GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
GELENEKSEL TÜRK SANATLARI
Dersin Adı   ÇİNİ TASARIMI - III
Dönemi Dersin Kodu Teorik Saat / Uygulama Saati AKTS
3 2401374 2,00 / 4,00 6,00
Dersin Düzeyi Lisans
Dersin Dili Türkçe
Dersin Veriliş Biçimi Yüz Yüze
Dersin Koordinatörü Ögr. Gör. Ersan PERÇEM
Koordinator E-mail ersanpercem gmail.com
Öğretim Elemanı
Yardımcı Öğretim Elemanları
Dersin Amacı 1. Tezyini sanatlarda kullanılan klasik desenler hakkında bilgi vermek, desenlerin önemi, gruplandırılması ve desen çizme tekniğini öğretmek, 2. Serbest desen analizi ve fırça uygulamasını yaptırmak, 3. Analizi yapılan deseni, özgün motifler kullanılarak tekrar çizdirmek, 4. Belirlenen bir alan içerisineserbest, simetrik ya da asimetrik desen tasarımı, çift tahrir ve fırça uygulamasını yaptırmak, 5. 35x50 alan içerisine seçilen motif grupları ile tam simetrili, serbest, çark-ı felek ya da ulama desen tasarımı ve çift tahrir tekniğinde renkli uygulamasını yaptırmak, 6. Klasik çini deseni tasarımı yaptırmak, 7. Klasik çini deseni tasarımının fırça uygulamasını yaptırmak.
Temel Bilimler Mühendislik Bilimleri Sosyal Bilimler Eğitim Bilimleri Sanat Bilimleri Sağlık Bilimleri Tarım Bilimleri
0 0 20 0 80 0 0
DERS YÖNTEM VE TEKNİKLERİ
UYGULAMAM VE TEORİK
HAFTA DERS İÇERİĞİ KAYNAK
1 Desen bilgisinin verilmesi (Desenlerin önemi, guruplandırılması ve desen çizme tekniği) Desen bilgisinin verilmesi (Desenlerin önemi, guruplandırılması ve desen çizme tekniği) Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012.
2 Serbest desen analizinin yapılması Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012.
3 Analizi yapılan desenin özgün motifler kullanılarak tekrar çizilmesi Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012.
4 Analizi yapılan desenin özgün motifler kullanılarak tekrar çizilmesi Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012.
5 Çizilen desenin çift tahrir ve fırça uygulamasını yaptırmak Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012.
6 Belirlenen bir alan içerisine seçilen motif grupları ile serbest, simetrik ya da asimetrik bir desen tasarlanması Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012.
7 Belirlenen bir alan içerisine seçilen motif grupları ile serbest, simetrik ya da asimetrik bir desen tasarlanması Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012.
8 Çizilen desenin fırça uygulamasını yaptırmak Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012.
9 35x50 alan içerisine seçilen motif grupları ile tam simetrili, serbest, çark-ı felek ya da ulama desen tasarlanması Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012.
10 vize
11 Tasarlanan desenin çift tahrir tekniğinde renkli uygulamasının yapılması Tasarlanan desenin çift tahrir tekniğinde renkli uygulamasının yapılması Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012.
12 Klasik çini deseni tasarımının yapılması, uygulanması Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012.
13 Klasik çini deseni tasarımının yapılması, uygulanması Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012.
14 Klasik çini deseni tasarımının çini ürün üzeride fırça ile uygulamasının yapılması Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012.
15 Klasik çini deseni tasarımının çini ürün üzeride fırça ile uygulamasının yapılması Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012.
DEĞERLENDİRME SİSTEMİ   Ara Sınav Final
  Sayı Katkı Payı Sayı Katkı Payı  
Yarıyıl İçi Çalışmaları : - - - -
Devam/Katılım : - - - -
Uygulamalı Sınav : - - - -
Derse Özgü Staj : - - - -
Küçük Sınav : - - - -
Ödev : - - - -
Sunum ve Seminer : - - - -
Projeler : - - - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - - - -
Vaka Çalışmaları : - - - -
Arazi Çalışmaları : - - - -
Klinik Çalışmaları : - - - -
Diğer Çalışmaları : - - - -
Ara Sınav   1 40 - -
Final   - - 1 60
AKTS İŞ YÜKÜ TABLOSU   Sayı Süre
Ders Süresi : 14 6
Sınav Dışı Ders Çalışma Süresi : 14 7
Sunum ve Seminer Hazırlama : - -
Derse Özgü Staj : - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - -
Arazi Çalışmaları : - -
Vaka Çalışmaları : - -
Projeler : - -
Ödev : - -
Küçük Sınavlar : - -
Ara Sınav : - -
Final : - -
DERSİN AKTS KREDİSİ 6
No DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI KATKISI (*)
D.Ö.Ç. 1 1. Tezyini sanatlarda kullanılan klasik desen çeşitlerini ayırt edebilir ve desen çizme tekniğini bilir, 3
D.Ö.Ç. 2 2. Tezyini sanatlarda kullanılan desenlerin analizini yapabilir, 3
D.Ö.Ç. 3 3. Belirlenen bir alana serbest ve simetrik bir desen tasarlayabilir, 2
D.Ö.Ç. 4 4. Tasarlanan desenlerin renkli uygulamasını yapabilir, 2
D.Ö.Ç. 5 5. Öğrenilen motif grupları ile simetrik, serbest, çark-ı felek ya da ulama desen tasarımı oluşturabilir, ve bu deseni çini bünye üzerine aktarıp fırça ile çizimini yapabilir, 3
D.Ö.Ç. 6 6. Klasik çini desen tasarımı ve fırça uygulamasını çini bünye üzerinde yapabilir. 2
* 1: Zayıf - 2: Orta - 3: İyi - 4: Çok İyi
PROGRAM ÇIKTISI VE DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI İLİŞKİ MATRİSİ

DÖÇ1DÖÇ2DÖÇ3DÖÇ4DÖÇ5DÖÇ6DÖÇ7DÖÇ8DÖÇ9DÖÇ10DÖÇ11DÖÇ12DÖÇ13DÖÇ14DÖÇ15DÖÇ16DÖÇ17DÖÇ18DÖÇ19DÖÇ20
PÇ1
PÇ2
PÇ3
PÇ4
PÇ5
PÇ6
PÇ7
PÇ8
PÇ9
PÇ10
PÇ11
PÇ12
PÇ13
PÇ14
PÇ15
PÇ16
PÇ17
PÇ18
PÇ19
PÇ20