VETERİNER FAKÜLTESİ
BESİN HİJYENİ VE TEKNOLOJİSİ
Dersin Adı   GIDA MİKROBİYOLOJİSİ UYG.TEKN.(SEÇMELİ DERS)
Dönemi Dersin Kodu Teorik Saat / Uygulama Saati AKTS
8 1401873 1,00 / 0,00 1,00
Dersin Düzeyi Lisans
Dersin Dili Türkçe
Dersin Veriliş Biçimi Yüz Yüze
Dersin Koordinatörü Prof. Dr. Ahmet GÜNER
Koordinator E-mail aguner selcuk.edu.tr
Öğretim Elemanı
Prof. Dr. Ahmet GÜNER
Yardımcı Öğretim Elemanları
Dersin Amacı Besin mikrobiyolojisi ve önemi hakkında öğrencileri bilgilendirmek. Besin kaynaklı mikroorganizmaları halk sağlığı ve gıda raf ömrü bakımından değerlendirmek, bunların izolasyon ve identifikasyonlarında uygulanan prensip ve teknikleri benimsetmektir.
Temel Bilimler Mühendislik Bilimleri Sosyal Bilimler Eğitim Bilimleri Sanat Bilimleri Sağlık Bilimleri Tarım Bilimleri
0 0 0 0 0 100 0
DERS YÖNTEM VE TEKNİKLERİ
Power- point destekli, sözlü- görsel anlatım, soru-cevap
HAFTA DERS İÇERİĞİ KAYNAK
1 Mikroorganizmalar hakkında genel bilgi Akçelik, M., Ayhan, K., Çakır, İ., Doğan, H.B., Gürgün, V., Halkma, A.K., Kaleli, D., Kuleaşan, H., Özkaya, D.F., Tuanil, N., Tükel, Ç. (2000). Gıda Mikrobiyolojisi ve Uygulamaları. Sim Matbaacılık Ltd. Şti., Ankara. Erol, İ. (2007). Gıda Hijyeni ve Mikrobiyolojisi. Pozitif Matbacılık ve Ltd. Şti., Ankara
2 Besin ve mikroorganizma ilişkisi Akçelik, M., Ayhan, K., Çakır, İ., Doğan, H.B., Gürgün, V., Halkma, A.K., Kaleli, D., Kuleaşan, H., Özkaya, D.F., Tuanil, N., Tükel, Ç. (2000). Gıda Mikrobiyolojisi ve Uygulamaları. Sim Matbaacılık Ltd. Şti., Ankara. Erol, İ. (2007). Gıda Hijyeni ve Mikrobiyolojisi. Pozitif Matbacılık ve Ltd. Şti., Ankara
3 Besinlerden mikroorganizma izolasyon ve identifikasyonun amacı Akçelik, M., Ayhan, K., Çakır, İ., Doğan, H.B., Gürgün, V., Halkma, A.K., Kaleli, D., Kuleaşan, H., Özkaya, D.F., Tuanil, N., Tükel, Ç. (2000). Gıda Mikrobiyolojisi ve Uygulamaları. Sim Matbaacılık Ltd. Şti., Ankara. Erol, İ. (2007). Gıda Hijyeni ve Mikrobiyolojisi. Pozitif Matbacılık ve Ltd. Şti., Ankara.
4 Yönetmelikler Akçelik, M., Ayhan, K., Çakır, İ., Doğan, H.B., Gürgün, V., Halkma, A.K., Kaleli, D., Kuleaşan, H., Özkaya, D.F., Tuanil, N., Tükel, Ç. (2000). Gıda Mikrobiyolojisi ve Uygulamaları. Sim Matbaacılık Ltd. Şti., Ankara. Erol, İ. (2007). Gıda Hijyeni ve Mikrobiyolojisi. Pozitif Matbacılık ve Ltd. Şti., Ankara.
5 İzolasyon tekniklerine genel bakış Akçelik, M., Ayhan, K., Çakır, İ., Doğan, H.B., Gürgün, V., Halkma, A.K., Kaleli, D., Kuleaşan, H., Özkaya, D.F., Tuanil, N., Tükel, Ç. (2000). Gıda Mikrobiyolojisi ve Uygulamaları. Sim Matbaacılık Ltd. Şti., Ankara. Erol, İ. (2007). Gıda Hijyeni ve Mikrobiyolojisi. Pozitif Matbacılık ve Ltd. Şti., Ankara.
6 Besiyerleri ve sınıflandırılması Akçelik, M., Ayhan, K., Çakır, İ., Doğan, H.B., Gürgün, V., Halkma, A.K., Kaleli, D., Kuleaşan, H., Özkaya, D.F., Tuanil, N., Tükel, Ç. (2000). Gıda Mikrobiyolojisi ve Uygulamaları. Sim Matbaacılık Ltd. Şti., Ankara. Erol, İ. (2007). Gıda Hijyeni ve Mikrobiyolojisi. Pozitif Matbacılık ve Ltd. Şti., Ankara.
7 Sterilizasyon, asepsi ve antisepsi Akçelik, M., Ayhan, K., Çakır, İ., Doğan, H.B., Gürgün, V., Halkma, A.K., Kaleli, D., Kuleaşan, H., Özkaya, D.F., Tuanil, N., Tükel, Ç. (2000). Gıda Mikrobiyolojisi ve Uygulamaları. Sim Matbaacılık Ltd. Şti., Ankara. Erol, İ. (2007). Gıda Hijyeni ve Mikrobiyolojisi. Pozitif Matbacılık ve Ltd. Şti., Ankara.
8 Genel mikrobiyolojik ekim ve sayım yöntemleri Akçelik, M., Ayhan, K., Çakır, İ., Doğan, H.B., Gürgün, V., Halkma, A.K., Kaleli, D., Kuleaşan, H., Özkaya, D.F., Tuanil, N., Tükel, Ç. (2000). Gıda Mikrobiyolojisi ve Uygulamaları. Sim Matbaacılık Ltd. Şti., Ankara. Erol, İ. (2007). Gıda Hijyeni ve Mikrobiyolojisi. Pozitif Matbacılık ve Ltd. Şti., Ankara.
9 Kültürel izolasyon ve identifikasyon Akçelik, M., Ayhan, K., Çakır, İ., Doğan, H.B., Gürgün, V., Halkma, A.K., Kaleli, D., Kuleaşan, H., Özkaya, D.F., Tuanil, N., Tükel, Ç. (2000). Gıda Mikrobiyolojisi ve Uygulamaları. Sim Matbaacılık Ltd. Şti., Ankara. Erol, İ. (2007). Gıda Hijyeni ve Mikrobiyolojisi. Pozitif Matbacılık ve Ltd. Şti., Ankara.
10 Ara Sınav
11 Ara Sınav
12 İleri mikrobiyolojik izolasyon yöntemleri Akçelik, M., Ayhan, K., Çakır, İ., Doğan, H.B., Gürgün, V., Halkma, A.K., Kaleli, D., Kuleaşan, H., Özkaya, D.F., Tuanil, N., Tükel, Ç. (2000). Gıda Mikrobiyolojisi ve Uygulamaları. Sim Matbaacılık Ltd. Şti., Ankara. Erol, İ. (2007). Gıda Hijyeni ve Mikrobiyolojisi. Pozitif Matbacılık ve Ltd. Şti., Ankara.
13 Klasik PCR Akçelik, M., Ayhan, K., Çakır, İ., Doğan, H.B., Gürgün, V., Halkma, A.K., Kaleli, D., Kuleaşan, H., Özkaya, D.F., Tuanil, N., Tükel, Ç. (2000). Gıda Mikrobiyolojisi ve Uygulamaları. Sim Matbaacılık Ltd. Şti., Ankara. Erol, İ. (2007). Gıda Hijyeni ve Mikrobiyolojisi. Pozitif Matbacılık ve Ltd. Şti., Ankara.
14 Real time PCR Akçelik, M., Ayhan, K., Çakır, İ., Doğan, H.B., Gürgün, V., Halkma, A.K., Kaleli, D., Kuleaşan, H., Özkaya, D.F., Tuanil, N., Tükel, Ç. (2000). Gıda Mikrobiyolojisi ve Uygulamaları. Sim Matbaacılık Ltd. Şti., Ankara. Erol, İ. (2007). Gıda Hijyeni ve Mikrobiyolojisi. Pozitif Matbacılık ve Ltd. Şti., Ankara.
15 PFGE ve ilgili diğer teknikler Akçelik, M., Ayhan, K., Çakır, İ., Doğan, H.B., Gürgün, V., Halkma, A.K., Kaleli, D., Kuleaşan, H., Özkaya, D.F., Tuanil, N., Tükel, Ç. (2000). Gıda Mikrobiyolojisi ve Uygulamaları. Sim Matbaacılık Ltd. Şti., Ankara. Erol, İ. (2007). Gıda Hijyeni ve Mikrobiyolojisi. Pozitif Matbacılık ve Ltd. Şti., Ankara.
16 Genel Değerlendirme Akçelik, M., Ayhan, K., Çakır, İ., Doğan, H.B., Gürgün, V., Halkma, A.K., Kaleli, D., Kuleaşan, H., Özkaya, D.F., Tuanil, N., Tükel, Ç. (2000). Gıda Mikrobiyolojisi ve Uygulamaları. Sim Matbaacılık Ltd. Şti., Ankara. Erol, İ. (2007). Gıda Hijyeni ve Mikrobiyolojisi. Pozitif Matbacılık ve Ltd. Şti., Ankara.
DEĞERLENDİRME SİSTEMİ   Ara Sınav Final
  Sayı Katkı Payı Sayı Katkı Payı  
Yarıyıl İçi Çalışmaları : 1 40
Devam/Katılım : - -
Uygulamalı Sınav : - -
Derse Özgü Staj : - -
Küçük Sınav : - -
Ödev : - -
Sunum ve Seminer : - -
Projeler : - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - -
Vaka Çalışmaları : - -
Arazi Çalışmaları : - -
Klinik Çalışmaları : - -
Diğer Çalışmaları : - -
Ara Sınav   - -
Final   1 60
AKTS İŞ YÜKÜ TABLOSU   Sayı Süre
Ders Süresi : 14 1
Sınav Dışı Ders Çalışma Süresi : 8 1
Sunum ve Seminer Hazırlama : - -
Derse Özgü Staj : - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - -
Arazi Çalışmaları : - -
Vaka Çalışmaları : - -
Projeler : - -
Ödev : - -
Küçük Sınavlar : - -
Ara Sınav : 1 3
Final : 1 5
DERSİN AKTS KREDİSİ 1
No DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI KATKISI (*)
D.Ö.Ç. 1 1- Gıda mikrobiyolojisinin halk sağlığı açısından önemini ve erken teşhis için farklı tekniklerin uygulanmasını hatırlar 4
D.Ö.Ç. 2 2- İzolasyon ve identifikasyon öncesi yapılması gereken işlemleri yorumlar. 4
D.Ö.Ç. 3 3- İzolasyon ve identifikasyon sonrası halk sağlığı açısından öneriler sunar, önlemler alır. 4
D.Ö.Ç. 4 4- Gıda sektörüne sağlıklı gıda üretimi konusunda teknik destek sağlar. 4
* 1: Zayıf - 2: Orta - 3: İyi - 4: Çok İyi
PROGRAM ÇIKTISI VE DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI İLİŞKİ MATRİSİ

DÖÇ1DÖÇ2DÖÇ3DÖÇ4DÖÇ5DÖÇ6DÖÇ7DÖÇ8DÖÇ9DÖÇ10DÖÇ11DÖÇ12DÖÇ13DÖÇ14DÖÇ15DÖÇ16DÖÇ17DÖÇ18DÖÇ19DÖÇ20
PÇ1
PÇ2
PÇ3
PÇ4
PÇ5
PÇ6
PÇ7
PÇ8
PÇ9
PÇ10
PÇ11
PÇ12
PÇ13
PÇ14
PÇ15
PÇ16
PÇ17
PÇ18
PÇ19
PÇ20