VETERİNER FAKÜLTESİ
KLİNİK BİLİMLER
DÖLERME VE SUNİ TOHUMLAMA

 Anabilim Dalı Kliniği’nde evcil hayvanlarda androlojik muayene, genital organların muayenesi, sperma muayenesi, suni tohumlama ve infertilite ile ilgili sorunların tanısı ve tedavileri gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra dondurulmuş boğa spermalarının muayenesi yapılarak rapor düzenlenmektedir.

Klinik hizmetlerinin yanında eğitim faaliyetleri de devam etmekte olup 4. sınıfın I. döneminde Dölerme ve Suni Tohumlama dersi haftada 3 saat teorik ve 8 saat klinik olarak lisans dersi anlatılmaktadır. Beşinci sınıfın her iki dönemini kapsayan süreçte intörn öğrencilere uygulama ağırlıklı program uygulanmaktadır. Lisans dersleri yanında Yüksek Lisans ve Doktora eğitiminin verildiği Anabilim Dalı’nda halen 2 Profesör ve 1 Araştırma Görevlisi görev yapmaktadır.

Anabilim Dalının amacı evcil hayvanlarda suni tohumlamayı ilgilendiren konularda araştırma yapmak, veteriner hekimlere, veteriner fakültesi öğrencilerine ve yetiştiricilere bilgi ve destek sağlamaktır.

Bunlara ilave olarak Anabilim Dalımızda mezuniyet sonrası sürekli eğitime yönelik olarak veteriner hekimlere yönelik hizmet içi eğitim kursları düzenlenmektedir.

Dersler               : Dölerme ve Suni Tohumlama

Pratik                 : Klinik Uygulamalar

Seçmeli Dersler   : “Suni Tohumlama Organizasyonu ve Başarıyı Artırıcı uygulamalar”, “Kedi ve Köpeklerde Reprodüksiyon ve Suni Tohumlama”

Başlıca Araştırma Konuları: Spermatoloji, Sürü sağlığı kontrol programları

 

ÖĞRETİM ÜYELERİ

 PROF. DR. MEHMET BOZKURT ATAMAN  (ANABİLİM DALI BAŞKANI)

PROF. DR. ABDULLAH KAYA

DOÇ. DR. MUSTAFA NUMAN BUCAK

ARŞ. GÖR. MUSTAFA BODU