SİLİFKE TAŞUCU MESLEK YÜKSEKOKULU
Kütüphane Haftası

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ

SİLİFKE-TAŞUCU MESLEK YÜKSEKOKULU

52. KÜTÜPHANE HAFTASI ETKİNLİKLERİ

 

 

            Öğrenmenin en sağlam ve yararlı yolu, kişinin doğrudan doğruya bilgi edinmesidir. Bu da ancak okuyup yazarak gerçekleşir.

            Kitaplar, insanın zekâsını ve bilgisini geliştirir, deneylerini arttırır, hatalarını düzeltir. Bilinçli insan, bilimsel araştırmaya, incelemeye, üretmeye, yönetmeye, olayları sağlıklı sonuca bağlamaya yöneltir. Bilinçli insanların oluşturduğu toplumlarda, demokrasi, hukuk, ahlak ve sosyal adalet ilkeleri gerçek kurallarıyla işler. Karşılıklı saygı ve güven pekişerek artar. Günümüzde radyo, televizyon, bilgisayar, internet gibi kitle iletişim araçlarında oldukça gelişim kaydedilmiştir. Fakat bu araçlar ne kadar gelişse de kitap kadar etkili olamazlar. Bu husus doğrultusunda Türk Kütüphaneciler Derneği 1964’ten itibaren Mart ayının son pazartesi başlayan haftayı “Kütüphaneler Haftası” olarak kutlanmaktadır. Haftanın amacı; Okuma alışkanlığı kazanılmasını sağlamak, kitap sevgisini arttırmak, kitap okuyarak vakit geçirmenin önemini hissettirmektir.

28.03/03.04.2016 tarihleri arasında Yüksekokulumuzda öğrencilerle birlikte 52. Kütüphane Haftası kapsamında bazı etkinlikler düzenlendi. Bu etkinliklerde öğrencilerimizin kaleminden; hafta ile ilgili kompozisyon, şiir ve deneme yazıları paylaşılarak edebiyatımızın 51 eserinden alınan kitaplardan kesitler okuyucuların beğenisine sunuldu.  “Sizde Kütüphaneyi Tek Kelime ile İfade Edin” başlıklı görsel bir çalışmayla öğrencilerimiz kütüphanemizi tek kelime ile ifade ettiler. Haftanın bir başka etkinliği:  Okurlarımız arası diyalogu sağlamak, bilgi alışverişi ve okumanın önemi için ”Kitap Öneriyorum ” köşesiydi. “Okunmuş Kitap Toplama Kampanyası”yla kütüphanemize bağışlanan kitaplar raflarda yerini aldı.

Bütün bu etkinliklerin yanı sıra kitap okumanın önemi ve kütüphane ile ilgili görsel bir anlatım olan karakalem çalışmaları duvarları süslerken, Türk Edebiyatımızın öne çıkmış şairlerinden şiirler ve hayata yön veren anlamlı hikâyeler, kütüphane haftasını anlatan özlü sözler okunmak üzere öğrencilerin beğenisine sunuldu ve okurlarımıza slayt şeklinde yazar ve şairlerimizden sunular gösterildi.

Hafta boyunca kitaplardan karakter oluşturma “Kitapları Konuşturan Oklar” okuyucuları etkinliğe ve kütüphaneye yönlendirdi.

Bütün bu etkinliklerin gerçekleştirilmesinde desteklerini esirgemeyen Silifke Taşucu Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Mustafa KARADUMAN’a, Müdür Yardımcıları Yrd. Doç.Dr. Yalçın IŞIK ve Yrd. Doç.Dr. Tolga GÖK’e, Yüksekokul Sekreteri Serap PEKTAŞ’a;son olarak bu haftanın asıl mimarları olan sevgili öğrencilerimiz:Sinem GÜLTEPE,Halit Batuhan  ERBİL,Selman ÜÇOĞLAN,Abdullah CANBAZ,Emine ÇERÇİ,Samet AYTAÇ,Cumali AKGÜN,İsmail BÜYÜKÇAY,Murat BAĞATUR,Yelda Elif BÜLBÜL,Muhammet Sadık ÖZTÜRKMEN,Coşkun ÇELİK,Dilara ZERAY,Seval BOZKAYA,Hasan Hüseyin AKCAN,Burak OĞUR,Samet AKGÜL,Emre DOĞAN,Cihat CANBEK,Ali ÇAM,Havva KARABAŞ,Erdoğan ŞENŞOY’a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

 

 

 

                                                                                                           Selçuk Üniversitesi

                                                                                       Silifke Taşucu Meslek Yüksekokulu   Kütüphanesi