İLETİŞİM FAKÜLTESİ
GAZETECİLİK
Dersin Adı  
Dönemi Dersin Kodu Teorik Saat / Uygulama Saati AKTS
Dersin Düzeyi Lisans
Dersin Dili Türkçe
Dersin Veriliş Biçimi Yüz Yüze
Dersin Koordinatörü Öğr.Gör.Cengiz APAYDIN
Koordinator E-mail capaydin selcuk.edu.tr
Öğretim Elemanı
Öğr.Gör.Cengiz APAYDIN
Yardımcı Öğretim Elemanları
Dersin Amacı Masaüstü yayıncılıkta, televizyon yayıncılığında, fotoğraf laboratuvarlarından, katı modelleme programlarında kaplama hazırlamada, reklam sektöründen, kullanıcıların kendi özel resim albümlerini hazırlamaktan, internet sayfalarına, hatta magazin programlarına kadar pek çok sektörde yoğun olarak ihtiyaç duyulan pixel tabanlı fotoğraf ve grafik düzenleme programını öğretmeyi amaçlamaktadır. Hayal ettikleri ya da kendilerinden istenen grafik çalışmalarını yapabilme yeteneğini vermek temel hedeftir.
Temel Bilimler Mühendislik Bilimleri Sosyal Bilimler Eğitim Bilimleri Sanat Bilimleri Sağlık Bilimleri Tarım Bilimleri
0 0 100 0 0 0 0
DERS YÖNTEM VE TEKNİKLERİ
Photoshop yazılımının en son versiyonu tüm detayları ile ileri düzeyde anlatıldığı teorik ve uygulamalı konulardan oluşmaktadır. Yazılım hem PC hem de MAC tabanlı çalışmaktadır. Ders planı başlığı altında listelenen konu başlıkları öğretim elemanı tarafından bilgisayar laboratuvarında her öğrencinin ekranına ayrı ayrı aktaran çoklu ortam araçları kullanılarak önce öğrencilere aktarılacaktır. Öğrencilerden hem derste hem de ders dışı benzer uygulamalar yapmaları istenecektir. Ders işlenişinde öğrenci merkezli bir yaklaşım benimsenerek, öğrencilerin aktif biçimde derse katılımları amaçlanmaktadır. Ezbere değil, programın mantığını kavratmaya ve bol uygulamaya dayalıdır. Ara sınav sonrasında ise kazanılan bilgilerdeki hatalı kullanımların düzeltilebilmesi için uygulamaya daha fazla ağırlık verilecektir. Belirlenecek konu ya da konulara göre öğrencilere ev ödevleri ve sınıf uygulaması verilecektir. Her hafta öğrencilere yapılan işe göre puanlar verileceğinden derse devam çok önem kazanacaktır.
HAFTA DERS İÇERİĞİ KAYNAK
1 Tanışma ve sektörde yazılımın kullanımı ve önemi hakkında değerlendirme. Yazılımın kurulumu, ara yüzü ve yapılması gereken genel ayarlarının detaylı anlatımı. Yazılıma (baskı, TV, fotoğrafçılık ve web formatında) boş bir sayfa açmak, kayıtlı olan dokümanları açma ve kaydetme yöntemleri, dosya formatları ve farkları. Image/mode bölümünün kullanımı. Piksel-aspect ratio ilişkisi. Özge Mardi BAYAR, Photoshop CS6 - (Oku, İzle, Dinle, Öğren), 2014, KODLAB Yayınları
2 Katman (layer) yapısı, görsel öncelik ayarlama, görselleri taşıma aracı kullanarak farklı dokümanlardaki görselleri bir araya getirme, çoğaltma, silme, görünmez ya da görünür yapma, gruplandırma, birden çok katmanı tek yapma, şeffaflaştırma, mix teknikleri, kilitleme yöntemleri. Layer Comps aracının kullanımı. Taşıma aracının farklı tuşlarla kullanımı. Zoom girme ve çıkma. Free Transform aracını kullanarak ebatlandırma, çevirme ve simetri alma.
3 Seçim araçlarından Lesso, Polygonal Lesso, Magnetic Lesso, Magic wand ve Quick Selection araçlarının detaylı kullanımları, Seçimleri ekleme, çıkarma ve fark alma fonksiyonları ile kullanma. Refine Edge kullanarak çok hızlı ve detaylı görsel seçme tekniği. Seçim maskele uygulaması. Seçim menüsündeki diğer araçlar. Crop, Perspektive crop, Slice, Eye per, Ruler, Eyeper, Note araçlarının kullanımı
4 Brush, Pencil, Color Replacement, Mixer Brush, araçlarını kullanarak boyamak, fırça türleri. Fırça ebatlandırma ve kenarlarını yumuşatma. Renk seçimi, formatları ve dikkat edilmesi gerekenler.
5 Eraser, Background Eraser, Magic Eraser, History Brush, Art History Brush araçları kullanarak silme ve geri alma teknikleri. Zemin ve katman silme işlemleri. History sekmesi kullanarak yapılan hataları ya da işlemleri geri alma ve klavye kısa yoları.
6 Clone Stamp, Pattern Stamp, Healing Brush, Spot Healing Brush, Patch, Contant Aware Move, Red Eye araçlarının kullanım detayları ve alt menüleri, farkları
7 Vize Haftası
8 Gradient, Paint Bucket, araçları ve alt menüleri, sonsuz pattern oluşturma ve kullanımı, Blur, sharpen smudge araçlarının kullanımı. Dodge, Burn, Sponge araçlarının kullanımı. Edit menüsünden Fill (contant aware fill), stroke, contant aware scale, puppet warp, transform araçlarının kullanımı, Channel yöntemi mask alma tekniği
9 Tipografi nedir, dikkat edilmesi gereken unsurlar, fontlar ve türleri. Çok fazla font kullanımının sistemi yavaşlatmaması için kullanılması gereken yazılımlar. Yazının 2 boyut ve 3 boyutlu kullanımı, warp ve paragraf araçları, ayarları, katman efektleri ile kullanımı.
10 Vektörel ve piksel grafik kullanımının farkları. Vektörel şekil çizme araçları, dekupe etme yöntemleri. Dekupe de ilave, çıkarma ve fark alma fonksiyonlarını kullanma. Path araçları ve path'li görsel kaydetme yöntemleri.
11 Image menüsünden adjustments başlıklı araçları kullanarak, renk ve ışık değerlerinin kullanımı ve düzeltmeler. Image size, canvas size ve rotation araçlarının kullanımı
12 Lens correction, Adaptive wide angel araçları kullanarak çekim hatalarını düzeltmek, Liquify ve Vanishing Point araclarının kullanımı
13 Filter Galery, Oil paint ve diğer filtre araçlarının kullanımı. Kameradan aktarılan görüntü karelerinde yapılması gereken düzeltme teknikleri.
14 Photoshop'da Gizli teknikler ve hızlı araçların (Automate menusu vb.) kullanımı. Animasyon ve hareketli fotoğraf hazırlama teknikleri.
15 Final Haftası
DEĞERLENDİRME SİSTEMİ   Ara Sınav Final
  Sayı Katkı Payı Sayı Katkı Payı  
Yarıyıl İçi Çalışmaları : - - 1 18
Devam/Katılım : - - - -
Uygulamalı Sınav : 1 40 1 42
Derse Özgü Staj : - - - -
Küçük Sınav : - - - -
Ödev : - - - -
Sunum ve Seminer : - - - -
Projeler : - - - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - - - -
Vaka Çalışmaları : - - - -
Arazi Çalışmaları : - - - -
Klinik Çalışmaları : - - - -
Diğer Çalışmaları : - - - -
Ara Sınav   - - - -
Final   - - - -
AKTS İŞ YÜKÜ TABLOSU   Sayı Süre
Ders Süresi : 15 3
Sınav Dışı Ders Çalışma Süresi : 15 2
Sunum ve Seminer Hazırlama : - -
Derse Özgü Staj : - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - -
Arazi Çalışmaları : - -
Vaka Çalışmaları : - -
Projeler : - -
Ödev : - -
Küçük Sınavlar : - -
Ara Sınav : 1 7
Final : 1 8
DERSİN AKTS KREDİSİ 3
No DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI KATKISI (*)
D.Ö.Ç. 1 1. Photoshop yazılımını bilgisayara kurabilir ve ilk kurulumda gereken teknik ayarları yapabilir. 4
D.Ö.Ç. 2 2. Kullanılacak ortama göre (TV, Web, Baskı, Fotoğraf vb.) boş çalışma sayfası hazırlayabilir. 4
D.Ö.Ç. 3 3. Televizyon yayıncılığının kullanılan grafikleri hazırlayabilir. 4
D.Ö.Ç. 4 4. Web sitesi görsel imajlarını hazırlayabilir. 4
D.Ö.Ç. 5 5. Film montajında gerekli olan her türlü grafiksel ögeleri hazırlayabilir. 4
D.Ö.Ç. 6 6. Ofset baskıya yönelik görsel imajlar üretebilir. 4
D.Ö.Ç. 7 7. Görselleri dekupe edebilir ve özel efektler uygulayabilir. 4
D.Ö.Ç. 8 8. Reklamcılık sektörünün grafiksel beklentilerini karşılayabilecektir. 4
D.Ö.Ç. 9 9. Kendi fotoğraflarındaki çekim ve renk hatalarını düzeltebilir. 4
D.Ö.Ç. 10 10. Foto montaj ya da foto manipüle yapabilir. 4
D.Ö.Ç. 11 11. Grafik ve fotoğrafların renk ve ışık kontrastını ayarlayabilir ya da değiştirebilir. 4
D.Ö.Ç. 12 12. 2 boyutlu boyama, çizim ve yazım yapabilir. 4
D.Ö.Ç. 13 13. Sansürleme ve doku çoğaltma yapabilir. 4
D.Ö.Ç. 14 14. Her türlü grafik formatını farklı grafik formatlarına dönüştürebilir. 4
D.Ö.Ç. 15 15. Çeşitli filtreleri amaca uygun kullanabilir. 4
* 1: Zayıf - 2: Orta - 3: İyi - 4: Çok İyi
PROGRAM ÇIKTISI VE DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI İLİŞKİ MATRİSİ

DÖÇ1DÖÇ2DÖÇ3DÖÇ4DÖÇ5DÖÇ6DÖÇ7DÖÇ8DÖÇ9DÖÇ10DÖÇ11DÖÇ12DÖÇ13DÖÇ14DÖÇ15DÖÇ16DÖÇ17DÖÇ18DÖÇ19DÖÇ20
PÇ1
PÇ2
PÇ3
PÇ4
PÇ5
PÇ6
PÇ7
PÇ8
PÇ9
PÇ10
PÇ11
PÇ12
PÇ13
PÇ14
PÇ15
PÇ16
PÇ17
PÇ18
PÇ19
PÇ20