MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ
2012 - 2013 Akademik Yılı Öğretim Planı (İkinci Öğretim)

T.C.

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

2012 - 2013 EĞİTİM YILI ÖĞRETİM PLANI

(İKİNCİ ÖĞRETİM)

 

1. YARIYIL

 

DERS KODU

DERS ADI

ÖN ŞARTI

T+U+L

KREDİ

ÖĞRETİM ELEMANI

 

1213101

Matematik-I

 

4+2+0

5

-

 

1213120

İleri Yabancı Dil (İngilizce) I

 

3+0+0

3

Okt. Emine TATKAN

 

1213121

Türk Dili-I

 

2+0+0

Kredisiz

Okt.Harun YILDIZ

 

1213122

Atatürk İlk. Ve İnk. Tar. I

 

2+0+0

Kredisiz

Okt.Hatice YILDIRIM

 

1213130

Fizik - I

 

2+0+1

2,5

Yrd.Doç.Dr.Mustafa KOYUNCU

 

1213131

Yabancı Dil (İngilizce) I

 

3+0+0

3

Okt. Emine TATKAN

 

1213141

Elektroteknik

 

 

 

Yrd.Doç.Dr.Gülay TEZEL

 

1213142

Elektroteknik Lab. **

 

 

 

Yrd.Doç.Dr.Gülay TEZEL

 

1213143

Programlamaya Giriş A Şb.

 

3+0+0

3

Prof. Dr.Ahmet ARSLAN

 

1213143

Programlamaya Giriş B Şb.

 

Öğr. Gör. Dr. İsmail BABAOĞLU

 

1213144

Programlamaya Giriş Lab. A Şb. **

 

0+0+2

1

Prof. Dr.Ahmet ARSLAN

 

1213144

Programlamaya Giriş Lab. B Şb. **

 

Öğr. Gör. Dr. İsmail BABAOĞLU

 

1213151

Electrotecnics

 

2+0+0

2

Prof.Dr. Bekir KARLIK

 

1213152

Electrotecnics Lab.**

 

0+0+2

1

Prof.Dr. Bekir KARLIK

 

1213155

Bilgisayar Müh. Giriş

 

2+0+0

2

Öğr. Gör. Dr. Barış KOÇER

 

2. YARIYIL

 

DERS KODU

DERS ADI

ÖN ŞARTI

T+U+L

KREDİ

ÖĞRETİM ELEMANI

 

1213201

Matematik-II

 

4+2+0

5

-

 

1213220

İleri Yabancı Dil (İngilizce) II

 

3+0+0

3

Okt. Emine TATKAN

 

1213221

Türk Dili-II

 

2+0+0

Kredisiz

Okt.Harun YILDIZ

 

1213222

Atatürk İlk. Ve İnk. Tar. II

 

2+0+0

Kredisiz

Okt.Hatice YILDIRIM

 

1213230

Fizik-II

 

2+0+1

2,5

Yrd.Doç.Dr.Mustafa KOYUNCU

 

1213231

Yabancı Dil (İngilizce) II

 

3+0+0

3

Okt. Emine TATKAN

 

1213241

Elektronik

 

2+0+0

2

Yrd.Doç.Dr. Gülay TEZEL

 

1213242

Elektronik Lab. **

 

0+0+2

1

Yrd.Doç.Dr. Gülay TEZEL

 

1213251

Nesneye Yönelik Programlama

 

2+0+0

2

Doç.Dr.Harun UĞUZ

 

1213252

Nesneye Yönelik Programlama Lab.**

 

0+0+2

1

Doç.Dr.Harun UĞUZ

 

3. YARIYIL

 

DERS KODU

DERS ADI

ÖN ŞARTI

T+U+L

KREDİ

ÖĞRETİM ELEMANI

 

1213301

Matematik-III

 

2+2+0

3

Öğr. Gör. Onur KARAOĞLU

 

1213308

İstatistik ve İhtimaller Teorisi

 

2+0+0

2

Doç.Dr.Coşkun KUŞ

 

1213309

Teknik Olmayan Seçmeli Ders I

 

2+0+0

2

 

 

1213331

Data Structures

1213143 veya 1213251 kodlu derslerden birini başarmış olmak

3+0+0

3

Doç.Dr.Harun UĞUZ

 

1213341

Lojik Tasarım-I

 

3+0+0

3

Yrd.Doç.Dr.Ahmet BABALIK

 

1213342

Lojik Tasarım-I Lab. **

 

0+0+2

1

Yrd.Doç.Dr.Ahmet BABALIK

 

1213351

Logic Design I

 

3+0+0

3

Prof.Dr. Bekir KARLIK

 

1213352

Logic Design I Lab**

 

0+0+2

1

Prof.Dr. Bekir KARLIK

 

1213353

Veri Yapıları A Şb.

1213143 veya 1213251 kodlu derslerden birini başarmış olmak

3+0+0

3

Doç.Dr.Harun UĞUZ

 

1213353

Veri Yapıları B Şb.

Yrd.Doç.Dr. Halife KODAZ

 

1213355

Görsel Programlama Dilleri A Şb.

1213251 kodlu dersi başarmış olmak

2+0+0

2

Öğr.Gör.Dr. İsmail BABAOĞLU

 

1213355

Görsel Programlama Dilleri B Şb.

Öğr.Gör.Dr. Barış KOÇER

 

1213356

Görsel Programlama Dilleri Lab. A Şb. **

1213251 ve 1213252 kodlu dersleri başarmış olmak

0+0+2

1

Öğr.Gör. Dr.İsmail BABAOĞLU

 

1213356

Görsel Programlama Dilleri Lab. B Şb. **

Öğr.Gör.Dr. Barış KOÇER

 

4. YARIYIL

 

DERS KODU

DERS ADI

ÖN ŞARTI

T+U+L

KREDİ

ÖĞRETİM ELEMANI

 

1213410

Lineer Cebir

 

2+0+0

2

Doç.Dr.A.Dilek GÜNGÖR

 

1213431

Hardware Application Project*

1213341 veya 1213351 kodlu derslerden birini başarmış olmak

1+2+0

2

Bölüm Öğretim Elemanları

 

1213433

Ayrık matematik

 

3+0+0

3

Öğr.Gör.Dr.Nurdan BAYKAN

 

1213434

Bilgisayar Organizasyonu

 

3+0+0

3

Yrd.Doç.Dr.Ömer Kaan BAYKAN

 

1213439

Teknik Olmayan Seçmeli Ders II

 

2+0+0

2

 

 

1213441

Lojik Tasarım-II

1213341 veya 1213351 kodlu derslerden birini başarmış olmak

3+0+0

3

Yrd.Doç.Dr.Ahmet BABALIK

 

1213442

Lojik Tasarım-II Lab.**

1213341 ve 1213342 kodlu dersleri başarmış olmak veya 1213351 ve 1213352 kodlu dersleri başarmış olmak

0+0+2

1

Yrd.Doç.Dr.Ahmet BABALIK

 

1213451

Gömülü Programlama

 

2+0+0

2

 

 

1213452

Gömülü Programlama Lab.**

 

0+0+2

1

 

 

5. YARIYIL

 

DERS KODU

DERS ADI

ÖN ŞARTI

T+U+L

KREDİ

ÖĞRETİM ELEMANI

 

1213505

File Structures

 

2+0+0

2

Prof. Dr.Ahmet ARSLAN

 

1213511

Sayısal Yöntemler

 

2+0+0

2

Doç.Dr.Kemal AYDIN

 

1213515

Dosya Yapıları A Şb.

 

2+0+0

2

Doç.Dr. Harun UĞUZ

 

1213515

Dosya Yapıları B Şb.

 

Yrd.Doç.Dr. Halife KODAZ

 

1213530

Bilgisayar Mimarisi I A Şb.

 

2+0+0

2

Yrd.Doç.Dr. Gülay TEZEL

 

1213530

Bilgisayar Mimarisi I B Şb.

 

Yrd.Doç.Dr.Ömer Kaan BAYKAN

 

1213531

Computer Science Application Project*

1213431 kodlu dersi başarmış olmak

1+2+0

2

Bölüm Öğretim Elemanları

 

1213532

İşletim Sistemleri A Şb.

 

3+0+2*2

4

Okt. Mustafa GÖKMEN

 

1213532

İşletim Sistemleri B Şb.

 

Okt. Mustafa GÖKMEN

 

1213541

Mikroişlemciler-I

1213441 ve 1213451 kodlu dersleri başarmış olmak

2+0+0

2

Yrd.Doç.Dr.Ömer Kaan BAYKAN

 

1213542

Mikroişlemciler-I Lab. **

1213441 ve 1213451 kodlu dersleri başarmış olmak

0+0+2

1

Yrd.Doç.Dr.Ömer Kaan BAYKAN

 

1213551

Microprocessor I

1213441 ve 1213451 kodlu dersleri başarmış olmak

2+0+0

2

Yrd.Doç.Dr. Mesut GÜNDÜZ

 

1213552

Microprocessor I Lab.**

1213441 ve 1213451 kodlu dersleri başarmış olmak

0+0+2

1

Yrd.Doç.Dr. Mesut GÜNDÜZ

 

6. YARIYIL

 

DERS KODU

DERS ADI

ÖN ŞARTI

T+U+L

KREDİ

ÖĞRETİM ELEMANI

 

1213631

Software Application Project*

1213143 ve 12313251 kodlu dersleri başarmış olmak

1+2+0

2

Bölüm Öğretim Elemanları

 

1213632

Algoritmalar

 

3+0+0

3

Yrd.Doç.Dr.Halife KODAZ

 

1213634

Veri Tabanı yönetimi

 

3+0+2

4

Yrd.Doç.Dr.Mesut GÜNDÜZ

 

1213640

Bilgisayar Mimarisi-II (Seç Ders)1

 

2+0+0

2

 

 

1213641

Mikroişlemciler-II

1213541 veya 1213551 kodlu derslerden birini başarmış olmak

2+0+0

2

 

 

1213642

Mikroişlemciler-II Lab.

1213541 ve 1213542 kodlu dersleri başarmış olmak veya 1213551 ve 1213552 kodlu dersleri başarmış olmak

0+0+2

1

 

 

1213650

İleri Prog. Dilleri (Seç. Ders)1

 

2+0+0

2

Öğr.Gör. Dr.İsmail BABAOĞLU

 

1213651

Kul. Arayüzleri (Seç. Ders)1

 

2+0+0

2

 

 

1213652

Enf. Sistem Müh.(Seç. Ders)1

 

2+0+0

2

 

 

1213653

FPGA ile Tümleşik Devre Tasarımı (Seç.Ders)1

 

2+0+0

2

Yrd.Doç.Dr.Gülay TEZEL

 

1213654

Sistem Programlama(Seç. Ders)1

 

2+0+0

2

Okt. Mustafa GÖKMEN

 

1213655

Sistem Yöneticiliği(Seç. Ders)1

 

2+0+0

2

Okt. Mustafa GÖKMEN

 

1213656

Web Programlama (Seç. Ders)1

 

2+0+0

2

 

 

6.Yarıyılda 2 adet seçmeli ders alınması zorunludur.

         

7. YARIYIL

 

DERS KODU

DERS ADI

ÖN ŞARTI

T+U+L

KREDİ

ÖĞRETİM ELEMANI

 

1213701

Bilgisayar Ağları

 

2+0+2

3

Yrd.Doç.Dr.Mesut GÜNDÜZ

 

1213704

Bilgisayar Destekli Tas. Ür.

 

2+0+2

3

Yrd.Doç.Dr.Ahmet BABALIK

 

1213705

Software Engineering

 

2+1+0

2,5

Yrd.Doç.Dr.Mesut GÜNDÜZ

 

1213706

Computer Engineering Applications (Senior Project)*

1. ve 2. sınıftaki tüm dersleri başarmış olmak

1+2+0

2

Bölüm Öğretim Elemanları

 

1213732

Otomata Teorisi

 

3+0+0

3

Doç.Dr.Erkan ÜLKER

 

1213741

Sayısal Makine Tasarımı (Seç. Ders)2

 

2+0+2

3

 

 

1213750

Paralel Sist. Ve Progr. (Seç. Ders)2

 

2+0+2

3

 

 

1213752

Sayısal İşaret İşleme (Seç. Ders)2

 

2+0+2

3

Prof.Dr. Bekir KARLIK

 

1213755

Yazılım Mühendisliği

 

2+1+0

2,5

Doç.Dr.Erkan ÜLKER

 

1213757

Mobil Programlama (Seç. Ders)2

 

2+0+2

3

 

 

1213758

Bilgi Güvenliği ve Şifreleme (Seç. Ders)2

 

2+0+2

3

Öğr.Gör.Dr. Barış KOÇER

 

7.Yarıyılda 1 adet seçmeli ders alınması zorunludur.

         

8. YARIYIL

 

DERS KODU

DERS ADI

ÖN ŞARTI

T+U+L

KREDİ

ÖĞRETİM ELEMANI

 

1213803

Artificial Intelligence

 

3+0+0

3

Prof.Dr.Ahmet ARSLAN

 

1213804

Mühendislik Ekonomisi

 

2+0+0

2

-

 

1213806

Computer Engineering Applications(Senior Project)*

1213706 kodlu dersi başarmış olmak

2+1+0

2,5

Bölüm Öğretim Elemanları

 

1213820

Mesleki Etik

 

2+0+0

2

Yrd.Doç.Dr.Ahmet BABALIK

 

1213840

Robotik (Seç. Ders)3

 

3+0+0

3

 

 

1213841

VLSI Devre Tasarımı (Seç. Ders)3

 

3+0+0

3

 

 

1213850

Yapay Zeka

 

3+0+0

3

Prof.Dr.Ahmet ARSLAN

 

1213851

Sistem Simülasyonu (Seç. Ders)3

 

3+0+0

3

 

 

1213852

Bilgisayar Grafikleri (Seç. Ders)3

 

3+0+0

3

Doç.Dr.Erkan ÜLKER

 

1213853

Görüntü İşl. Alg. (Seç. Ders)3

 

3+0+0

3

Yrd.Doç.Dr.Ömer Kaan BAYKAN

 

1213854

Bilgisayar ve Ağ Güvenliği (Seç. Ders)3

 

3+0+0

3

Yrd.Doç.Dr.Mesut GÜNDÜZ

 

1213855

Derleyici Tasarımı (Seç. Ders)3

 

3+0+0

3

 

 

1213856

Sistem Mühendisliği (Seç. Ders)3

 

3+0+0

3

Okt. Mustafa GÖKMEN

 

1213857

Biyomedikal Veri İşleme Teknikleri (Seç. Ders)3

 

3+0+0

3

 

 

 

8.Yarıyılda 3 tane seçmeli ders alınması zorunludur.

* Proje derslerinin vize ve genel sınavları uygulamalı sınav olarak yapılır ve bu sınavlardan başarısız olan öğrenciler yönetmeliğimiz gereğince devamsız sayılır.

** Laboratuar derslerinde dönem içerisinde en az 6 defa uygulama sınavı yapılır, bu uygulama sınavlarının ortalaması 60 dan aşağı olan öğrenciler vize sınavı dikkate alınmadan yönetmeliğimiz gereğince devamsız sayılır.