SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ
antrenorluk_egitimi_ Yüksek Lisans - Doktora - Tessiz Yüksek Lisans
Dersin Adı   Sporda Rehabilitasyon
Dönemi Dersin Kodu Teorik Saat / Uygulama Saati AKTS
1 3263001011 3 / 0 6
Dersin Düzeyi Yüksek Lisans
Dersin Dili Türkçe
Dersin Veriliş Biçimi Yüz Yüze
Dersin Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ahmet SANİOĞLU
Koordinator E-mail asanioglu selcuk.edu.tr
Öğretim Elemanı
Yrd.Doç.Dr.Ahmet SANİOĞLU
Yardımcı Öğretim Elemanları
Dersin Amacı Spor yaralanmalarının önlenmesinde gerekli koruyucu ve rehabilite edeci temel prensiplerin incelenmesi amaçlanmaktadır.
Temel Bilimler Mühendislik Bilimleri Sosyal Bilimler Eğitim Bilimleri Sanat Bilimleri Sağlık Bilimleri Tarım Bilimleri
0 0 0 0 0 100 0
DERS YÖNTEM VE TEKNİKLERİ
Teorik Anlatım
HAFTA DERS İÇERİĞİ KAYNAK
1 Spor ve yaralanmalar -Spor yaralanmalarındaki önemli faktörler Ergun N., Baltacı G.: ?Spor yaralanmalarında fizyoterapi ve rehabilitasyon prensipleri?, Ankara, 1997.
2 Kazalara bağlı yaralanmalar -Overuse sendromu - Miscellaneous Ergun N., Baltacı G.: ?Spor yaralanmalarında fizyoterapi ve rehabilitasyon prensipleri?, Ankara, 1997.
3 Spor yaralanmalarının biyomekaniği -Kuvvet ve hareket -Mekanik çaba-enerji -Yüklenmeler-kuvvet Ergun N., Baltacı G.: ?Spor yaralanmalarında fizyoterapi ve rehabilitasyon prensipleri?, Ankara, 1997.
4 Yarışmalar için antrenman ve hazırlık -Koruyucu ve rehabilite edici eğitim -Pisikolojik hazırlık Ergun N., Baltacı G.: ?Spor yaralanmalarında fizyoterapi ve rehabilitasyon prensipleri?, Ankara, 1997.
5 Malzemeler ve kurallar -Hijyen ve kişisel bakım -Genel risk faktörleri Ergun N., Baltacı G.: ?Spor yaralanmalarında fizyoterapi ve rehabilitasyon prensipleri?, Ankara, 1997.
6 Yaralanma mahallindeki sporcuların akut ve kronik tedavisi -Tedavi metodları Ergun N., Baltacı G.: ?Spor yaralanmalarında fizyoterapi ve rehabilitasyon prensipleri?, Ankara, 1997.
7 Omuz yaralanması ve rehabilitasyonu -Üst kol ve dirsek yaralanması ve rehabilitasyonu -Ön kol ve bilek yaralanması ve rehabilitasyonu -El ve parmak yaralanması ve rehabilitasyonu Ergun N., Baltacı G.: ?Spor yaralanmalarında fizyoterapi ve rehabilitasyon prensipleri?, Ankara, 1997.
8 Sırt yaralanması ve rehabilitasyonu -Kalça eklemi ve kasık yaralanması ve rehabilitasyonu -Uyluk yaralanması ve rehabilitasyonu Ergun N., Baltacı G.: ?Spor yaralanmalarında fizyoterapi ve rehabilitasyon prensipleri?, Ankara, 1997.
9 Diz yaralanması ve rehabilitasyonu -Alt bacak yaralanması ve rehabilitasyonu -Ayak bileği ve ayak yaralanması ve rehabilitasyonu Ergun N., Baltacı G.: ?Spor yaralanmalarında fizyoterapi ve rehabilitasyon prensipleri?, Ankara, 1997.
10 Baş yaralanması ve bilinç kaybı -Yüz yaralanması ve rehabilitasyonu -Burun, kulak, göz, ağız yaralanması ve rehabilitasyonu Ergun N., Baltacı G.: ?Spor yaralanmalarında fizyoterapi ve rehabilitasyon prensipleri?, Ankara, 1997.
11 Göğüs yaralanması ve rehabilitasyonu -Karın bölgesi yaralanması ve rehabilitasyonu Ergun N., Baltacı G.: ?Spor yaralanmalarında fizyoterapi ve rehabilitasyon prensipleri?, Ankara, 1997.
12 Açık hava bağlı yaralanmalar -Engelliler için spor yaralanmaları Ergun N., Baltacı G.: ?Spor yaralanmalarında fizyoterapi ve rehabilitasyon prensipleri?, Ankara, 1997.
13 Çocuklar ve yetişkinler için riskler -İç organlarda fiziksel eğitimin etkileri Ergun N., Baltacı G.: ?Spor yaralanmalarında fizyoterapi ve rehabilitasyon prensipleri?, Ankara, 1997.
14 Vücudun farklı bölümlerinin eğitimi (omuz, dirsek, el bileği ve el, boyun, kalça eklemi, kasık, diz eklemi, ayak bileği eklemi) -Denge ve koordinasyon egzersizleri Ergun N., Baltacı G.: ?Spor yaralanmalarında fizyoterapi ve rehabilitasyon prensipleri?, Ankara, 1997.
15 Final Sınavı
DEĞERLENDİRME SİSTEMİ   Ara Sınav Final
  Sayı Katkı Payı Sayı Katkı Payı  
Yarıyıl İçi Çalışmaları : - -
Devam/Katılım : - -
Uygulamalı Sınav : - -
Derse Özgü Staj : - -
Küçük Sınav : - -
Ödev : - -
Sunum ve Seminer : - -
Projeler : - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - -
Vaka Çalışmaları : - -
Arazi Çalışmaları : - -
Klinik Çalışmaları : - -
Diğer Çalışmaları : - -
Ara Sınav   - -
Final   1 100
AKTS İŞ YÜKÜ TABLOSU   Sayı Süre
Ders Süresi : 14 4
Sınav Dışı Ders Çalışma Süresi : 5 5
Sunum ve Seminer Hazırlama : 5 5
Derse Özgü Staj : - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - -
Arazi Çalışmaları : 4 4
Vaka Çalışmaları : 4 4
Projeler : - -
Ödev : 6 6
Küçük Sınavlar : - -
Ara Sınav : - -
Final : 1 6
DERSİN AKTS KREDİSİ 6
No DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI KATKISI (*)
D.Ö.Ç. 1 Sporcular için çeşitli yaklaşımlar, taping ve bandajlama pratikleri, beslenme, doping fiziksel uygunluk testleri, sporda beslenme, özürlülerde spor yaklaşımları ve uygulamaları öğrenmek. 3
D.Ö.Ç. 2 Spor yaralanmalarında egzersiz programlarının hazırlanmasını ve değerlendirilmesini öğrenmek. 3
D.Ö.Ç. 3 Aktivite esnasında kinetik ve biyomekanik analizler ve değerlendirmeler yapmak. 3
D.Ö.Ç. 4 Spor yaralanmalarından koruyucu egzersiz programları ve yöntemlerini uygulamak. 3
* 1: Zayıf - 2: Orta - 3: İyi - 4: Çok İyi
PROGRAM ÇIKTISI VE DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI İLİŞKİ MATRİSİ

DÖÇ1DÖÇ2DÖÇ3DÖÇ4DÖÇ5DÖÇ6DÖÇ7DÖÇ8DÖÇ9DÖÇ10DÖÇ11DÖÇ12DÖÇ13DÖÇ14DÖÇ15DÖÇ16DÖÇ17DÖÇ18DÖÇ19DÖÇ20
PÇ1
PÇ2
PÇ3
PÇ4
PÇ5
PÇ6
PÇ7
PÇ8
PÇ9
PÇ10
PÇ11
PÇ12
PÇ13
PÇ14
PÇ15
PÇ16
PÇ17
PÇ18
PÇ19
PÇ20