MEVLANA ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ
Etkinlikler
2015 YILI ETKİNLİKLERİ
2015 yılına ait tüm etkinlikler hakkında bilgileri Sunu olarak indirmek için burayı ve Metin olarak indirmek için burayı tıklayınız.

Konferans
Genç Gönüllerde Hz. Mevlâna
Tarih : 9 - 11 Aralık 2015
Saat: 10.00 - 14.00
Yer:  Bosna Hersek AİL
Meram Mesleki ve Teknik Lisesi
Karatay Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi

 

Bu yıl ikincisi düzenlenen konferanslarda Konya Merkezde bulunan Bosna Hersek Anadolu İmam Hatip Lisesi, Meram Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi, ve Karatay Türk Telekom Sosyal Bilimler Liselerin de  konferanslar verilmiştir. Enstitünün Mevlâna ve Mevlevilik Araştırmaları Ana Bilim Dalında öğretim gören yüksek lisans programı öğrencileri tarafından verilen konferanslarda Hz. Mevlâna’nın hayatı ve öğretileri anlatılmıştır. Konferanslar geleceğimizin teminatı gençlerimize Hz. Mevlâna’yı doğru bir şekilde anlatma ve faydalanmalarını sağlamak amacını taşımaktadır.

Panel
Birliktelik Kültürü ve Hz. Mevlâna
Tarih : 8 Aralık 2015
Saat: 14.00
Yer:  SÜ SDKM Malazgirt Salonu

 

Panel başkanlığını Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanının  yaptığı programda, Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altuntaş, İlahiyat Üniversitesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Dilaver Gürer, Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Sevgi ve Trakya Üniversitesi Balkan Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Rıdvan Canım konuşmalarıyla katkıda bulunmuşlar ve Hz. Mevlâna’nın düşüncesinin birliktelik kültürüne yaptığı katkıları anlatmışlardır.

Konferans 
Mevlâna ve Mevlevîlik Konferansları
Tarih : 9-10 Aralık 2015
Saat: 15.30 -13.30
Yer:  SÜ Diş Hekimliği Fakültesi
     SÜ Sarayönü Meslek Yüksekokulu

 

Hz. Mevlâna Öğretileri İle Birarada Yaşam Kültürü”

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen programda,  bu kutlu yola büyük hizmetleri olan Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Nuri Şimşekler Hz. Mevlâna ve Birliktelik içerikli bir sunumla akademisyen, öğrenci ve fakülte çalışanlarına görüşlerini aktarmıştır.

‘Hz. Mevlâna’da Birlik ve Kardeşlik’

Mevlâna ve Mevlevilik Konferansları dâhilinde ikinci program, Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yakup Şafak’ın  konuşmacı olarak katılımı ile gerçekleşmiştir.

Söyleşi 
Gönlümüzdeki Mevlâna Söyleşileri -VI  -Bilim Dünyası ve Hz. Mevlâna-
Tarih : 16 Aralık 2015
Saat: 14.00
Yer:  SÜ SDKM Malazgirt Salonu

 

Geleneksel olarak beş yıldır aralıksız sürdürülen  ve bu yıl altıncısını düzenlenen söyleşiye Konya’da bulunan beş üniversitenin rektörü katılmıştır. Moderatörlüğünü Selçuk Üniversitesi Rektörü yaptığı programda Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer ŞEKER, Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram SADE, Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tankut YALÇINÖZ  ve Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Avni ÖKTEM Hz. Mevlâna’ya bilim dünyasının bakışını ve etkileri ile ilgili düşüncelerini dinleyicilerle paylaşmışlardır.

 

Konferans Mevlevî Mûsıkîsi ve Mevlevî Bestekârları
Tarih : 30 Eylül 2015
Saat: 14.00
Yer:  Mevlâna Kültür Merkezi

2014_2.jpg


Bilgi

Panel Hz. Mevlâna'nın Yolundan: Hoşgeldiniz
Tarih : 4 Mayıs 2015
Saat: 14.00
Yer:  SÜ Hukuk Fakültesi

2014_2.jpg

 

Mevlâna ve ailesinin Konya'yı teşriflerinin 787. yıl dönümü dolayısıyla Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü tarafından panel düzenlenmiştir. Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Demirci’nin başkan olduğu Panele, Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Zafer ERGİNLİ, “Mevlâna Düşüncesinde Adem-İnsan-Beşer”, Necmeddin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Erdal Baykan “Mevlâna ve Biz” Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Dr. Necdet Subaşı “Mevlâna Bugün Bize Ne Söylüyor” başlıklı konulara değinmişlerdir.

Enstitü Müdürü Doç. Dr. Ali Temizel, SÜ Hukuk Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen panelde, Bugün dünyada Hz. Mevlâna'nın eserlerinde bahsettiği sevgi, saygı, hoşgörü, barış, dostluk ve birlikte yaşama mesajlarına daha çok ihtiyaç duyulduğunu bunun için yaratıcısıyla kulunu bir araya getirmeye çalışan büyük İslam Mutasavvıfı Hz. Mevlâna'nın yolunda daha çok çalışmak gerektiğini ifade etmiştir.

 

2014 YILI ETKİNLİKLERİ
2014 yılına ait tüm etkinlikler hakkında bilgileri Sunu olarak indirmek için burayı ve Metin olarak indirmek için burayı tıklayınız.

Panel
Tasavvuf Kültüründe Hz. Mevlâna
Tarih : 9 Aralık 2014
Saat: 10.00
Yer:  SÜ S. Demirel kültür Merkezi

2014_2.jpg

Selçuk Üniversitesi, Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü tarafından Hz. Mevlâna’nın 741. Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında “Tasavvuf Kültüründe Hz. Mevlâna” konulu panel gerçekleştirildi. Panelde konuşan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Mustafa Aşkar, 'Türkiye'de çok ciddi bir Mevlâna sömürüsünün olduğunu ve ne yazık ki insanlarımızın bu sömürüye alet olduklarını dile getirmiştir.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi Malazgirt Konferans Salonu’nda gerçekleşen panele, Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nuri Şimşekler, Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hakan Kuyumcu, akademisyenler ve öğrenciler katılmıştır. Oturum Başkanlığı’nı SÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Sevgi’nin yaptığı panele, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aşkar, Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Sıdıka Oktay, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Asiye Şenat ve Selçuk Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Dr. Yakup Şafak konuşmacı olarak katılmışlardır.

öyleşi
Gönlümüzdeki Mevlâna Söyleşileri -V
Tarih : 16 Aralık 2014
Saat: 14.00
Yer:  SÜ S. Demirel kültür Merkezi

2014_2.jpg

Hz. Mevlâna’nın 740. Vuslat Yıldönümü “Şeb-i Arûs” etkinlikleri çerçevesinde Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen ve bu yıl beşincisi tertip edilen “Gönlümüzdeki Mevlâna Söyleşileri”ne; onursal konuk olarak Kutbu’n-nâyî Niyazi Sayın, SÜ Mimarlık fakültesi Dekanı Ahmet Alkan, Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Behlül Altunkeser, Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İlham Enveroğlu, Tıp Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Fahrettin Acar katılmıştır.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve Rektörlük makamıyla çok sayıda öğrencinin bulunduğu söyleşide konuşmacılar;, Mevlânaya olan ilgilerini, Mevlâna hakkındaki düşünce ve duygularını anlatmışlardır.

Konferanslar
Mevlâna ve Mevlevîlik Konferansları 
Tarih : 11- 12 Aralık 2014
Saat: 13.30 - 13.30
Yer:  SÜ Hukuk Fakültesi
     SÜ Beyşehir Ali Akkanat İşletme Fakültesi

2014_3.jpg

Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü tarafından Hz. Mevlâna’nın “741. Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri” kapsamında Beyşehir Ali Akkanat İşletme Fakültesi ve Hukuk Fakültesi ile ortaklaşa düzenlenen ve iki gün süren “Mevlâna ve Mevlevilik Konferansları”na birinci gün (11 Aralık 2014) Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü başkanı Prof. Dr. Adnan KARAİSMAİLOĞLU, “Mevlâna ve Düşünce Dünyası” konulu konferansa konuşmacı olarak katılmıştır.

12 Aralık 2014 tarihinde Hukuk Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen “İnsan Hakları ve Hz. Mevlâna” konulu konferansa Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Dr. Ergin ERGÜL konuşmacı olarak katılmıştır. Konferansa Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürü Serdar Atabey, Selçuk Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, Hukuk Fakültesi dekanı , Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü müdürü Doç. Dr. Nuri Şimşekler, öğretim üyeleri ve öğrenciler katılmıştır.

Konferans
Genç Gönüllerde Hz. Mevlâna 

Tarih : 8-9 Aralık 2014
Saat: 10.00 - 14.00
Yer:  Avukat Erbil Koru Lisesi, Merkez İmam-Hatip   
Lisesi, Karatay İMKB Zübeyde Hanım Lisesi, Meram
Anadolu Lisesi

2014_4.jpg

8-9 Aralık 2014 tarihlerinde Konya merkez ilçelerindeki dört farklı orta öğretim kurumunda Enstitü Yüksek Lisans öğrencileri tarafından yapılan “Genç Gönüllerde Hz. Mevlâna” başlıklı konferanslarda Enstitü yüksek lisans öğrencileri gençlere Hz. Mevlâna’yı anlatmışlardır.

Konferans
Mevlevîlikte Mûsıkî Düşüncesi ve Mevlevî Mûsıkîsinin Osmanlı Mûsıkîsi Üzerindeki Etkileri 

Tarih : 29 Eylül 2014
Saat: 14.00
Yer:  SÜ Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı

2014_2.jpg


Enstitümüz ile Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı işbirliğinde Hz. Mevlâna’nın 807. Doğum Yılı Kutlamaları kapsamında "Mevlevîlikte Mûsikî Düşüncesi ve Mevlevî Mûsıkîsinin Osmanlı Mûsıkîsi Üzerindeki Etkileri" konulu konferans düzenlendi. Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı Konferans Salonu’nda gerçekleşen ve İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yalçın Çetinkaya’nın konuşmacı olarak katıldığı konferansa Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Konservatuarı Müdürü Doç. Dr. Dilek Zerenler, Enstitümüz Müdür Vekili Doç. Dr. Ali Temizel, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.  Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı Geleneksel Türk Müziği Bölümü öğretim elemanları ve öğrencileri tarafından icra edilen mini konserin ardından konferansa geçen Çetinkaya'ya Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı Müdürü Doç. Dr. Dilek Zerenler ve Mevlana Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Doç. Dr. Ali Temizel tarafından hediye ve onurluk takdim edilmesinin ardından program son buldu.

Konferans
Mevlevîliğin Dünü Bugünü

Tarih : 3 Mayıs 2014
Saat: 19.30
Yer:  Mevlâna Kültür Merkezi / Sultan Veled Salonu

2012_4.jpg


Enstitümüz tarafından Hz. Mevlâna ve ailesinin Konya'yı teşriflerinin 786. yılı anısına düzenlenen konferansta Araştırmacı-Yazar M. Fatih ÇITLAK Büyükşehir Belediyesi Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled salonunda dinleyicilerle buluştu. Konuşmasına Kuran-ı Kerim'den  "Rahman ve Raûf" sıfatlarıyla ilgili ayetlerin tefsiri ile başlayan Çıtlak, merhametin sevgiyle  taçlandırılarak anlam kazanacağını dile getirdi. 

Konferansa Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nuri Şimşekler, Hz. Mevlâna'nın 22. kuşak torunu Makam Çelebisi Faruk Hemdem Çelebi ile akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

Yoğun bir katılımcı kitlesinin dinlediği konferansın sonunda günün anısına Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nuri Şimşekler, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan ve Hz. Mevlâna'nın 22. kuşak torunu Makam Çelebisi Faruk Hemdem Çelebi M. Fatih ÇITLAK'a plaket ve çeşitli hediyeler takdim etti.

Panel
Mevlâna ve Mevlevîlik Paneli

Tarih : 2 Mayıs 2014
Saat: 10.00
Yer:  SÜ SDKM Malazgirt Salonu

2012_4.jpg

Hz. Mevlana ve Ailesinin Konya’yı teşriflerinin 786. yıl dönümü münasebetiyle Enstitümüz tarafından panel düzenlendi. Beykent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar, Ankara Üniversitesinden Dr. Halil İbrahim Sarıoğlu ve Selçuk Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Dr. Yakup Şafak’ın katılımıyla gerçekleştirilen panelde Hz. Mevlana, Mevlevilik ve Tasavvufun önemi anlatıldı.

Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, 22. Dönem Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Koca, Edebiyat Fakültesi Dekanı , Müdürümüz Doç. Dr. Nuri Şimşekler, Ana Bilim Dalı Başkanımız Doç. Dr. Ali TEMİZEL, akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

2013 YILI ETKİNLİKLERİ
2013 yılına ait tüm etkinlikler hakkında bilgileri Sunu olarak indirmek için burayı ve Metin olarak indirmek için burayı tıklayınız.
Sempozyum
Günümüzde Yurt İçi Mevlevîhânelerinin Durum ve Konumları

Tarih : 09 - 10 Aralık 2013
Saat: 09.00 -17.00
Yer:  Mevlâna Kültür Merkezi

2012_4.jpg

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Enstitümüz tarafından ortaklaşa düzenlenen ve Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda gerçekleştirilen “Günümüzde Yurt İçi Mevlevîhânelerinin Durum ve Konumları” başlıklı sempozyuma akademisyenler, kurum yöneticileri ve alanında uzman araştırmacılar olmak üzere 41 kişi katılmıştır. Altı Oturum dışında bir özel oturum ve bir değerlendirme oturumu ile iki gün süren sempozyumda; Türkiye’de bulunan Mevlevîhânelerin geçmişteki ve günümüzdeki durumları özellikle görseller eşliğinde ele alınmıştır. Ayrıca Mevlevîhânelerin insan yetiştirmedeki rolleri, Mevlevî Mûsıkîsi ve Semâ algısı gibi farklı konularla da Mevlâna ve Mevlevîlik her yönüyle tartışılmıştır. Sempozyum Sonuç Bildirgesi için tıklayınız.

Söyleşi
Gönlümüzdeki Mevlâna Söyleşileri-IV

Tarih : 16 Aralık 2013
Saat: 14.00
Yer:  SÜ S. Demirel Kültür Merkezi

2012_4.jpg

Enstitümüz tarafından Hz. Mevlana’nın 740. Vuslat Yıldönümü “Şeb-i Arûs” etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen ve bu yıl dördüncüsü tertip edilen “Gönlümüzdeki Mevlana Söyleşileri”ne; Helvacızade A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tahir BÜYÜKHELVACIGİL, Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Üyesi Cem KINAY, İntekno Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Halil KULLUK, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş KÜTÜKÇÜ ve Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk ÖZTÜRK gibi iş dünyasının tanınmış simaları katılmıştır. “İş Dünyası ve Hz. Mevlâna” başlığıyla yapılan söyleşide katılımcılar; iş adamlarının Hz. Mevlâna’sını ve iş dünyasına Hz. Mevlâna’nın yansımalarını paylaşmışlardır. S. Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve Rektörlük makamıyla çok sayıda öğrencinin bulunduğu söyleşide konuşmacılar; Konya'ya olan bağlılıklarını, Mevlânaya olan ilgilerini, Mevlâna'nın iş dünyası için önemini paylaşmışlardır. Konuşmacılara programın sonunda günün anısına plaket ve hediyeler takdim edildi.

 

Konferanslar
Mevlâna ve Mevlevîlik Konferansları

Tarih : 11-13 Aralık 2013
Saat: 10.00 -14.00
Yer:  Selçuk Üniversitesi

2012_4.jpg

11-13 Aralık 2013 tarihleri arasında Üniversitemiz bünyesindeki beş farklı fakülte ve Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı’nda düzenlenmiş “Mevlâna ve Mevlevîlik Konferansları”na  Kırıkkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan KARAİSMAİLOĞLU, Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem ESEN, Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman ERGUNER, Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet ALKAN, Cemalnur SARGUT ve Enstitü müdürümüz Doç. Dr. Nuri ŞİMSetŞEKLER konuşmacı olarak katılmıştır. Konuşmacılar, Hz. Mevlâna’nın Türk Edebiyatına yansımalarını, Hz. Mevlâna’nın iktisat anlayışını, Mevlevîliğin güzel sanatlara katkılarını, Mevlevî mûsıkîsinin önemini ve Mevlâna Dergâhı’nın son durumunu dinleyicilerle paylaşmışlardır.

 

Sergi
Türkiye Mevlevîhâneleri

Tarih : 7- 17 Aralık 2013
Saat: 09.00 - 22.00
Yer:  Mevlâna Kültür Merkezi

2012_4.jpg

7-17 Aralık 2013 tarihleri arasında Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi Fuaye Salonu’nda sergilenen ve Selçuklu Belediyesi işbirliği ile düzenlenen, Feyzi ŞİMŞEK, İbrahim DIVARCI ile Ahmet KUŞ’un hazırladığı “Türkiye Mevlevîhâneleri” sergisinde;

Türkiye’de bulunan Mevlevîhânelerin geçmiş ve yakın tarihteki durumlarını anlatan resimler, etkinlikler boyunca ilgililerle paylaşılmıştır.

Konferans
Genç Gönüllerde Hz. Mevlâna

Tarih : 12-13 Aralık 2013
Saat: 10.00 - 14.00
Yer:  Konya Lisesi, Karatay Mevlâna Anadolu
İmam Hatip Lisesi, Konevi Selçuklu Lisesi

2012_4.jpg

12-13 Aralık 2013 tarihlerinde Konya merkez ilçelerindeki üç farklı orta öğretim kurumunda Enstitümüz Yüksek Lisans öğrencileri tarafından yapılan “Genç Gönüllerde Hz. Mevlâna” başlıklı konferanslarda yüksek lisans öğrencilerimiz gençlere Hz. Mevlâna’yı anlatmışlardır.

Panel
Hanımların Dilinden Hz. Mevlâna

Tarih : 4 Mayıs 2013
Saat: 14.00
Yer:  İl Halk Kütüphanesi

2012_4.jpg

Hz. Mevlana ve ailesinin Konya’ya gelişlerinin 785. yıldönümü kapsamında SÜ Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü ve Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ile ortaklaşa düzenlenen panel İl Halk Kütüphanesinde çok geniş bir katılımla gerçekleştirilmiştir. Panele çok değerli akademisyenler ve öğrencilerin yanı sıra sanatçı Gülben Ergen ve Av. Nezih Dağdeviren gibi isimler de katılmıştır. Açılış konuşmasını Hz. Mevlana’nın 22. Kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru’nun yaptığı panelin başkanlığını ise Prof. Dr. Emine Yeniterzi yapmıştır.

Şefik Can Uluslararası Mevlana Eğitim ve Araştırma Derneği Başkanı H. Nur Artıran, Yazar Melahat Ürkmez, Yazar Fatma Polat ve Film Yapımcısı Elif Dağdeviren gönüllerindeki Mevlana’yı dinleyicilerle paylaşmıştır.

Program kapsamında ayrıca "Geleneksel Sanatlar Sunusu" gerçekleştirildi. Melike Eldek, Ayşe Totan Kart, Naciye Detseli, Elif Başhan, Rabia Girgiç ve Nilgün Akder, hat, tezhip, ebru, naht, keçe ve resim alanında eserlerini sergilediler. Programın sonunda günün anısına panelistlere ve sanatçılara katılım belgesi ve plaket takdim edildi.

 


2012 YILI ETKİNLİKLERİ
2012 yılına ait tüm etkinlikler hakkında bilgileri Sunu olarak indirmek için burayı ve Metin olarak indirmek için burayı tıklayınız.


Söyleşi
Gönlümüzdeki Mevlâna Söyleşileri-III

Tarih : 13 Aralık 2012
Saat: 14.00
Yer:  SÜ SDKM 30 Ağustos Salonu

2012_4.jpg

Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM), Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği'nin de katkı sağladığı söyleşi, Rektörömözön yanı sıra Hz. Mevlâna'nın 22. kuşak torunu Esin Çelebi, Konyaspor Başkanı Ahmet Şen ve çok sayıda öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi. Eski Devlet Bakanı Işın Çelebi'nin yöneticiliğini yaptığı söyleşiye Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ziya Koruç, Beşiktaşlı eski futbolcu – teknik direktör Ali Gültiken ve Dünya Fair Play Komisyonu Üyesi Erdoğan Arıpınar panelist olarak katılmıştır.

Söyleşide katılımcılar; Fair Play ve Hz. Mevlâna'nın hoşgörüsü çerçevesinde ülkemizde artık spor alanında şiddetin, hoşgörüsüzlüğün ve de düşmanlığın sona erdirilmesi olgusuna vurgu yaptılar. Söyleşi sonunda konuşmacılar, dinleyicilerin sorularını cevaplandırdılar. Programın sonunda günün anısına katılımcılara heykel ve çeşitli hediyeler takdim edildi.


Çalıştay 
Mevlâna Araştırmacıları Çalıştayı

Tarih : 10 Aralık 2012
Saat: 10.00
Yer: Dedeman Otel

2012_4.jpg

Hz. Mevlâna’nın 739. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri çerçevesinde üniversitemiz Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen "Mevlâna Araştırmacıları Çalıştayı" na Selçuk Üniversitesi başta olmak üzere 14 farklı üniversiteden Mevlâna konusunda uzmanlaşmış yaklaşık 40 kadar bilim insanı katılmıştır. Gerçekleştirilmiş olan çalıştayda; üniversitelerimizde Mevlâna ve Mevlevîlik üzerine yapılan araştırmaların ortak bir çalışmaya ihtiyacının olup olmadığı, yeni ve kapsamlı çalışmaların ne olması gerektiği, yazma ve matbu eserlerin günümüze kazandırılmasının gerekliliği gibi konular konuşulmuştur.

Çalıştayda alınan kararlar çerçevesinde özellikle Mevlâna ve Mevlevîlik Ansiklopedisinin ve uluslararası nitelikte bir internet sitesinin oluşturulması, ülkemizde ve tüm dünyada yayınlanan Mevlâna ve Mevlevîlik ile ilgili eserlerin, yapılan yüksek lisans ve doktora tezlerinin bir nüshasının enstitümüz kitaplığına kazandırılması ayrıca Mevlâna konulu bir film senaryosunun hazırlanmasında akademik olarak destek olunması gibi konular öne çıkmıştır. Sonuç Bildirgesi İçin Tıklayınız.


Konferans
Mevlâna ve Şems'e Göre "İradet" Kavramı

Tarih :11 Ekim 2012
Saat:14.00
Yer:   SÜ Edebiyat Fakültesi

2012_4.jpg

Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen “Mevlâna ve Şems’e Göre İradet Kavramı” konulu konferans SÜ Edebiyat Fakültesi Kâzım Karabekir Anfisinde gerçekleştirildi. Konferansa konuşmacı olarak Tahran İslam Ansiklopedisi Merkezi İslam Dünyası Ansiklopedisi Edebiyat Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehran Afshari katıldı.

Konferans öncesi İran’daki Mevlâna araştırmaları hakkında Fars Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç.Dr. Ali Temizel bilgi verdi. Daha sonra kürsüye gelen müdürümüz Doç.Dr. Nuri Şimşekler, Enstitü olarak farklı bilim dallarını kapsayan Mevlâna ve Mevlevilik araştırmalarının interdisipliner bir çalışmayla yürütülmesine özen gösterdiklerini belirtti. Ardından konferansa geçilerek “Mevlâna ve Şems’e Göre İradet Kavramı” başlığıyla Tahran İslam Ansiklopedisi Merkezi İslam Dünyası Ansiklopedisi Edebiyat Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehran Afshari tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Konferansın ardından öğrencilerin sorularını cevaplayan Dr. Afshari’ye Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç.Dr. Nuri Şimşekler tarafından teşekkür plaketi ve Enstitü yayınları takdim edildi.


Panel
Aşkın Sadâsında Nâbî ve Itrî"

Tarih : 25 Eylül 2012
Saat: 14.00
Yer:  SÜ SDKM Malazgirt Salonu

2012_3.jpg

UNESCO'nun 2012 yılını Nâbî ve Itrî Yılı ilan etmesi ile Hz. Mevlâna’nın doğumunun 805. yıldönümü anma etkinlikleri kapsamında Enstitümüz tarafından “Aşkın Sadâsında Nâbî ve Itrî” konulu panel düzenlenmiştir. Nâbî ve Itrî’nin ele alındığı panelde; kendisi de Mevlevî olan ve Mevlevî mukabelesinde okunan bir Segâh ayin besteleyen Itrî Efendi’nin Türk müziği için nasıl bir dönüm noktası olduğu konusuyla dîvân şiirinde hikemî tarzın temsilcisi olarak bilinen Şair Nâbî’nin Türk şiirine etkileri ve hayatından kesitler anlatılmıştır.

Prof.Dr. Bülent Behlül Altunkeser’in yönettiği panele Neyzen Niyazi Sayın, Prof. Rûhi Ayangil, Yrd.Doç.Dr. Nuri Özcan ve Yrd.Doç.Dr. Mustafa Çıpan konuşmacı olarak katılmışlardır. Rektörümüz, Hz. Mevlâna'nın 22. kuşak torunu Esin Çelebi, fakülte dekanları ve çok sayıda öğrencinin katıldığı panelde programın sonunda günün anısına katılımcılara katılım belgesi takdim edilmiştir.


Sempozyum
Uluslararası "Konya Kriterleri"

Tarih : 7 Mayıs 2012
Saat: 09.30
Yer:  SÜ SDKM Malazgirt Salonu

2012_2.jpg

Enstitümüz ve Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından Hz. Mevlâna ve Ailesinin 784. Konya'yı teşrifleri çerçevesinde gerçekleştirilen "Uluslararası Konya Kriterleri”ne; Prof.Dr. Emine YENİTERZİ (İstanbul Medeniyet Üniversitesi), Prof.Dr. Derya ÖRS (Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi), Yrd.Doç.Dr. Nuri ŞİMŞEKLER (SÜ Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü), Veyis GÜNGÖR (UETD Hollanda Başkanı), Sadık YEMNİ (Hollanda Türk Yazarlar Kulübü Başkanı), Abdulwahid van BOMMEL (araştırmacı-Yazar), Prf.Dr. Bilal KUŞPINAR (Ahlia Üniversitesi-Bahreyn) konuşmacı olarak katılmıştır.

S. Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve Konya valisi, İl Kültür ve Turizm Müdürü, Milletvekilleri, Rektör Yardımcısı, fakülte dekanlarıyla çok sayıda öğrencinin bulunduğu söyleşide konuşmacılar; Mevlâna'nın yol göstericiliği ile verdiği evrensel mesajları "Konya Kriterleri" çerçevesinde tartışmışlardır. Programın sonunda günün anısına katılımcılara plaket ve çeşitli hediyeler takdim edildi. İçerik İçin Tıklayınız.


Program
Günümüzdeki Türkiye Mevlevîhâneleri

Tarih : 5 Mayıs 2012
Saat: 16.00
Yer:  İl Halk Kütüphanesi

2012_1.jpg

 

 

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB)'nin 2012 Kültürel Etkinlikleri çerçevesinde Enstitümüz tarafından hazırlanan "Günümüzdeki Türkiye Mevlevîhâneleri" başlıklı programda Enstitü Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Nuri ŞİMŞEKLER, Edebiyat Fakültesi hocalarından Doç. Dr. Ali TEMİZEL, Yrd. Doç. Dr. Semra TUNÇ ve enstitü personelleri Şubat ayında gezilen Türkiye'deki bazı Mevlevîhânelerin genel durumlarıyla birlikte eksik ve hatalı yönlerini de bir sunum eşliğinde dinleyicilerle paylaşmışlardır. Programın sonunda günün anısına katılımcılara katılım belgesi takdim edildi.


2011 YILI ETKİNLİKLERİ
2011 yılına ait tüm etkinlikler hakkında bilgileri Sunu olarak indirmek için burayı ve Metin olarak indirmek için burayı tıklayınız.


Söyleşi
Gönlümüzdeki Mevlâna Söyleşileri-II

Tarih : 16 Aralık 2011
Saat:14.00
Yer:  SÜ S. Demirel Kültür Merkezi

2011_6.jpg

 

Enstitümüz tarafından Hz. Mevlana’nın 738. vuslat yıldönümü “Şeb-i Arus” etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen ve bu yıl ikincisi tertip edilen “Gönlümüzdeki Mevlana Söyleşileri”ne; Prof. Dr. Süleyman ATEŞ (Eski Diyanet İşleri Başkanı), Avni ÖZGÜREL (Gazeteci-Yazar), Nevin HALICI (Araştırmacı-Yazar), Nevval SEVİNDİ (Gazeteci-Yazar) konuşmacı olarak katılmıştır.

S. Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve fakülte dekanlarıyla çok sayıda öğrencinin bulunduğu söyleşide konuşmacılar; Konya ile olan gönül bağlarını, Mevlâna hakkındaki duygu ve düşüncelerini, Mevlâna'nın eğitimdeki önemini, Mevlevî mutfağının bilinmeyen yanlarını paylaşmışlardır. Öğrencilerin sorularını da cevaplayan konuşmacılara; programın sonunda günün anısına heykel takdim edildi.


Söyleşi
Aşka Dönenler- Konya'nın Dünyaya Açılan Yüzü: Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu

Tarih : 12-13 Aralık 2011
Saat: 10.00
Yer:  SÜ Edebiyat Fakültesi / A. Keleşoğlu Eğitim Fakültesi

2011_5.JPG

 

Enstitümüzün gerçekleştirmiş olduğu söyleşiye, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu üyelerinden; Yusuf KAYYA (Topluluk Sanat Yönetmeni), Ömer Faruk BELVİRANLI (Topluluk Müdürü), Mustafa HOLAT (Postnişîn), Fahri ÖZÇAKIL (Postnişîn), M. Emin HOLAT (Semâzenbaşı), Orhan TEKELİOĞLU(Semâzen) konuşmacı olarak katılmıştır. Edebiyat Fakültesi ve A. Keleşoğlu Eğitim Fakültesi'nde düzenlenen ve Mevlâna'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, fakülte dekanları ve çok sayıda öğrencinin bulunduğu söyleşide konuşmacılar; topluluk olarak yaptıkları faaliyetleri, "Mevlâna ve Semâ" konusunun bilinmeyen yanlarını, sema'ın nasıl ve nerelerde yapılması gerektiğini dile getirmişlerdir. Programın sonunda katılımcılara plaket ve katılım belgesi takdim edildi.


Sempozyum
Tarihî Süreçte Mevlâna ve Eserleri - IV Oturum

Tarih : 08-10 Aralık 2011
Saat: 09.30-12.00 / 14.00-16.00
Yer:  SÜ S. Demirel Kültür Merkezi

2011_4.JPG


Enstitümüz tarafından düzenlenen sempozyuma SÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kürşat Turgut, Konya Kültür ve Turizm Müdürü Yrd.Doç.Dr. Mustafa Çıpan, Mevlâna'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, farklı üniversitelerden çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenciler katıldı. 2 gün süren ve IV oturum olarak gerçekleştirilen sempozyumun açılışında SÜ Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı Öğretim Elemanı ve öğrencileri tarafından Mevlevî Bestekârlardan Seçme Eserler adıyla kısa bir konser verildi.

Sempozyum boyunca konuşmacılar, birbirinden farklı konuları ile Mevlâna ve eserlerinin geçmişten günümüze nasıl bir gelişme gösterdiğinin, tüm insanlarca nasıl yorumlandığının, bundan sonra nelerin yapılması gerektiğinin altını çizdi. Programın sonunda katılımcılara Katılım Belgesi takdim edildi.


Seminer
Mevlâna Şehrinde Olmak

Tarih : 1 Aralık 2011
Saat: 10.00
Yer:Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlâna Kültür Merkezi

2011_3.jpg

Konuşmacılar:

Yrd. Doç. Dr. Yaşar ERDEMİR
Yrd. Doç. Dr. Nuri ŞİMŞEKLER
Uğur ÖZTEKE
Mehmet YÜNDEN
Doç. Dr. Hüseyin ALTUNBAŞ

Enstitümüzün öncülüğünü yaptığı ve Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi ile Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin katkılarıyla düzenlenen seminerde Turizm işletmecilerine, lokantacılara, taksicilere ve Mevlâna çevresindeki esnaflara yönelik eğitici bilgiler verildi. Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda düzenlenen seminere Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, SÜ Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, esnaf odalarının temsilcileri, esnaflar ve turizm işletmecileri katıldı.


Konferans
İsviçre'de Mevlevîlik

Tarih : 14 Ekim 2011
Yer: SÜ Edebiyat Fakültesi Kazım Karabekir Anfisi
Konuşmacı: Hüseyin Peter CUNZ (İsviçreli Mevlevî Dedesi)

2011_2.jpg


 

 

Enstitümüz tarafından düzenlenen “İsviçre'de Mevlevîlik" konulu konferansa konuşmacı olarak katılan İsviçreli Mevlevi Dedesi Hüseyin Peter CUNZ Konya'ya Mevlâna'yı öğrenmek için defalarca geldiğini, Mevlâna'nın açtığı yolda ışığı bulduğunu ve Allah'a ulaştığını söyleyerek artık arayışlarının sona erdiğini belirtti.


Panel
Belh'ten Konya'ya
Mevlâna Celâleddin Rumî ve Ailesinin Konya'yı Teşriflerinin 783. Yıldönümü Anısına


Tarih :  4 Mayıs 2011
Yer:   Mevlâna Kültür Merkezi / Sultan Veled Salonu
Konuşmacı:  Prof. Dr. İsmail YAKIT
2011_1.JPG

 

 

Mevlâna Celâleddin Rumi ve Ailesinin Konya’yı teşriflerinin 783. yıldönümü anısına 4 Mayıs 2011 tarihinde Konya Valiliği ve Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü işbirliği ile düzenlenen etkinlikler çerçevesinde; Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. İsmail Yakıt "Belh’ten Konya’ya" isimli konferansımıza konuşmacı olarak katılmıştır.


2010 YILI ETKİNLİKLERİ

2010 yılına ait tüm etkinlikler hakkında bilgileri Sunu olarak indirmek için burayı ve Metin olarak indirmek için burayı tıklayınız.


Panel
Batıda Mevlâna ve Mesnevî'ye Tercüman Olanlar

Tarih : 03 Mayıs 2010
Yer: SÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma ToplantısıMevlâna ailesinin Konya’yı teşriflerinin 782. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen panelde, batıda Mevlâna ve Mesnevi üzerine çalışma yapanlar. Panele Ankara Ufuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Halil Cin başkanlık etmiş; SÜ Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ABD Öğretim Üyesi Doç.Dr. Abdullah Öztürk, SÜ Edebiyat Fakültesi Fars Dili ABD Başkanı Doç.Dr. Yusuf Öz, SÜ Edebiyat Fakültesi Fars Dili Öğretim Üyesi (Sümam Müdürü) Yrd.Doç.Dr. Nuri Şimşekler ve SÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Mehmet Büyükçanga birer bildiri ile katılmışlardır.


Panel
Mevlâna Araştırmalarında Kaynak Kullanımının Önemi

Tarih : 13 Aralık 2010
Yer: SÜ SDKM – Malazgirt Salonu

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma ToplantısıHz. Mevlâna’nın 737. Vuslat Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde S.Ü. Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü tarafından “Mevlâna Araştırmalarında Kaynak Kullanımının Önemi” ana temalı iki oturumlu bir panel düzenlenmiştir. Panelin 1. oturumuna Kırıkkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Adnan Karaismailoğlu, Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yusuf KÜÇÜKDAĞ, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Safi ARPAGUŞ, TRT İstanbul Radyosu Sanatçısı R. Hakan TALU birer bildiri ile katıldılar. Panelin 2. oturumuna Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Nuri KÖSTÜKLÜ, Mevlâna Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Emine YENİTERZİ, Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Yusuf ÖZ birer bildiri ile katıldılar.


Sergi
Harflerdeki Mânâ
Mevlâna’nın Eserlerinin Yazma Nüshaları Fotoğraf Sergisi

Tarih :   7 – 17 Aralık 2010
Yer:  Kule Site: 7 Aralık 2010 saat 17.00
M1 Tepe: 7 Aralık 2010 saat 18.00

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma ToplantısıEnstitümüz tarafından düzenlenen “Harflerdeki Mânâ” adlı sergi, Kule Site-Konya ve M1 Tepe-Konya alışveriş merkezlerinde açıldı, Sergi Mevlâna Celâleddin-i Rûmî’nin 737. Vuslat Yıl Dönümü anma törenleri kapsamında düzenlenmiştir. Doç.Dr. Yusuf Öz, Yrd.Doç.Dr. Nuri Şimşekler ve Yrd.Doç.Dr. Hakan Kuyumcu tarafından iki yıllık bir çalışma ile hazırlanan sergide, Mevlâna’nın eserlerinin tuval üzerine baskısından oluşan çalışmalar sergilendi. Sergide ülkemizin belli başlı yazma eserler kütüphanelerinde bulunan Mevlâna’nın yazma eserlerinin fotoğrafları yer aldı. Sergi Uluslararası Mevlâna Vakfı II Başkanı Esin Çelebi Bayru, ve ENSTİTÜ Yönetim Kurulu Üyelerinin de bulunduğu geniş bir misafir topluluğu tarafından açıldı.


Mevlâna Sunumları
Selçuk Üniversitesi Öğrencileri Mevlâna Okuyor

Tarih :  09 Aralık 2010
Yer: SÜ SDKM – Malazgirt Salonu

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma ToplantısıEnstitümüz tarafından düzenlenen etkinliğe Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fars Dili Ve Edebiyatları öğrencileri tarafından birer bildiri ile katılmışlardır.


Söyleşi
Gönlümüzdeki Mevlâna Söyleşileri-I

Tarih :  16 Aralık 2010
Yer: SÜ SDKM – 30 Ağustos Salonu

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma Toplantısı

  

Hz. Mevlâna’nın 737. Vuslat Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde S.Ü. Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen “Gönlümüzdeki Mevlana” konulu söyleşi düzenlenmiştir. Söyleşiye katılan Sanatçılar Ahmet ÖZHAN, Emel SAYIN ve Gökhan ÖZOĞUZ, Mevlâna hakkındaki düşünce ve duygularını anlattı. Misafirlerin ve öğrencilerin sorularını da cevaplayarak geniş katılımlı bir söyleşi gerçekleştirilmiştir.


Tebliğ Kitapları

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma Toplantısı

 

13–17 Aralık 2007 tarihleri arasında düzenlediğimiz “Dünyada Mevlâna İzleri” konulu uluslararası sempozyumda sunulan bildiriler, 2010 Ağustos ayında basılarak bilim dünyasına sunulmuştur.


2009 YILI ETKİNLİKLERİ

2009 yılına ait tüm etkinlikler hakkında bilgileri Sunu olarak indirmek için burayı ve Metin olarak indirmek için burayı tıklayınız.


Panel
Âşıkların Gıdası Mevlevî Musikisi

Tarih : 05 Mayıs 2009
Yer: SÜ Dilek Sabancı Konservatuarı Salonu

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma ToplantısıHz. Mevlâna ve Ailesinin Konya’ya Gelişinin 781. Yıldönümü Anma Etkinlikleri çerçevesinde Uluslararası Mevlâna Vakfı, S.Ü. Mevlâna Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü organizesiyle “Âşıkların Gıdası: Mevlevî Mûsıkîsi” başlıklı bir Panel düzenlenmiştir. Prof. Dr. Kenan Gürsoy / Galatasaray Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı başkanlık etmiş; Prof. Dr. M. Yaşar Kaltakcı / S.Ü. Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı Müdürü “Mevlevî Bestekârlar ve Klâsik Türk Mûsıkîsine Etkileri”, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıpan / İl Kültür ve Turizm Müdürü, “Mevlevî Şairler ve Mûsıkî”, Reha Sağbaş / TRT Sanatçısı-Araştırmacı-Yazar “Korunmaya Değer Bir İnsanlık Kültür Mirası: Mevlevî Ayinleri” ve Yusuf Kayya / Konya Tarihi Türk Müziği Topluluğu Sanat Yönetmeni “Mevlevî Ayinlerinin Teknik Özellikleri ve Diğer Formlarla Mukayesesi” adlı birer bildiri ile katılmışlardır.


Konser
Mevlevî Bestekârlar Klâsik Türk Musikisi Konseri

Tarih : 04 Mayıs 2009
Yer: Mevlâna Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma ToplantısıHz. Mevlâna ve Ailesinin Konya’ya gelişinin 781. Yıldönümü Anma Etkinlikleri çerçevesinde Üniversitemiz Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi ve öğrencileri tarafından “Mevlevî Bestekârlar Klasik Türk Mûsıkîsi Konseri” adlı bir konser icra edilmiştir. Uluslararası Mevlâna Vakfı, S.Ü. Mevlâna Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen konserin Öğr. Gör. Elif Bilge Kurtuldu solist ve yönetmenliğini yapmıştır.


Harflerdeki Mânâ
Mevlâna’nın Eserlerinin Yazma Nüshaları Fotoğraf Sergisi

Tarih :  8 – 17 Aralık 2009
Yer: SÜ SDKM ve Mevlana Kültür Merkezi-Konya

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma ToplantısıMerkezimiz tarafından düzenlenen “Harflerdeki Mânâ” adlı sergi, Selçuk Üniversitesi SDKM ve Mevlâna Kültür Merkezinde açıldı, Sergi Mevlâna Celâleddin-i Rûmî’nin 736. Vuslat Yıl Dönümü anma törenleri kapsamında düzenlenmiştir. Doç. Dr. Yusuf Öz, Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler ve Yrd. Doç Dr. Hakan Kuyumcu tarafından iki yıllık bir çalışma ile hazırlanan sergi, Mevlâna’nın eserlerinin tuval üzerine baskısından oluşan çalışmalar sergilendi. Sergide ülkemizin belli başlı yazma eserler kütüphanelerinde bulunan Mevlâna’nın yazma eserlerinin fotoğrafları yer aldı.


Belgesel Gösterimi
TRT Mevlâna Celâleddin-i Rumî Belgeseli Gösterimi ve Yönetmenle Söyleşi

Tarih : 14 Aralık 2009
Yer: SÜ SDKM

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma Toplantısı2009 yılı Mevlâna Celâleddin-i Rumî’nin 736. Şeb-i Arûs vuslat yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Merkezimiz tarafından Mevlâna Celâleddin-i Rumî Belgeseli’nin Gösterimi ve Yönetmenle Söyleşi etkinliği düzenlenmiştir. TRT, Mevlâna’nın 800. doğum yılı kutlamalarına bir belgesel projesi ile 2007 yılında yönetmen Tülay Akca tarafından Mevlâna Celâleddin-i Rumî Belgeseli çekmişti. Belgeselin danışmanlığını ise Mevlâna’nın 22. kuşaktan torunu Faruk Hemdem Çelebi ve merkez müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler üstlenmişti.


Film Gösterimi
Mevlâna Celâleddin-i Rumî “Aşkın Dansı” Film Gösterimi ve Yönetmenle Söyleşi

Tarih : 15 Aralık 2009
Yer: SÜ SDKM

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma Toplantısı2009 yılı Mevlâna Celâleddin-i Rumî’nin 736. Şeb-i Arûs Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri çerçevesinde Merkezimiz tarafından Mevlâna Celâleddin-i Rumî “Aşkın Dansı” Film Gösterimi yapıldı ve Yönetmenle Söyleşi düzenlendi. 2007 yılında çekimi tamamlanan ve ülkemiz sinemaları ile birlikte dünya sinemalarında da gösterime giren filmin danışmanları arasında merkezimiz de bulunmaktadır.


Konferans
Bab-ı Esrar Romanı Hakkında Konferans ve Söyleşi

Tarih : 16 Aralık 2009
Yer: SÜ SDKM

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma Toplantısı 

2009 yılı Mevlâna Celâleddin-i Rumî’nin 736. Şeb-i Arûs Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri çerçevesinde Merkezimiz tarafından Bab-ı Esrar romanı yazarı Ahmet Ümit ile Konferans ve Söyleşi düzenlendi. Konferansta Bab-ı Esrar’daki konuları kaleme alma sebeplerini anlatan Ahmet Ümit daha sonra öğrencilerin sorularını cevaplayarak eserlerini imzaladı.

 


Kitap
Sırr-ı Ma'nevî

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma Toplantısı

Sırr-ı Ma‘nevî yazıldığı 1250’li yıllardan bu yana üzerinde yüzlerce tercüme, şerh, sözlük ve inceleme gibi çalışmalar yapılan Mesnevî-i Murâdiyye’den sonra manzum çevirilerin en önemlilerindendir. Halvetî şeyhi Muhammed Nazmî efendinin 1676 yılında tercüme ettiği Sırr-ı Ma‘nevî de yine Mesnevî’nin I. Defter’inin tam bir manzum çevirisidir. Tespit edilebildiği kadar tek nüsha halinde bulunan eser, Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı ABD öğretim üyesi Dr. Ekrem Bektaş tarafından çevriyazı olarak hazırlanmış ve ilk kez Merkezimiz tarafından Ağustos 2009 tarihinde yayınlanmıştır.


Kitap
Mevlâna Çevresindekiler, Mevlevîlik ve Eserleriyle İlgili Eski Harfli Türkçe Eserler

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma Toplantısı

Osmanlıdan Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar Mevlâna Mevlevîlik ve Eserleriyle İlgili Eski Harfli Türkçe çalışmaların açıklamalı bir bibliyografyasını oluşturan bir çalışmadır. Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ali Temizel tarafından I cilt halinde hazırlanmış ve ilk kez Merkezimiz tarafından Kasım 2009 tarihinde yayınlanmıştır.


2008 YILI ETKİNLİKLERİ

2008 yılına ait tüm etkinlikler hakkında bilgileri Sunu olarak indirmek için burayı ve Metin olarak indirmek için burayı tıklayınız.


Panel
Mevlâna'nın Konyası

Tarih : 01 Mayıs 2008
Yer: SÜ S. Demirel Kültür Merkezi

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma ToplantısıMevlâna ailesinin Konya’yı teşriflerinin 780. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen panelde, Anadolu’nun ve özellikle Konya’nın İslamiyet öncesi ve Selçukluların fethinden sonraki dönemin fiziksel, sosyal ve kültürel ortamı konunun uzman bilim adamları tarafından ele alınmıştır. Ayrıca Mevlâna dönemi Konya’sının düşünce ortamının ve bu ortamda Mevlâna düşüncesinin yerinin de önemi aktarılmaya çalışılmıştır. Panele Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Fayda başkanlık etmiş; Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Bahar, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncer Baykara, Hacettepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak ve Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şeker birer bildiri ile katılmışlardır.


Panel
Mesnevî'yi Bugün Okumak

Tarih : 16 Aralık 2008
Yer: SÜ S. Demirel Kültür Merkezi

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma ToplantısıHz. Mevlâna’nın 735. Vuslat Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde SÜ Mevlâna Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak “Mesnevî’yi Bugün Okumak” ana temalı bir panel düzenlenmiştir. Bahse konu panelde, içinde barındırdığı malzeme zenginliğiyle her kesimden ve her dönem insanına hitap edebilen Mesnevî’yi günümüz insanının nasıl okuması gerektiği; ayrıca bu klasik eserimizden nasıl faydalanılabileceği de işlenmeye çalışılmıştır. Panele Kırıkkale Üniversitesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Yeniterzi, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Demirci ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Hicabi Kırlangıç ve Doç. Dr. Derya Örs birer bildiri ile katıldılar.


2007 YILI ETKİNLİKLERİ

2007 yılına ait tüm etkinlikler hakkında bilgileri Sunu olarak indirmek için burayı ve Metin olarak indirmek için burayı tıklayınız.


Konferans
Mevlâna'da Anne ve Çocuk Eğitimi

Tarih : 26 Nisan 2007
Yer: Selçuklu Belediyesi Nikâh Salonu

Selçuklu Kız Meslek Lisesi öğrenci ve öğretmenleri için düzenlenen konferansta SÜMAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, Mevlâna’da Anne ve Çocuk Eğitimi üzerine bir konferans vermiştir.


Uluslararası Sempozyum
2007 Unesco Mevlâna Yılında Uluslararası VII. Dil, Yazın, Deyişbilim Sempozyumu

Tarih : 2–5 Mayıs 2007
Yer: SÜ S. Demirel Kültür Merkezi

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma Toplantısı

 

 

2007 UNESCO Mevlâna Yılında VII. Dil, Yazın, Deyişbilim Sempozyumu 02–05 Mayıs 2007 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi ve Mevlâna Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından üniversitemizde uluslararası katılımlı olarak gerçekleştirilmiştir.

 


Uluslararası Mevlâna Sempozyumu
2007 Mevlâna Celâleddin Rûmi 800. Doğum Yıl Dönümü

Tarih : 8–12 Mayıs 2007
Yer: The Marmara Oteli/ İSTANBUL, 
Mevlâna Kültür Merkezi/ KONYA

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma ToplantısıKültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen, ülkemizden ve dünyadan 200’e yakın bilim adamının tebliğ sunduğu bu konferans Mevlâna ve Mevlevîlik ile ilgili her türlü konuya açık olmuştur. İstanbul ve Konya’da gerçekleştirilen olan konferans Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç başkanlığında Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler ve Ekrem Işın’dan oluşan Tertip Heyetiyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın organizesinde Dış İşleri Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, TİKA, IRCICA, THY, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi, Galata Mevlevihaneesi Müzesi, Konya Mevlâna Müzesi ve SÜ Mevlâna Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin katkılarıyla gerçekleştirilmiştir.


Uluslararası Kongre
2007 Mevlâna Celâleddin Belhi'nin 800. Doğum YılDönümü Anısına

Tarih : 13–15 Mayıs 2007
Yer: Kabil Intercontinental Otel/AFGANİSTAN

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma ToplantısıAfganistan Kültür Bakanlığı tarafından Mevlâna’nın 800. Doğum Yıldönümü anısına düzenlenen uluslararası kongredir. Başkent Kabil’de düzenlenen kongreye Türkiye adına SÜMAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu ve Ankara Üniversitesi DTCF’den Doç. Dr. Derya Örs birer bildiri ile katılmışlardır. Değişik ülkelerden 30’a yakın bilim adamının katıldığı sempozyumun açılışını Afganistan Cumhurbaşkanı Hamit Karzai ve Afganistan Kültür Bakanı Abdülkerim Hürrem yaptı.


Panel
Ahîlîk, Hasan Harekânî ve Mevlâna

Tarih : 25–26 Mayıs 2007
Yer: Kafkas Üniversitesi/ KARS

Kars Kafkas Üniversitesinden gelen teklifle Merkezimize bağlı 5 Öğretim Üyesi ile bir panel düzenleyerek Mevlâna’nın insanlığa verdiği mesajlar işlenmiştir. Açılışını Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven’in yaptığı panele SÜMAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, SÜMAM Danışma Kurulu Üyesi, Hz. Mevlâna’nın 22. kuşak torunu ve Uluslararası Mevlâna Vakfı II. Başkanı Esin Çelebi Bayru, SÜMAM Genel Kurul Üyesi ve Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Öz Mevlâna’nın eserleri ve günümüze mesajlarını içeren birer bildiri ile katıldılar. Kafkas Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Cihat Göktepe’nin başkanlığını yürüttüğü panelde yine aynı üniversiteden Yrd. Doç. Dr. Cem Tüysüz de Ahîlik ve Hasan-ı Harekânî hakkında bir bildiri sundu.


Sempozyum
Mevlâna ve İnsan

Tarih : 08 Haziran 2007
Yer: Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi/İZMİR

Türk Diyanet Vakfı ve İzmir Konyalılar Vakfı koordinesi ile Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen Mevlâna ve İnsan Sempozyumuna SÜMAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler ile SÜMAM Danışma Kurulu Üyesi ve Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emine Yeniterzi bildiri sundu. 10 bilim adamının tebliğ sunduğu sempozyum Dokuz Eylül Üniversitesinden 8 bilim adamı ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in danışmanlığıyla düzenlenmiştir.


3.Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı
Mevlâna’nın Günümüze Bıraktığı Miras Paneli

Tarih : 07–11 Haziran 2007
Yer: TÜYAP/KONYA

Konya Belediyeler Birliği tarafından TÜYAP’ta düzenlenen “3. Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı”nda Merkez olarak “Mevlâna’nın Günümüze Bıraktığı Miras” başlığıyla bir panel düzenlendi. Panele SÜMAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler ile SÜMAM Danışma Kurulu Üyesi ve Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emine Yeniterzi, yine aynı üniversiteden İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Abdullah Özbek ve emekli öğretim üyesi Dr. Yakup Şafak birer bildiri ile katıldılar.


Sempozyum
Üstad Abdülbaki Gölpınarlı'yı Anma

Tarih : 25–26 Haziran 2007
Yer: Tahran Üniversitesi/İRAN 

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma Toplantısıİran Kültür Bakanlığı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı organizesiyle düzenlenen Üstad Abdülbaki Gölpınarlı sempozyumuna Bakanlığımız adına öğretim üyeleriyle katıldı. Sempozyumda SÜMAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, SÜMAM Genel Kurul Üyesi ve Selçuk Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı ABD Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yusuf Öz, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Çiçekler ve SÜMAM Danışma Kurulu Üyesi, Mevlâna Celâleddîn-i Rûmî’nin 22. kuşak torunu ve Uluslararası Mevlâna vakfı II. Başkanı Esin Çelebi Bayru Abdülbaki Gölpınarlı ile ilgili birer bildiri sundu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı adına da Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Celil GÜNGÖR sempozyuma katılarak UNESCO 2007 Mevlâna Yılında ülkemizin yaptığı ve yapacağı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Açılışını İran Meclis Başkanı Gulamali Haddad Adil’in yaptığı sempozyumda, İranlı 9 bilim adamı da Üstad Abdülbaki Gölpınarlı hakkında birer tebliğ sundular.


Uluslararası Sempozyum
Mevlâna'yı Günümüzde Yaşatmak,Yaşamak

 

Tarih : 02–04 Ekim 2007
Yer: Bakü Devlet Üniversitesi 
Konferans Salonu/AZERBAYCAN

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma ToplantısıAzerbaycan Türkiye İş Adamları Birliği (ATİB), Uluslararası Mevlâna Vakfı, Bakü Devlet Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin katkılarıyla düzenlenen uluslararası sempozyum, 3 Ekim’de akşam 18.30’da sema gösterisi ile başlamış, sema gösterisini Konya ve İstanbul’dan katılan gönüllü semazenler yapmıştır. Mıtrıb Heyetini ise Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda görev alan öğretim üyeleri ve öğrenciler oluşturmuştur.

Yerli ve yabancı bilim adamlarının katıldığı sempozyuma, ülkemizden SÜMAM Danışma Kurulu Üyesi, Hz. Mevlâna’nın 22. kuşak torunu ve Uluslararası Mevlâna Vakfı II. Başkanı Esin Çelebi Bayru, SÜMAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, SÜMAM Danışma Kurulu Üyesi ve Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emine Yeniterzi, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç, Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Yakıt, Kırıkkale Üniversitesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Derya Örs birer bildiri ile katılmışlardır


Uluslararası Sempozyum
Dünyada Mevlâna İzleri

Tarih : 13–15 Aralık 2007
Yer: SÜ Alaaddin Keykubat Kampüsü
S. Demirel Kültür Merkezi

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma Toplantısı 

SÜ Mevlâna Araştırma ve Uygulama Merkezi (SÜMAM), Konya Büyükşehir Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün katkılarıyla "Dünyada Mevlâna İzleri” konulu uluslararası bir sempozyum düzenlendi. Sempozyuma ülkemizden ve yurtdışından yaklaşık 70 bilim adamı başvuru yapmış, Bilim Kurulu tarafından yapılan değerlendirmelerden sonra bu tebliğlerin 41 adedi sunulmaya değer görülmüştür.


TRT Gap Diyarbakır Radyosu

 

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma Toplantısı

TRT GAP Diyarbakır Radyosu da 2007 yılı boyunca her hafta “Şeb-i Arûs” adıyla Mevlâna ve Mesnevî’den sohbetlerin yer aldığı bir program başlattı. Her Pazartesi Saat 11:10’da canlı yayınlanan programda Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırma ve Uygulama Merkezi (SÜMAM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı ve SÜMAM Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Emine Yeniterzi ve Kırıkkale Üniversitesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu’nun sohbetleri yer aldı.

İlki 1 Ocak 2007 tarihinde yayınlanan ve 15–20 dakika süren programda Mevlâna’nın evrensel değerleriyle insanların öncelikle kendi iç huzurlarını bulmaları, daha sonra çevresiyle barışık yaşamaları, insanlık şuuru, ahlâk ve ahlâkî değerler, dünya insanlarının daha güzel ve insanca bir yaşam sürebilmeleri gibi Mevlâna’nın günümüz insanlarına verdiği mesajlar işlendi.


Hoşgörü Sâzendeleri
Aşk’ın sesi, sessizce ve tek nefeste

Tarih : 6 Mart 2007
Yer: İstanbul Teknik Üniversitesi, Mustafa Kemal Anfisi, Maçka 

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma Toplantısı 

Mevlâna Celâleddin-i Rumî’nin 800. Doğum Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında İstanbul teknik Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırma ve Uygulama Merkezi ve İntekno Şirketler Topluluğu tarafından organize edilen Hoşgörü Sâzendeleri konserinin gerçekleştiği bir etkinliktir.

 


SÜMAM Mıtrıb Heyeti

 

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma Toplantısı

 

2006 yılının ortalarında Merkezimiz tarafından kurulan ve Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyeleri ve öğrencilerinden oluşan 25 kişilik Mıtrıb Heyeti, Mevlâna Kültür Merkezinde periyodik olarak yapılan semâ gösterilerine katkı sağlamaktadır.

SÜMAM Genel Kurul Üyesi ve SÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Oğuz Karakaya’nın gözetimi ve idaresinde oluşturulan Mıtrıb Heyetimiz UNESCO’nun Kasım 2005 tarihinde almış olduğu “Mevlevî müziğini ve kültürünü koruma altına alma” kararı ile gelecekte bu sahada bilimsel çalışmalar yapmayı da planlamaktadır. Mevlevî müziğinin doğru ve ehil sanatçılar tarafından icra edilmesi gerektiği bilinciyle çalışmalarına devam eden Mıtrıb Heyetimiz, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Tasavvuf Müziği Konya Korosu ile de işbirliği içerisinde bilgi ve birikim alışverişinde de bulunmaktadır.


Belgesel
TRT Mevlâna Celâleddîn-i Rûmî

Yayın Tarihi:  19 Haziran 2007, Saat 22.10 (TRT–2)
Yayın Tekrarı:  19 Temmuz 2007, Saat 20.30 (TRT–1)

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma ToplantısıBelgesel, Mevlâna’nın günümüz insanı için ne ifade ettiğini araştırmayı amaçlamıştır. Araştırmada dünyada farklı ülkelerden Mevleviler ve konuyla ilgili araştırma yapan veya çevirileriyle farklı toplumlara onu tanıtan Marcel Derkse, Peter Cunz, Erika de Dren Von Jperen, Jouche Post, Joachim Kugler, Masood Khalili, Seyit Mahdum Rehin, Haydari Vucudi, Esin Çelebi Bayru, Prof. Dr. Talât S. Halman ve Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar gibi uzman ve araştırmacılara yer verildi.

Yer ve isim belirleme, gerekli bağlantıları kurma aşamasında Mevlâna’nın 22. kuşak torunları olan Esin Çelebi Bayru ve Faruk Hemdem Çelebi’den destek alındı. Faruk Hemdem Çelebi projenin danışmanlığını da üstlendi. Projenin diğer danışmanı ise SÜMAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler idi.


Mevlâna Celâleddîn-i Rûmî Sergisi
Aşk Ocağında Can Olmak-İnsanlığın Mirası: Mevlâna Celâleddin-i Rûmî

Tarih:  19 Haziran 2007 – 12 Ağustos 2007
Yer: İstanbul Ayasofya Müzesi

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma ToplantısıT.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından “Aşk Ocağında Can Olmak-İnsanlığın Mirası: Mevlâna Celâleddin-i Rûmî” sergisi, Ayasofya Müzesi’nde açılan sergi, Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî’nin 800. Doğum Yıl Dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenmiştir. Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç, Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Prof. Uğur Derman, Tuğrul İnançer, SÜMAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler ve Ekrem Işın’dan oluşan Danışma Kurulunun yol göstericiliğinde hazırlanan serginin küratörlüğünü Ekrem Işın yaptı.

Sergide, Mevlâna ve 800 yıl boyunca müzik, edebiyat, hat gibi güzel sanatlar alanlarında toplumu derinden etkileyen Mevlevîlik kültürünü anlatan eserlere yer verildi. Ayasofya Müzesi’nde özel olarak tasarlanmış geçici bir bölüm içinde gerçekleşen sergide, Konya Mevlâna Müzesi, Konya ve Ankara Etnografya Müzeleri, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul Divan Edebiyatı Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yıldız Şehir Müzesi ve İstanbul Sadberk Hanım Müzesi’nden derlenen 200’ye yakın özgün eser yer aldı.


Mevlâna ve Gençlik Etkinlikleri Projesi
Mevlâna Hoşgörüsünde Uluslararası Gençlik Buluşması

Tarih : 19–26 Ağustos 2007
Yer: Konya 

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma Toplantısı


UNESCO tarafından “Mevlâna Yılı” ilan edilen 2007 Ağustos ayında Konya’da buluşacak gençler, Dünya’yı Anadolu topraklarından bir kez daha sevgi ve barışa davet edeceklerdir. Bu gençlik projesinin basına tanıtım toplantısı 5 Haziran 2007 tarihinde Konya Rixos Hotel’de yapıldı.

Bilimsel Danışmanlığı ve verilecek konferansları SÜMAM’ın üstlendiği projenin danışmanları SÜMAM Danışma Kurulu Üyesi, Mevlâna’nın 22. kuşak torunu ve Uluslararası Mevlâna Vakfı II. Başkanı Esin Çelebi Bayru, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk İslam Eserleri Müzesi Başkanı ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç ve SÜMAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler’di.


Defile
Sanatın Mevlâna Aşkı

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma Toplantısı

 

Tarih : 16 Aralık 2007
Yer: : Mevlâna Kültür Merkezi / Sultan Veled Salonu

"Sanatın Mevlâna Aşkı" isimli defile Selçuk Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Miyase Çağdaş rehberliğinde Arş. Gör Nurhan Özkan katkılarıyla Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliği ile düzenlenmiştir.


Dergi
Mevlâna Araştırmaları Dergisi / The Journal Of Rumi Studies

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma Toplantısı
Tarih : Mayıs 2007

Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırma ve Uygulama Merkezi Mevlâna Araştırmaları Dergisi/The Journal Of Rumi Studies, Mevlâna’nın hayatı, eserleri, düşünceleri; Mevlevilik kültürü ve sanatı hakkında araştırma, yorum, yeni ve tarihi belgelerin yayını ile ilgili bilimsel nitelikli makale, inceleme, tanıtma yazıları, bildiri metinleri, çeviri, bibliyografya ve kitap tanıtımı gibi özgün çalışmaları yayımlamak; Mevlâna ve Mevlevilik ile ilgili çalışmalara katkı sağlayıcı bilimsel bir platform oluşturmak amacıyla yılda iki sayı olarak her yılın Mayıs ve Aralık aylarında yayımlanacaktır.


Tebliğ Kitapları

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma Toplantısı

Üniversitemiz 1985 yılında başlattığı Ulusal ve Uluslararası Sempozyum, Panel ve Kongre gibi bilimsel etkinliklerde sunulan tebliğleri şu ana kadar 16 kitapta toplayarak bilim dünyasının hizmetine sunmuştur. 2005 yılından itibaren Mevlâna Araştırma ve Uygulama Merkezi (SÜMAM) tarafından düzenlenen bu etkinliklerin bildirileri de kitaplaştırılarak araştırmacı ve okuyucuların istifadesine sunulacaktır.


Kitap
Mesnevî-i Murâdiyye

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma Toplantısı

Mesnevî’nin Türkçeye yapılmış ilk tercüme ve şerhi olan eser, 1436 yılında tamamlanmış olup, Sultan II. Murad’a sunulması bakımından da Mesnevî-i Murâdiyye adını almıştır.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kemal Yavuz tarafından II cilt halinde gramer-sözlük-inceleme ve metin olarak hazırlanmış ve ilk kez Merkezimiz tarafından Aralık 2007 tarihinde yayınlanmıştır.


2006 YILI ETKİNLİKLERİ

2006 yılına ait tüm etkinlikler hakkında bilgileri Sunu olarak indirmek için burayı ve Metin olarak indirmek için burayı tıklayınız.


Ulusal Sempozyum
Türk Kültürü, Edebiyatı ve Sanatında Mevlâna ve Mevlevîlik

Tarih : 14–16 Aralık 2006
Yer: SÜ S. Demirel Kültür Merkezi

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma ToplantısıXIV. yüzyıldan günümüze kadar gerek Divan, gerek Tanzimat ve gerekse Cumhuriyetimiz Dönemi Modern Türk Edebiyatında ve kültürümüzde derin izler bırakan Mevlâna ve Mevlevîlik kültürünün bilimsel çalışmalarla somut olarak ortaya çıkması amacıyla düzenlenen bir sempozyumdur.

14 Aralık’ta Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Fevzi Günüç’ün Hat Sergisi ile açılan sempozyumda, 2 gün boyunca bilim adamları Türk Kültürü, Edebiyatı ve Sanatında Mevlâna ve Mevlevîlik üzerine yaptığı çalışmaları sundu. 2 ayrı salonda gerçekleştirilen ve Türkiye’nin farklı üniversitelerinden 34 bilim adamının katıldığı sempozyumda, Mevlâna ve Mevlevîlik kültürü farklı açılardan ele alındı. Sempozyum sonunda yapılan Değerlendirme Toplantısında da Mevlâna’yı ve Mevlevîlik kültürünü iyi incelemeden edebiyat ve kültürümüzü tam anlamış sayılmayız tespitine yer verildi.


Konferans
Aşk,Bilim ve Yaşam Konferansı (Aşk’ın sesi, sessizce ve tek nefeste)

 

Tarih : 16 Aralık 2006
Yer: Konya, Rixos Otel

 

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma ToplantısıMevlâna Celâleddin-i Rumî’nin 800. Doğum Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırma ve Uygulama Merkezi ve İntekno Şirketler Topluluğu tarafından ortaklaşa organize edilen ve Hoşgörü Sâzendeleri konserinin gerçekleştiği bir etkinliktir.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, İntekno Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Halil Kulluk’un açılış konuşmalarını yaptığı konferansa Mevlâna Celâleddin-i Rumî’nin 22. kuşak torunu ve Uluslararası Mevlâna Vakfı II. Başkanı Esin Çelebi Bayru “Beden Dağındaki Hazine: CAN” başlıklı, Mevlâna Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler “Gece Gelir Aşk” başlıklı Mevlâna’nın rubailerinden oluşan konuşmasıyla katıldı. Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emine Yeniterzi “Mevlâna’nın Diğer Dinlere ve Mensuplarına Bakış Açısı” başlıklı bildirisi ile katılırken, Stanford Üniversitesi Tiyatro Bölümü Profesörü Patricia Ryan Madson “Mevlâna’yı Dinlerken: Günümüz İçin Eski Zaman Bilgeliği” başlıklı konuşması ile katıldı. İntekno Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Halil Kulluk “Mevlâna’nın Işığında: Aşk, İnovasyon ve Girişim” başlıklı bir konuşma yaptı.


Tiyatro
2 Perdelik Müzikal Tiyatro (Naz)

Tarih : 4 Mayıs 2006
Yer: SÜ S. Demirel Kültür Merkezi

İnsanlığa mal olmuş şahsiyetlerin sanat yoluyla izleyenlerle buluşturulması amacıyla düzenlenen bu etkinlik, Mevlâna’nın belirgin öğretilerinin tiyatro yoluyla anlatılması için sahnelenmiştir.

İstanbul Tahura Gösteri Sanatları Topluluğu’nun sergilediği “NAZ” adlı oyun Mevlâna Celaleddin-i Rumi’nin; Mesnevî, Fîhi mâfîh ve Divân-ı Kebir adlı eserlerinden derlenerek senaryolaştırılmıştır. Oyunda Moğol zulmü ile yorulmuş olan halk, nihayetinde istilânın son bulduğunu öğrenir. Savaşçılar yurtlarına geri dönmektedirler. Küçük savaşını başarıyla tamamlayan Kazvinli de dönmüştür. Ancak büyük savaş başlamıştır. Bakalım asıl düşmanı olan benliği ile savaşından galip çıkabilecek midir Kazvinli? Bu yolda karşılaştığı zorlukları, güzellikleri, üzüntü ve mutlulukları anlatır NAZ. Ben’lik savaşının işlendiği 2 perdelik oyun, Kazvinli’nin dostla kavuşması ile son bulur.


Hoşgörü Sâzendeleri
(Aşk’ın sesi, sessizce ve tek nefeste)

Tarih : 19 Aralık 2006
Yer: Boğaziçi Üniversitesi 

 

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma ToplantısıMevlâna Celâleddin-i Rumî’nin 800. Doğum Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırma ve Uygulama Merkezi ve İntekno Şirketler Topluluğu tarafından ortaklaşa organize edilen Hoşgörü Sâzendeleri konserinin gerçekleştiği bir etkinliktir.

Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler ve İntekno Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Halil Kulluk’un açılış konuşmalarını yaptığı, Stanford Üniversitesi Tiyatro Bölümü Profesörü Patricia Ryan Madson’ın “Mevlâna’yı Dinlerken” başlıklı konuşması ile devam eden ve son olarak Hoşgörü Sâzendeleri’nin konseri ile son bulan bir etkinliktir. İntekno Hoşgörü Sazendeleri Selim Güler (Klasik Kemençe), Yurdal Tokcan (Ud), Göksel Baktagir (Kanun), Emrullah Şengüller (Çello), Baki Kemancı (Keman), Volkan Yılmaz (Ney), İzzet Kızıl (Perküsyon) ve Yinon Muallem (Perküsyon)’den oluşuyor.


2005 YILI ETKİNLİKLERİ

2005 yılına ait tüm etkinlikler hakkında bilgileri Sunu olarak indirmek için burayı ve Metin olarak indirmek için burayı tıklayınız.


Mevlâna Araştırmacıları Şûrası

Tarih : 5 Mayıs 2005
Yer: SÜ S. Demirel Kültür Merkezi

Mevlâna Araştırmacıları ŞûrasıSelçuk Üniversitesi’nin farklı fakültelerindeki Mevlâna ve Mevlevîlik konusunda çalışmalar yapan 100 kadar öğretim görevlisinin bir araya gelmesiyle gerçekleştirilen bir şûradır. Toplantıda, kuruluşunun son aşamasında olan Mevlâna Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (SÜMAM) ne tür çalışmalar yürütmesi gerektiği üzerinde durulmuştur.

Konuşmacılar; Prof. Dr. Gönül Ayan, Prof. Dr. Haşim Karpuz, Prof. Dr. Ahmet Sevgi, Prof. Dr. Recep Dikici, Doç. Dr. A. Saim Arıtan, Doç. Dr. Dilaver Gürer Ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıpan'dır.


Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma Toplantısı

Tarih : 30 Eylül 2005
Yer: Konya Rixos Hoteli

Mevlâna’nın 798. Doğum Yıldönümü Anma ToplantısıUluslararası Mevlâna Vakfı ile birlikte Mevlâna’nın doğumunun 798. yıldönümü anısına düzenlenen bu etkinlik, Ressam Gülçin Anıl’ın resim sergisiyle başladı.

Toplantının açılış konuşmalarını yapan Mevlâna Araştırma ve Uygulama Merkezi (SÜMAM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler ve Uluslararası Mevlâna Vakfı 2. Başkanı Esin Çelebi Bayru, Mevlâna’nın doğum yıldönümünü ilk kez resmi bir toplantıyla bu boyutta dile getirerek 2007 yılının Mevlâna’nın doğumunun 800. yıldönümü olması sebebiyle büyük çaptaki etkinliklerle kutlanması yönünde çalışmalar yapılması gerektiğini belirttiler. İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar da Müdürlük olarak Mevlâna konusunda detaylı çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.


Panel
Hz.Mevlâna'nın 732.Vuslat Yıldönümü Anısına (Din ve Eğitim Açısından Mevlâna)

Tarih : 13 Aralık 2005
Yer: Büyükşehir Bel. Alaaddin Konferans Salonu

Hz.Mevlâna'nın 732.Vuslat Yıldönümü Anısına PanelSÜ İlahiyat Fakültesi’nin katkılarıyla düzenlenen bu Panel’de, Mevlâna’yı doğru anlamak için onun düşünce sisteminin nasıl oluştuğunu tespit etmenin önemine değinildi.

Panele Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Önkal başkanlık etmiş; Prof. Dr. Abdullah Özbek, Prof. Dr. Yusuf Işıcık, Doç. Dr. Naim Şahin ve Yrd. Doç. Dr. Hülya Küçük konuşmacı olarak katılmıştır.


Sempozyum
Uluslararası Mevlâna Sempozyumu II Oturum (Aşkın İzinde)

Tarih : 15 Aralık 2005
Yer: SÜ S. Demirel Kültür Merkezi

 

2 Oturumlu Uluslararası Mevlâna SempozyumuMevlâna’nın aşk, sevgi ve barış öğretilerinin iyi işlenerek bu güzel duyguların tüm dünya insanlarına sunulması gerektiği ve Mevlâna’nın eserleri iyi incelendiği taktirde günümüz dünya insanlarının hoşgörü, diyalog ve hatta ülkeler arası barış konusunda önemli bulgular elde edebilecekleri üzerinde duruldu.

Sempozyuma Lyon Üniversitesinden Doç. Dr. Paul Ballanfot, Letonya Üni- versitesinden Dr. Yanis Eshots, Tahran Üniversitesinden Dr. Shahran Pazaukı, Marmara Üniversitesinden Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, Selçuk Üniversitesinden Prof. Dr. Emine Yeniterzi, Doç. Dr. Dilaver Gürer ve Yrd. Doç. Dr. Yakup Şafak birer bildiri ile katıldılar. Bu katılımcılar da Mevlâna’nın eserleri iyi incelendiği taktirde günümüz dünya insanlarının hoşgörü, diyalog ve hatta ülkeler arası barış konusunda önemli bulgular elde edebilecekleri üzerinde durdular


Sempozyum
SÜ Öğretim Elemanları Karma Sergisi (Tek Nefeste Aşk)

Tarih : 7–17 Aralık 2005
Yer: Mevlâna Kültür Merkezi

2 Oturumlu Uluslararası Mevlâna Sempozyumu 

Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Eğitim Fakültesi Resim İş Eğitimi Bölümü öğretim görevlileri tarafından düzenlenen bu sergide, Mevlâna ve Mevlevîlik kültürünü yansıtan hat, tezhip, minyatür, resim ve heykel gibi sanat dallarında üretilen çalışmalar yer almıştır.

 

 


Kişisel Fotoğraf Sergisi (Semâ)

Tarih : 12–30 Aralık 2005
Yer: İdea Kültür Sanat Merkezi

Ülkemizin tanınmış fotoğraf sanatçılarından Reha Bilir’in Mevlâna’yı Anma Vuslat Yıldönümlerinde çektiği sema ve semazen fotoğraflarından oluşan bir sergidir. Farklı boyutlarda tab edilmiş 40 resmin yer aldığı bu sergi, semazenlerin dönüşündeki beden hareketlerini ve yüz ifadelerini yansıtması açısından dikkat çekicidir.


Tiyatro & Dinleti

 

2 Oturumlu Uluslararası Mevlâna Sempozyumu

Tarih : 13 Aralık 2005
Yer: SÜ Alaaddin Keykubat Kampüsü SDKM

Ülkemizin ilk Kültür Bakanı ve Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Talât S. Halman tarafından yazılıp sahneye konulan tiyatral bir konferanstır.

Mevlevî musikisi, sema ayini ve Mevlevî görsel sanatlarının icra ve diyalar eşliğinde sunulan bu dinletide, XIII. yüzyıl Anadolu’sunun ve yüzyılların büyük Sufi, düşünür ve şairi Mevlâna Celaleddin Rumi’nin yaşamı, felsefesi, insancıllığı, evrenselliği, şiirleri izleyicilere lirik bir üslupla anlatılmıştır.