TIP FAKÜLTESİ
Ders Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzaktan Eğitim Sürecinde Ders Hazırlanırken Dikkate Alınması Gereken Özellikler ve Öneriler:

 

Sanal sınıf ortamında ders anlatırken kullanmak üzere sunumların hazırlanması kapsamında aşağıdaki durumlara dikkat edilmesi önerilir.

 

 Her konunun başında konunun öğrenme kazanımları yer alır.

Konulara düşündürücü sorular yönelterek başlanması dikkati toplamada ve odaklanmada yararlı olabilir.

 Ders içeriklerinin hasta mahremiyetine ve hasta haklarına zarar verecek özellikte olmamasına dikkat edilir. 

 Ders içeriklerinde telif haklarına riayet etmesi, kullanılan içeriğin kaynaklarına son slaytlarda yer verilmesi önerilir.

 Ders anlatımının çekiminin yapıldığı arka fon-zemin görüntüsünün olabildiğince dikkati dağıtmayacak, herhangi bir yanlış anlamaya meydan vermeyecek şekilde düzenlenmesi gerekir

 Derslerin yeterli kapsam ve her bir ders için 20-30 dakikalık sürede, Türkçe dilbilgisi kurallarına uygun ve akıcı bir anlatımla slaytlarda yer almasına ve ders döküman olarak verilecekse de aynı dikkatin gösterilmesi gerekir (Türkçe dilbilgisi kurallarına uygun ve akıcı bir anlatımla).

 Daha fazla ayrıntı için bağlantı veya okuma ödevi verilebilir. Konu sonlarında özet yer alır.

 Öğrenciyi motive etmek ve etkin öğrenmeyi desteklemek için okuma dışında yapılabilecek birkaç etkinlik eklenebilir. Bunlar etkileşimli alıştırmalar, kendini değerlendirme olanakları ve konuya bağlı olarak animasyon, simülasyon, film, ses vb. gibi çoklu ortam materyalleri veya linkleri olabilir.