SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ
Dersin Adı   Klinik/Toplumda Hemşirelik Uygulamaları-I
Dönemi Dersin Kodu Teorik Saat / Uygulama Saati AKTS
1 3270000005 0 / 4 9
Dersin Düzeyi Doktora
Dersin Dili Türkçe
Dersin Veriliş Biçimi Yüz Yüze
Dersin Koordinatörü Yr. Doç. Dr. Şerife KURŞUN
Koordinator E-mail skursun selcuk.edu.tr
Öğretim Elemanı
Yardımcı Öğretim Elemanları
Dersin Amacı Bilimsel bilgi ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda hemşireliğe özgü model/kuram ve bakım standartlarını kullanarak sağlıklı/hasta birey, aile ve Toplumun sağlığını koruma ve geliştirme, sağlıktan sapmalar olduğunda gereksinimleri karşılama ve evde bakıma yönelik hemşirelik uygulamalarını planlama, uygulama ve değerlendirme becerisi geliştirmektir.
Temel Bilimler Mühendislik Bilimleri Sosyal Bilimler Eğitim Bilimleri Sanat Bilimleri Sağlık Bilimleri Tarım Bilimleri
0 0 20 0 0 80 0
DERS YÖNTEM VE TEKNİKLERİ
Seminer ve vaka tartışmaları
HAFTA DERS İÇERİĞİ KAYNAK
1 Hemşirelik modelleri ve kuramları doğrultusunda sağlıklı/hasta birey, aile ve topluma yönelik toplum ve klinik uygulamaları 1) Carpenito L.J., Çeviren: Firdevs Erdemir: Hemşirelik tanıları El Kitabı, 7. Baskı, Nobel Yayınevi, İstanbul, 1999. 2) Süreli yayınlar 3) Uluslar arası klinik rehberler.
2 Hemşirelik modelleri ve kuramları doğrultusunda sağlıklı/hasta birey, aile ve topluma yönelik toplum ve klinik uygulamaları 1) Carpenito L.J., Çeviren: Firdevs Erdemir: Hemşirelik tanıları El Kitabı, 7. Baskı, Nobel Yayınevi, İstanbul, 1999. 2) Süreli yayınlar 3) Uluslar arası klinik rehberler.
3 Hemşirelik modelleri ve kuramları doğrultusunda sağlıklı/hasta birey, aile ve topluma yönelik toplum ve klinik uygulamaları 1) Carpenito L.J., Çeviren: Firdevs Erdemir: Hemşirelik tanıları El Kitabı, 7. Baskı, Nobel Yayınevi, İstanbul, 1999. 2) Süreli yayınlar 3) Uluslar arası klinik rehberler.
4 Hemşirelik modelleri ve kuramları doğrultusunda sağlıklı/hasta birey, aile ve topluma yönelik toplum ve klinik uygulamaları 1) Carpenito L.J., Çeviren: Firdevs Erdemir: Hemşirelik tanıları El Kitabı, 7. Baskı, Nobel Yayınevi, İstanbul, 1999. 2) Süreli yayınlar 3) Uluslar arası klinik rehberler.
5 Hemşirelik modelleri ve kuramları doğrultusunda sağlıklı/hasta birey, aile ve topluma yönelik toplum ve klinik uygulamaları 1) Carpenito L.J., Çeviren: Firdevs Erdemir: Hemşirelik tanıları El Kitabı, 7. Baskı, Nobel Yayınevi, İstanbul, 1999. 2) Süreli yayınlar 3) Uluslar arası klinik rehberler.
6 Hemşirelik modelleri ve kuramları doğrultusunda sağlıklı/hasta birey, aile ve topluma yönelik toplum ve klinik uygulamaları 1) Carpenito L.J., Çeviren: Firdevs Erdemir: Hemşirelik tanıları El Kitabı, 7. Baskı, Nobel Yayınevi, İstanbul, 1999. 2) Süreli yayınlar 3) Uluslar arası klinik rehberler.
7 Hemşirelik modelleri ve kuramları doğrultusunda sağlıklı/hasta birey, aile ve topluma yönelik toplum ve klinik uygulamaları 1) Carpenito L.J., Çeviren: Firdevs Erdemir: Hemşirelik tanıları El Kitabı, 7. Baskı, Nobel Yayınevi, İstanbul, 1999. 2) Süreli yayınlar 3) Uluslar arası klinik rehberler.
8 Hemşirelik modelleri ve kuramları doğrultusunda sağlıklı/hasta birey, aile ve topluma yönelik toplum ve klinik uygulamaları 1) Carpenito L.J., Çeviren: Firdevs Erdemir: Hemşirelik tanıları El Kitabı, 7. Baskı, Nobel Yayınevi, İstanbul, 1999. 2) Süreli yayınlar 3) Uluslar arası klinik rehberler.
9 Hemşirelik modelleri ve kuramları doğrultusunda sağlıklı/hasta birey, aile ve topluma yönelik toplum ve klinik uygulamaları 1) Carpenito L.J., Çeviren: Firdevs Erdemir: Hemşirelik tanıları El Kitabı, 7. Baskı, Nobel Yayınevi, İstanbul, 1999. 2) Süreli yayınlar 3) Uluslar arası klinik rehberler.
10 Hemşirelik modelleri ve kuramları doğrultusunda sağlıklı/hasta birey, aile ve topluma yönelik toplum ve klinik uygulamaları 1) Carpenito L.J., Çeviren: Firdevs Erdemir: Hemşirelik tanıları El Kitabı, 7. Baskı, Nobel Yayınevi, İstanbul, 1999. 2) Süreli yayınlar 3) Uluslar arası klinik rehberler.
11 Hemşirelik modelleri ve kuramları doğrultusunda sağlıklı/hasta birey, aile ve topluma yönelik toplum ve klinik uygulamaları 1) Carpenito L.J., Çeviren: Firdevs Erdemir: Hemşirelik tanıları El Kitabı, 7. Baskı, Nobel Yayınevi, İstanbul, 1999. 2) Süreli yayınlar 3) Uluslar arası klinik rehberler.
12 Hemşirelik modelleri ve kuramları doğrultusunda sağlıklı/hasta birey, aile ve topluma yönelik toplum ve klinik uygulamaları 1) Carpenito L.J., Çeviren: Firdevs Erdemir: Hemşirelik tanıları El Kitabı, 7. Baskı, Nobel Yayınevi, İstanbul, 1999. 2) Süreli yayınlar 3) Uluslar arası klinik rehberler.
13 Hemşirelik modelleri ve kuramları doğrultusunda sağlıklı/hasta birey, aile ve topluma yönelik toplum ve klinik uygulamaları 1) Carpenito L.J., Çeviren: Firdevs Erdemir: Hemşirelik tanıları El Kitabı, 7. Baskı, Nobel Yayınevi, İstanbul, 1999. 2) Süreli yayınlar 3) Uluslar arası klinik rehberler.
14 Hemşirelik modelleri ve kuramları doğrultusunda sağlıklı/hasta birey, aile ve topluma yönelik toplum ve klinik uygulamaları 1) Carpenito L.J., Çeviren: Firdevs Erdemir: Hemşirelik tanıları El Kitabı, 7. Baskı, Nobel Yayınevi, İstanbul, 1999. 2) Süreli yayınlar 3) Uluslar arası klinik rehberler.
15 Final sınavı 1) Carpenito L.J., Çeviren: Firdevs Erdemir: Hemşirelik tanıları El Kitabı, 7. Baskı, Nobel Yayınevi, İstanbul, 1999. 2) Süreli yayınlar 3) Uluslar arası klinik rehberler.
DEĞERLENDİRME SİSTEMİ   Ara Sınav Final
  Sayı Katkı Payı Sayı Katkı Payı  
Yarıyıl İçi Çalışmaları : - - - -
Devam/Katılım : - - - -
Uygulamalı Sınav : - - - -
Derse Özgü Staj : - - 1 40
Küçük Sınav : - - - -
Ödev : - - - -
Sunum ve Seminer : - - - -
Projeler : - - - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - - - -
Vaka Çalışmaları : - - - -
Arazi Çalışmaları : - - - -
Klinik Çalışmaları : - - - -
Diğer Çalışmaları : - - - -
Ara Sınav   - - - -
Final   - - 1 60
AKTS İŞ YÜKÜ TABLOSU   Sayı Süre
Ders Süresi : 14 4
Sınav Dışı Ders Çalışma Süresi : 14 3
Sunum ve Seminer Hazırlama : 12 8
Derse Özgü Staj : - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - -
Arazi Çalışmaları : - -
Vaka Çalışmaları : 4 15
Projeler : - -
Ödev : - -
Küçük Sınavlar : - -
Ara Sınav : - -
Final : 1 16
DERSİN AKTS KREDİSİ 9
No DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI KATKISI (*)
D.Ö.Ç. 1 Sağlık bilimlerine ilişkin bilgi topladığı bilgileri uygulamaya aktarır 4
D.Ö.Ç. 2 Deney tasarlama, yapma, verileri analiz edebilme ve değerlendirebilme becerisi kazanır 1
D.Ö.Ç. 3 Deneysel araç ve gereç tanıma ve uygun şekilde kullanabilme becerisi kazanır 3
D.Ö.Ç. 4 Disiplinler-arası takım çalışması yapabilme becerisi kazanır 3
D.Ö.Ç. 5 Mesleki ve etik sorumluluğu anlama ve uygulama becerisi kazanır 2
D.Ö.Ç. 6 Hayat boyu öğrenimin önemini kavrama ve uygulama becerisi kazanır 4
* 1: Zayıf - 2: Orta - 3: İyi - 4: Çok İyi
PROGRAM ÇIKTISI VE DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI İLİŞKİ MATRİSİ

DÖÇ1DÖÇ2DÖÇ3DÖÇ4DÖÇ5DÖÇ6DÖÇ7DÖÇ8DÖÇ9DÖÇ10DÖÇ11DÖÇ12DÖÇ13DÖÇ14DÖÇ15DÖÇ16DÖÇ17DÖÇ18DÖÇ19DÖÇ20
PÇ1
PÇ2
PÇ3
PÇ4
PÇ5
PÇ6
PÇ7
PÇ8
PÇ9
PÇ10
PÇ11
PÇ12
PÇ13
PÇ14
PÇ15
PÇ16
PÇ17
PÇ18
PÇ19
PÇ20