SİLİFKE TAŞUCU MESLEK YÜKSEKOKULU
Çanakkale Şehitleri Anıldı

 

Selçuk Üniversitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksek Okulu tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri’ni Anma Günü etkinliği yapıldı. Yüksekokul müdür yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yalçın IŞIK’ın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen etkinlik 18 Mart 2016 Cuma günü yüksekokul konferans salonunda yapılmıştır. Etkinliğe yüksekokulda görev yapan öğretim elemanları, idari personel ve çok sayıda öğrenci katılmıştır.

Okt. Özkan DEMİR tarafından içeriği belirlenerek hazırlanan anma günü etkinliği saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlamıştır. Yüksekokul müdürü Prof. Mustafa KARADUMAN, Çanakkale Zaferi’nin ulusal ve uluslararası öneminden bahsederek her Türk gencinin Çanakkale Zaferi ile ilgili en azından bir kitap okuması gerektiğini ifade etmiştir. Günün anlam ve önemi ile ilgili olarak konuşan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Okutmanı Özkan DEMİR, Çanakkale Muharebeleri’nin bilinmeyen yönlerinden bahsederek, küçük-büyük herkesin savaşa giderek vatanı kurtarmaya çalıştığını, ayrıca Çanakkale’de yaşananların sadece karşılıklı vuruşmadan ibaret olmadığını ve insanlığın savaşı yendiğini ifade etmiştir.

Etkinlikte, öğrenciler oluşturdukları koro ile Çanakkale ruhuna uygun türküleri dillendirerek şiirler okumuşlardır. Kınalı Hasan Mektubu’nun okunması ile duygulu anların yaşandığı salonda, Taşucu Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni İbrahim ATALAY’ın okuduğu Zap Suyu adlı şiir ile heyecan doruk noktasına ulaşmıştır.

Son olarak ikram edilen üzüm hoşafı ve lokma tatlısı ile etkinlik sona ermiştir.