SİLİFKE TAŞUCU MESLEK YÜKSEKOKULU
Mehmet Akif ERSOY ve İstiklal Marşının Kabulü

İstiklal Şairi Mehmet Akif ERSOY Anma ve İstiklal Marşı’nın Kabulünün Yıldönümü Etkinliği

Selçuk Üniversitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksek Okulu tarafından 12 Mart Mehmet Akif ERSOY’u anma günü ile İstiklal Marşı’nın kabulünün 95. yıldönümü etkinliği yapıldı. Yüksekokul müdür yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yalçın IŞIK’ın koordinatörlüğü ve Okt. Özkan DEMİR’in başkanlığındaki komisyonun hazırladığı etkinlik 14 Mart 2016 Pazartesi günü yüksekokul konferans salonunda yapılmıştır. Etkinliğe yüksekokulda görev yapan öğretim elemanları, idari personel ve çok sayıda öğrenci katılmıştır.

Öğretim Elemanı Cemile KAYNAR’ın sunumunu yaptığı etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlamıştır. Silifke Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Selamet KÖK “İstiklal Marşı’mız ve Mehmet Akif” temalı konuşması ile Mehmet Akif’in edebi yönünden ve hayata bakış açısından bahsetmiştir. İstiklal Marşı’nın hangi koşullarda yazıldığını ve ifade ettiği ruhu anlatan Selamet KÖK, “marşımız okunurken bayrakla olan göz temasımızı asla yitirmemeli ve onunla bütünleşmeliyiz” diyerek bayrak ve marşın ayrılmaz bir parça olduğunu söylemiştir.

Etkinlik Mehmet Akif’in hayatını anlatan ve İstiklal Marşı’nın kabulün yer aldığı video gösterimi ile devam etmiştir. Ardından Mehmet Akif’in yazmış olduğu bazı şiirler öğrenciler tarafından okunmuş ve etkinlik sona ermiştir.