SİLİFKE TAŞUCU MESLEK YÜKSEKOKULU
Kırsal Turizmin Önemi, Örnek Uygulamalar ve Silifke

“Kırsal Turizmin Önemi; Örnek Uygulamalar ve Silifke” Konulu Konferans Büyük Katılım İle Gerçekleşti

Selçuk Üniversitesi Silifke – Taşucu Meslek Yüksekokulu ile Silifke Belediyesi tarafından 17.12.2016 tarihinde Silifke Kültür Merkezinde düzenlenen ve Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Tunçay NEYİŞÇİ’nin konuşmacı olarak katıldığı “Kırsal Turizmin Önemi; Örnek Uygulamalar ve Silifke” konulu konferans başarı ile gerçekleştirildi.

Düzenleme komitesinde SÜ. Silifke – Taşucu MYO, Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü bölüm başkanı Öğr. Gör. Kürşad SAYIN ile Silifke Belediyesi Kültür Müdürü Üstün ZAYİM’in bulunduğu organizasyonda Öğr. Gör. Kürşad SAYIN Selçuk Üniversitesi Silifke – Taşucu Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Erdoğan ŞEKER’in Konyada bulunduğu, organizasyona katılmayı çok istediği fakat hava muhalefeti ve yolların kapanması nedeni ile organizasyona yetişemediğini, başarılı bir organizasyon gerçekleştirilmesi temennisinde bulunarak herkese selamlarını ilettiğini belirtmiştir.

Konferansa katılımın son derece yüksek olduğu Silifke Belediyesi Başkan Yardımcıları, Silifke Belediyesi bölüm amirleri, Selçuk Üniversitesi Silifke Taşucu MYO Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Kazım ESER ve SÜ.Silifke – Taşucu MYO Öğretim elemanları, Mersin Üniversitesi Öğretim üyeleri; Prof. Dr. Serap.ERGENE, Dr. Muhammed SAYGIN ve öğretim elemanları, Silifke Kent Konseyi Başkanı Rıfat KARADUMAN ve Kent Konseyi Turizm Çalışma Gurubu üyeleri, banka müdürleri ( Vakıfbank, İş Bankası, Denizbank), farklı kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, çeşitli turizm dernekleri yönetici ve üyeleri, bazı köy ve mahalle muhtarları, basın mensupları ve özellikle de bölge turizmcilerinden oluşan ( Tolya Otel, Gümüş Otel, Palm Beach Otel, Pine Park, Selefkos Seyahat Acentası gibi bir çok otel ,seyahat acentası ve yiyecek-içecek  işletmecileri) çok sayıda katılımcı olduğu gözlenmiştir.

Konferansın açış konuşmasını yapan Dr. Mustafa TURGUT, Bilimsel ve Akademik çalışmalar ve organizasyonlara her zaman önem verdiklerini ve üniversiteler ile iş birliği içinde çalışmalarına devam edeceklerini, belediye olarak her zaman destek olacaklarını belirterek Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ’yi aralarında görmekten mutlu olduklarını belirtti.

Prof.Dr.Tuncay NEYİŞÇİ konuşmasında; Türk turizminin sadece kum güneş deniz üçlüsü arasında sıkıştığını çoğunlukla otel tanıtımı yapıldığını ve bu nedenle Silifke ve Türk turizminin çok kırılgan bir yapıya sahip olarak olumsuzluklardan çok çabuk etkilendiğini bu nedenle kırsal turizme ve diğer turistik çekiciliklere önem verilmesi gerektiğini belirtti. Prof.Dr.Tuncay NEYİŞÇİ Silifke’yle ilgili olarak yoğurt, çilek, limon ve portakal ile Silifke’nin tanıtımının yapıldığını fakat yenilik yapılamadığı veya marka değerlerinin geliştirilemediği için ilerleme kaydedilemediğini, Silifke Yoğurdunun kekik, harnup pekmezi, nar ekşisi gibi yöresel değerler ile buluşturularak farklı lezzet ve tat’lar elde edilmesi gerektiğini, çilek, limon ve portakal ile farklı yiyecek ve içecekler ve farklı tat’lar elde edilerek mutlaka bu değerlerin akılda kalıcı bir şekilde tanıtılması gerektiğini belirtmiştir.

Ayrıca, Prof.Dr.Tuncay NEYİŞÇİ; organizasyona katılımın yüksek olmasının sevindirici olduğunu, Silifke’de bulunmaktan ve Silifkelilerle olmaktan da çok memnun kaldığını, kendisini davet eden kişilere ve organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ettiğini ve tekrar Silifke’ye geleceğini belirterek sözlerini tamamladı.

Öğr. Gör. Kürşad SAYIN, yapılan organizasyonun gerçekleşmesinde en büyük işi “Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı” ikinci sınıf öğrencilerinin üstlendiğini “Kongre ve Seminer Organizasyonları” dersi kapsamında görev alarak baştan sona bütün organizasyonda yer aldıklarını belirtti. Ayrıca SAYIN organizasyon için kendilerine destek olan ve Silifke Belediyesi ile sağlıklı bir iletişimin gerçekleşmesi konusunda kendilerine her zaman destek olan Kültür Müdürü Üstün ZAYİM Bey’e, organizasyonun gerçekleşmesi için kendilerine destek olan, Mediterranean Otel, Olbamed Hastanesi, Arısan Otel, Final Okulları, Yel Turizm, Silifke Tol Turizm …………………ve Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür etti.