MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ
Dersin Adı   HABERLEŞME TEKNİĞİ
Dönemi Dersin Kodu Teorik Saat / Uygulama Saati AKTS
7 1202723 2,00 / 2,00 5,00
Dersin Düzeyi Lisans
Dersin Dili Türkçe
Dersin Veriliş Biçimi Yüz Yüze
Dersin Koordinatörü Yrd.Doç.Dr.S.Sinan Gültekin
Koordinator E-mail sgultekin selcuk.edu.tr
Öğretim Elemanı
Yrd.Doç.Dr. S.Sinan Gültekin
Yardımcı Öğretim Elemanları
Dersin Amacı Öğrenciye Analog Haberleşme Sistemlerinin temel kavram ve yapılarını, Haberleşme sinyallerinin ve sistemlerinin matematiksel analizlerini yapmayı, Lineer ve zamanla değişmeyen sistemlerin modellenmesini, Genlik ve Açı Modülasyonları ve bunlara ait modülatör ve demodülatör devre ve sistemleri hakkında bilgi vermek.
Temel Bilimler Mühendislik Bilimleri Sosyal Bilimler Eğitim Bilimleri Sanat Bilimleri Sağlık Bilimleri Tarım Bilimleri
30 70 0 0 0 0 0
DERS YÖNTEM VE TEKNİKLERİ
Karşılıklı olarak birebir anlatılmak, Örneklerle konunun anlaşılmasını sağlamak
HAFTA DERS İÇERİĞİ KAYNAK
1 Haberleşmeye Giriş Bir Haberleşme Sisteminin Temel Yapısı, Haber İşaretleri, Transmisyon Ortamları, Frekans Tahsisleri, Modülasyon, İletişimdeki Kısıtlamalar, Kanal Kapasitesi. H.P. HSU, Analog ve Sayısal İletişim, Çev: E. AFACAN, Schaums Outline Series McGraw-Hill, Ankara, 2003.
2 Matematiksel Temeller Spektrum ve Gösterilişi, Transfer Fonksiyonu, Periyodik Fonksiyonlar ve Fourier Serileri, Üstel Fourier Serileri, Ortalama Değer ve Parseval Güç Teoremi. H.P. HSU, Analog ve Sayısal İletişim, Çev: E. AFACAN, Schaums Outline Series McGraw-Hill, Ankara, 2003.
3 Periyodik Olmayan Fonksiyonlar ve Fourier Dönüşümü, Fourier Dönüşümünün Özellikleri, Konvolüsyon. H.P. HSU, Analog ve Sayısal İletişim, Çev: E. AFACAN, Schaums Outline Series McGraw-Hill, Ankara, 2003.
4 Haberleşmede Kullanılan Bazı Özel Fonksiyonlar, Enerji ve Güç Spektral Yoğunlukları, Korelasyon . H.P. HSU, Analog ve Sayısal İletişim, Çev: E. AFACAN, Schaums Outline Series McGraw-Hill, Ankara, 2003.
5 Sistem Tepkileri ve Filtreler İmpuls Cevabı ve Zaman Domeni Analizi, Transfer Fonksiyonu ve Frekans Domeni Analizi. A. H. KAYRAN, Analog Haberleşme, Sistem Yayınları, İstanbul, 1991.
6 Filtreler İdeal ve Gerçek Filtreler, Alçak-Geçiren Filtre, Yüksek-Geçiren Filtre, Bant-Geçiren Filtre, Bant-Söndüren Filtre. A. H. KAYRAN, Analog Haberleşme, Sistem Yayınları, İstanbul, 1991.
7 Genlik Modülasyonu Büyük Taşıyıcılı Çift-Yan-Bant (ÇYB) Modülasyonu (Genlik Modülasyonu), Genlik Modülatörleri ve Demodülatörleri. H.P. HSU, Analog ve Sayısal İletişim, Çev: E. AFACAN, Schaums Outline Series McGraw-Hill, Ankara, 2003.
8 Taşıyıcısı Bastırılmış Çift-Yan-Bant (ÇYB) Modülasyonu, ÇYB Modülatörleri ve Demodülatörleri. H.P. HSU, Analog ve Sayısal İletişim, Çev: E. AFACAN, Schaums Outline Series McGraw-Hill, Ankara, 2003.
9 Tek-Yan-Bant (TYB) Modülasyonu, TYB Modülatörleri ve TYB Demodülasyonu. Artık-Yan-Bant (AYB) Modülasyonu, Frekans Kaydırma ve Karıştırma, Frekans Bölmeli Çoklama. H.P. HSU, Analog ve Sayısal İletişim, Çev: E. AFACAN, Schaums Outline Series McGraw-Hill, Ankara, 2003.
10 Arasınav
11 Açı Modülasyonu Faz Modülasyonu, Frekans Modülasyonu, Frekans Modülasyonu Spektrum Analizi. H.P. HSU, Analog ve Sayısal İletişim, Çev: E. AFACAN, Schaums Outline Series McGraw-Hill, Ankara, 2003.
12 Frekans Modülasyonu Band Genişliği Dar-Bant Frekans Modülasyonu, Geniş-Bant Frekans Modülasyonu. H.P. HSU, Analog ve Sayısal İletişim, Çev: E. AFACAN, Schaums Outline Series McGraw-Hill, Ankara, 2003.
13 Faz Modülasyonu Spektrum Analizi, Dar-Bant Faz Modülasyonu. H.P. HSU, Analog ve Sayısal İletişim, Çev: E. AFACAN, Schaums Outline Series McGraw-Hill, Ankara, 2003.
14 Açı Modülasyonu İçin Modülatör ve Demodülatörler Frekans Modülatörleri, Frekans Demodülatörleri. H.P. HSU, Analog ve Sayısal İletişim, Çev: E. AFACAN, Schaums Outline Series McGraw-Hill, Ankara, 2003.
15 Gürültülü Kanallarda Analog Modülasyon Metodlarının Performans Analizi. S. HAYKIN, Communication Systems, 4 th. Edition, Jhon Wiley&Sons, Inc., New York, 2001.
DEĞERLENDİRME SİSTEMİ   Ara Sınav Final
  Sayı Katkı Payı Sayı Katkı Payı  
Yarıyıl İçi Çalışmaları : - - - -
Devam/Katılım : - - - -
Uygulamalı Sınav : - - - -
Derse Özgü Staj : - - - -
Küçük Sınav : - - - -
Ödev : 6 15 6 20
Sunum ve Seminer : - - - -
Projeler : - - - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - - - -
Vaka Çalışmaları : - - - -
Arazi Çalışmaları : - - - -
Klinik Çalışmaları : - - - -
Diğer Çalışmaları : - - - -
Ara Sınav   1 25 - -
Final   - - 1 40
AKTS İŞ YÜKÜ TABLOSU   Sayı Süre
Ders Süresi : 14 2
Sınav Dışı Ders Çalışma Süresi : 14 7
Sunum ve Seminer Hazırlama : - -
Derse Özgü Staj : - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : 6 1
Arazi Çalışmaları : - -
Vaka Çalışmaları : - -
Projeler : - -
Ödev : 6 1
Küçük Sınavlar : - -
Ara Sınav : 1 6
Final : 1 6
DERSİN AKTS KREDİSİ 5
No DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI KATKISI (*)
D.Ö.Ç. 1 Analog Haberleşme Sistemleri temel kavram ve yapıları 4
D.Ö.Ç. 2 Haberleşme sinyallerinin ve sistemlerinin matematiksel analizleri 4
D.Ö.Ç. 3 Lineer ve zamanla değişmeyen sistemlerin modellenmesini 3
D.Ö.Ç. 4 Genlik, Faz ve Açı Modülasyonları 3
D.Ö.Ç. 5 Modülatör ve Demodülatör devre ve sistemleri 3
* 1: Zayıf - 2: Orta - 3: İyi - 4: Çok İyi
PROGRAM ÇIKTISI VE DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI İLİŞKİ MATRİSİ

DÖÇ1DÖÇ2DÖÇ3DÖÇ4DÖÇ5DÖÇ6DÖÇ7DÖÇ8DÖÇ9DÖÇ10DÖÇ11DÖÇ12DÖÇ13DÖÇ14DÖÇ15DÖÇ16DÖÇ17DÖÇ18DÖÇ19DÖÇ20
PÇ1
PÇ2
PÇ3
PÇ4
PÇ5
PÇ6
PÇ7
PÇ8
PÇ9
PÇ10
PÇ11
PÇ12
PÇ13
PÇ14
PÇ15
PÇ16
PÇ17
PÇ18
PÇ19
PÇ20