SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ
antrenorluk_egitimi_ Yüksek Lisans - Doktora - Tessiz Yüksek Lisans
Dersin Adı   Maksimal ve Submaksimal Aerobik Kapasite Ölçüm Protokolleri ve Değerlendirilmesi - 1
Dönemi Dersin Kodu Teorik Saat / Uygulama Saati AKTS
2 3263001056 3 / 0 6
Dersin Düzeyi Yüksek Lisans
Dersin Dili Türkçe
Dersin Veriliş Biçimi Yüz Yüze
Dersin Koordinatörü Doç.Dr. Şükrü Serdar BALCI
Koordinator E-mail ssbalci selcuk.edu.tr
Öğretim Elemanı
Doç.Dr. Şükrü Serdar BALCI
Yardımcı Öğretim Elemanları
Dersin Amacı Sporcuların ya da sedanter bireylerin aerobik kapasitelerinin ölçüm yöntemlerinin öğretilmesi ve ölçüm sonuçlarının değerlendirmesi. Maksimum oksijen tüketim kapasite ölçüm yöntemlerinin öğretilmesi, aerobik kapasite performansının laboratuarda ve sahada ölçülmesi, ölçümlerin değerlendirilmesini kapsamaktadır.
Temel Bilimler Mühendislik Bilimleri Sosyal Bilimler Eğitim Bilimleri Sanat Bilimleri Sağlık Bilimleri Tarım Bilimleri
0 0 0 0 0 100 0
DERS YÖNTEM VE TEKNİKLERİ
Sözlü anlatım, araştırma
HAFTA DERS İÇERİĞİ KAYNAK
1 Dersin tanıtılması konular, kaynaklar, dersin işlenişi hakkında bilgi verilmesi ve derse genel giriş American College of Sports Medicine (2000) ACSMs guidelines for exercise testing and preion, Sixth Edition, Lippincott Williams&Wilkins, USA. Cooper CB, Storer TW (2003) Egzersiz Testleri ve Yorumu, Çeviri Ed. A. Kayserilioğlu ve H Çavuşoğlu, Yüce Yayımları, İstanbul. Tamer K (2000) Sporda fiziksel-fizyolojik performansın ölçülmesi ve değerlendirilmesi, 2. Baskı, Bağırgan Yayımevi, Ankara.
2 Temel kavram, ilke ve yaklaşımlar American College of Sports Medicine (2000) ACSMs guidelines for exercise testing and preion, Sixth Edition, Lippincott Williams&Wilkins, USA. Cooper CB, Storer TW (2003) Egzersiz Testleri ve Yorumu, Çeviri Ed. A. Kayserilioğlu ve H Çavuşoğlu, Yüce Yayımları, İstanbul. Tamer K (2000) Sporda fiziksel-fizyolojik performansın ölçülmesi ve değerlendirilmesi, 2. Baskı, Bağırgan Yayımevi, Ankara.
3 Aerobik kapasite nedir ve niçin önemlidir? Aerobik kapasite ile sağlık ve performans ilişkisi American College of Sports Medicine (2000) ACSMs guidelines for exercise testing and preion, Sixth Edition, Lippincott Williams&Wilkins, USA. Cooper CB, Storer TW (2003) Egzersiz Testleri ve Yorumu, Çeviri Ed. A. Kayserilioğlu ve H Çavuşoğlu, Yüce Yayımları, İstanbul. Tamer K (2000) Sporda fiziksel-fizyolojik performansın ölçülmesi ve değerlendirilmesi, 2. Baskı, Bağırgan Yayımevi, Ankara.
4 Ölçümlerde geçerlilik ve güvenirlilik American College of Sports Medicine (2000) ACSMs guidelines for exercise testing and preion, Sixth Edition, Lippincott Williams&Wilkins, USA. Cooper CB, Storer TW (2003) Egzersiz Testleri ve Yorumu, Çeviri Ed. A. Kayserilioğlu ve H Çavuşoğlu, Yüce Yayımları, İstanbul. Tamer K (2000) Sporda fiziksel-fizyolojik performansın ölçülmesi ve değerlendirilmesi, 2. Baskı, Bağırgan Yayımevi, Ankara.
5 Test seçimi için genel ilkeler ve testler öncesi hazırlık American College of Sports Medicine (2000) ACSMs guidelines for exercise testing and preion, Sixth Edition, Lippincott Williams&Wilkins, USA. Cooper CB, Storer TW (2003) Egzersiz Testleri ve Yorumu, Çeviri Ed. A. Kayserilioğlu ve H Çavuşoğlu, Yüce Yayımları, İstanbul. Tamer K (2000) Sporda fiziksel-fizyolojik performansın ölçülmesi ve değerlendirilmesi, 2. Baskı, Bağırgan Yayımevi, Ankara.
6 Saha testlerine genel bakış American College of Sports Medicine (2000) ACSMs guidelines for exercise testing and preion, Sixth Edition, Lippincott Williams&Wilkins, USA. Cooper CB, Storer TW (2003) Egzersiz Testleri ve Yorumu, Çeviri Ed. A. Kayserilioğlu ve H Çavuşoğlu, Yüce Yayımları, İstanbul. Tamer K (2000) Sporda fiziksel-fizyolojik performansın ölçülmesi ve değerlendirilmesi, 2. Baskı, Bağırgan Yayımevi, Ankara.
7 Laboratuar testlerine genel bakış American College of Sports Medicine (2000) ACSMs guidelines for exercise testing and preion, Sixth Edition, Lippincott Williams&Wilkins, USA. Cooper CB, Storer TW (2003) Egzersiz Testleri ve Yorumu, Çeviri Ed. A. Kayserilioğlu ve H Çavuşoğlu, Yüce Yayımları, İstanbul. Tamer K (2000) Sporda fiziksel-fizyolojik performansın ölçülmesi ve değerlendirilmesi, 2. Baskı, Bağırgan Yayımevi, Ankara.
8 Basamak test protokolleri (Queens College, CHFT, Harvard basamak-testi) American College of Sports Medicine (2000) ACSMs guidelines for exercise testing and preion, Sixth Edition, Lippincott Williams&Wilkins, USA. Cooper CB, Storer TW (2003) Egzersiz Testleri ve Yorumu, Çeviri Ed. A. Kayserilioğlu ve H Çavuşoğlu, Yüce Yayımları, İstanbul. Tamer K (2000) Sporda fiziksel-fizyolojik performansın ölçülmesi ve değerlendirilmesi, 2. Baskı, Bağırgan Yayımevi, Ankara.
9 Koşu bandı test protokolleri (Bruce, Balke vb.) American College of Sports Medicine (2000) ACSMs guidelines for exercise testing and preion, Sixth Edition, Lippincott Williams&Wilkins, USA. Cooper CB, Storer TW (2003) Egzersiz Testleri ve Yorumu, Çeviri Ed. A. Kayserilioğlu ve H Çavuşoğlu, Yüce Yayımları, İstanbul. Tamer K (2000) Sporda fiziksel-fizyolojik performansın ölçülmesi ve değerlendirilmesi, 2. Baskı, Bağırgan Yayımevi, Ankara.
10 Bisiklet test protokolleri (PWC 170, Astrand ve Ryhming, YMCA, WHO vb.) American College of Sports Medicine (2000) ACSMs guidelines for exercise testing and preion, Sixth Edition, Lippincott Williams&Wilkins, USA. Cooper CB, Storer TW (2003) Egzersiz Testleri ve Yorumu, Çeviri Ed. A. Kayserilioğlu ve H Çavuşoğlu, Yüce Yayımları, İstanbul. Tamer K (2000) Sporda fiziksel-fizyolojik performansın ölçülmesi ve değerlendirilmesi, 2. Baskı, Bağırgan Yayımevi, Ankara.
11 İndrekt kalorimetre kullanımı ve maksimum oksijen tüketim ölçümü American College of Sports Medicine (2000) ACSMs guidelines for exercise testing and preion, Sixth Edition, Lippincott Williams&Wilkins, USA. Cooper CB, Storer TW (2003) Egzersiz Testleri ve Yorumu, Çeviri Ed. A. Kayserilioğlu ve H Çavuşoğlu, Yüce Yayımları, İstanbul. Tamer K (2000) Sporda fiziksel-fizyolojik performansın ölçülmesi ve değerlendirilmesi, 2. Baskı, Bağırgan Yayımevi, Ankara.
12 12 dk koşu test protokolü American College of Sports Medicine (2000) ACSMs guidelines for exercise testing and preion, Sixth Edition, Lippincott Williams&Wilkins, USA. Cooper CB, Storer TW (2003) Egzersiz Testleri ve Yorumu, Çeviri Ed. A. Kayserilioğlu ve H Çavuşoğlu, Yüce Yayımları, İstanbul. Tamer K (2000) Sporda fiziksel-fizyolojik performansın ölçülmesi ve değerlendirilmesi, 2. Baskı, Bağırgan Yayımevi, Ankara.
13 Mekik koşusu protokolü, Kanada aerobik uygunluk testi, American College of Sports Medicine (2000) ACSMs guidelines for exercise testing and preion, Sixth Edition, Lippincott Williams&Wilkins, USA. Cooper CB, Storer TW (2003) Egzersiz Testleri ve Yorumu, Çeviri Ed. A. Kayserilioğlu ve H Çavuşoğlu, Yüce Yayımları, İstanbul. Tamer K (2000) Sporda fiziksel-fizyolojik performansın ölçülmesi ve değerlendirilmesi, 2. Baskı, Bağırgan Yayımevi, Ankara.
14 Zamana veya mesafeye karşı koşu-yürüyüş test protokolleri American College of Sports Medicine (2000) ACSMs guidelines for exercise testing and preion, Sixth Edition, Lippincott Williams&Wilkins, USA. Cooper CB, Storer TW (2003) Egzersiz Testleri ve Yorumu, Çeviri Ed. A. Kayserilioğlu ve H Çavuşoğlu, Yüce Yayımları, İstanbul. Tamer K (2000) Sporda fiziksel-fizyolojik performansın ölçülmesi ve değerlendirilmesi, 2. Baskı, Bağırgan Yayımevi, Ankara.
15 Değerlendirme
DEĞERLENDİRME SİSTEMİ   Ara Sınav Final
  Sayı Katkı Payı Sayı Katkı Payı  
Yarıyıl İçi Çalışmaları : - -
Devam/Katılım : - -
Uygulamalı Sınav : - -
Derse Özgü Staj : - -
Küçük Sınav : - -
Ödev : - -
Sunum ve Seminer : - -
Projeler : - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - -
Vaka Çalışmaları : - -
Arazi Çalışmaları : - -
Klinik Çalışmaları : - -
Diğer Çalışmaları : - -
Ara Sınav   - -
Final   1 100
AKTS İŞ YÜKÜ TABLOSU   Sayı Süre
Ders Süresi : 14 3
Sınav Dışı Ders Çalışma Süresi : 14 7
Sunum ve Seminer Hazırlama : - -
Derse Özgü Staj : - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - -
Arazi Çalışmaları : - -
Vaka Çalışmaları : - -
Projeler : - -
Ödev : 2 5
Küçük Sınavlar : - -
Ara Sınav : - -
Final : 1 30
DERSİN AKTS KREDİSİ 6
No DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI KATKISI (*)
D.Ö.Ç. 1 Aerobik performans kavramlarını öğrenir 4
D.Ö.Ç. 2 Maksimum oksijen tüketimi testlerini öğrenir 4
D.Ö.Ç. 3 Test sonuçlarını değerlendirmeyi öğrenir 4
* 1: Zayıf - 2: Orta - 3: İyi - 4: Çok İyi
PROGRAM ÇIKTISI VE DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI İLİŞKİ MATRİSİ

DÖÇ1DÖÇ2DÖÇ3DÖÇ4DÖÇ5DÖÇ6DÖÇ7DÖÇ8DÖÇ9DÖÇ10DÖÇ11DÖÇ12DÖÇ13DÖÇ14DÖÇ15DÖÇ16DÖÇ17DÖÇ18DÖÇ19DÖÇ20
PÇ1
PÇ2
PÇ3
PÇ4
PÇ5
PÇ6
PÇ7
PÇ8
PÇ9
PÇ10
PÇ11
PÇ12
PÇ13
PÇ14
PÇ15
PÇ16
PÇ17
PÇ18
PÇ19
PÇ20