VETERİNER FAKÜLTESİ
KLİNİK BİLİMLER
CERRAHİ

 Cerrahi Anabilim dalında küçük hayvan (pet), büyük hayvan (at), çiftlik hayvanı (sığır, koyun, keçi, buzağı) ve kanatlı hayvanların cerrahi hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetlerin uygulanmasında anestezi ve çeşitli görüntüleme olanaklarından faydalanılmaktadır. Anabilim dalında klinik hizmetleri, araştırmalar, lisans eğitimi ve lisansüstü klinik uzman eğitimleri her alanda devam etmektedir. Lisans 3. 4. ve 5. sınıf öğrencilerine küçük ve büyük hayvan cerrahisi, anestezi ve diagnostik görüntüleme alanlarında klinik eğitim verilmektedir. Son sınıf öğrencileri klinik eğitimini yoğun bir şekilde almaktadır.
Küçük Hayvan Kliniği (pet hayvanı)
Küçük hayvan cerrahi kliniği bölgedeki hayvan sahipleri ve başvuran veteriner hekimlere cerrahi hizmet ve kapsamlı bir öğrenci eğitimi verir. Klinik, yumuşak doku, ortopedi, kulak ve göz cerrahisi alanlarında geniş hizmet imkanı sunar.
Yumuşak doku tanımı altında her türlü yara tedavisi, vücuttaki tüm sistemlerin operasyonları ele alınmaktadır. Ortopedi alanında hemen hemen tüm kırık ve çıkıklara müdahale edilebilmektedir.
Kulak problemleri ile ilişkili her türlü hastalıkların tedavi ve operasyonları başarıyla yapılmaktadır.
Gözün, muayene sonucu belirlenen hastalıkları ile bu hastalıkların tedavisinde gerekli olan operatif işlemlerin büyük bir çoğunluğu başarıyla gerçekleştirilmektedir. FAKO cerrahisinin yerleştirilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir.Bölüm, hastalarımız için yüksek kalitede tam bir tedavi sağlamak için anestezi bölümüyle yakin işbirliği ile çalışır.
Büyük Hayvan Kliniği
At Cerrahisi
At kliniğinde topallık ve endoskopik muayeneler yapılır. Endoskopik muayeneler için İç Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan konsültasyon istenir. Muayeneler sonucu gerekli görüldüğü takdirde cerrahi tedavi yöntemlerine de geçilir. Kirik tedavisi, artroskopik cerrahi, kolik, idrar kesesi bozuklukları, üst solunum yolu hastalıkları ve ovariektomi operasyonlarının yapılabilmesi için alt yapının geliştirilmesi çalışmaları sürdürülmektedir.
Çiftlik Hayvanları
Klinikte sığır, koyun, keçi ve buzağı için hizmet verilmektedir. Çiftlik hayvanlarının konjenital, ortopedik, sindirim sistemi, yumuşak doku hastalıkları gerek ilaç gerekse operatif olarak tedavi edilmektedir.
Küçük Hayvan Anestezisi
Küçük Hayvan Anestezi Bölümü, Küçük hayvan Cerrahi bölümünün bir parçasıdır.Anestezi grubu cerrahi bölümüne sunulan hastanın anestezisinden sorumludur. Hastalar çoğunlukla kedi ve köpekler ile daha az sıklıkla tavşan, kuş gibi hayvanlardan oluşmaktadır.
Diagnostik Görüntüleme
Bu bölüm Röntgen ve Ultrasound olanakları sağlar.

ÖĞRETİM ÜYELERİ

PROF. DR. FAHRETTİN ALKAN (ANABİLİM DALI BAŞKANI)

PROF. DR. NURİ YAVRU 

PROF. DR. KADİRCAN ÖZKAN

PROF. DR. CELAL İZCİ

PROF. DR. YILMAZ KOÇ

PROF. DR. MUSTAFA ARICAN

PROF. DR. ZEKİ OĞURTAN

ARŞ. GÖR. KURTULUŞ PARLAK