonomisine katkı sağlar. 4
* 1: Zayıf - 2: Orta - 3: İyi - 4: Çok İyi
PROGRAM ÇIKTISI VE DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI İLİŞKİ MATRİSİ

DÖÇ1DÖÇ2DÖÇ3DÖÇ4DÖÇ5DÖÇ6DÖÇ7DÖÇ8DÖÇ9DÖÇ10DÖÇ11DÖÇ12DÖÇ13DÖÇ14DÖÇ15DÖÇ16DÖÇ17DÖÇ18DÖÇ19DÖÇ20
PÇ1
PÇ2
PÇ3
PÇ4
PÇ5
PÇ6
PÇ7
PÇ8
PÇ9
PÇ10
PÇ11
PÇ12
PÇ13
PÇ14
PÇ15
PÇ16
PÇ17
PÇ18
PÇ19
PÇ20