GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
GELENEKSEL TÜRK SANATLARI
Dersin Adı   ÇİNİ TASARIMI II
Dönemi Dersin Kodu Teorik Saat / Uygulama Saati AKTS
2 2401257 2,00 / 4,00 8,00
Dersin Düzeyi Lisans
Dersin Dili Türkçe
Dersin Veriliş Biçimi Yüz Yüze
Dersin Koordinatörü Ögr. Gör. Ersan PERÇEM
Koordinator E-mail ersanpercem gmail.com
Öğretim Elemanı
Yardımcı Öğretim Elemanları
Dersin Amacı 1.Hayvan motiflerinin tanımı, çizimi ve fırça uygulamasını yaptırmak.2.Çintemâni motifinin tanımını, kurallarına uygun çizimini, fırça uygulamasını ve özgün tasarımı yaptırmak.3.Bulut motifinin tanımını, kurallarına uygun çizimini, fırça uygulamasını ve özgün tasarımı yaptırmak.4.Rumi motifinin tanımını, kurallarına uygun çizimini, özgün tasarımını ve fırça uygulamasını yaptırmak.5.Münhani motifinin tanımı, kurallarına uygun çizimi ve fırça uygulamasını yaptırmak.6.Tezyînî sanatlarda kullanılan cedvel, iplik, kuzu gibi yardımcı elemanları tanıtmak ve kuralına uygun çizimini yaptırmak.7.Tezyînî sanatlarda kullanılan kenar bezemelerinin tanımı ve çeşitlerini anlatmak.8.Tezyînî sanatlarda kullanılan kenar bezemelerinden tek şerit ve kurtçuğun tanımı, çizimi ve fırça uygulamasını yaptırmak.
Temel Bilimler Mühendislik Bilimleri Sosyal Bilimler Eğitim Bilimleri Sanat Bilimleri Sağlık Bilimleri Tarım Bilimleri
0 0 20 0 80 0 0
DERS YÖNTEM VE TEKNİKLERİ
Teorik ve Uygulama
HAFTA DERS İÇERİĞİ KAYNAK
1 Hayal mahsulü hayvan motiflerinin tanımı ve çizimi. Birol, İnci A. ve Derman, F.Çiçek, Türk Tezyînî Sanatlarında Motifler, Kubbealtı Yayınları, İstanbul 2012.
2 Tabiat kaynaklı hayvan motiflerinin tanımı ve çizimi. Birol, İnci A. ve Derman, F.Çiçek, Türk Tezyînî Sanatlarında Motifler, Kubbealtı Yayınları, İstanbul 2012.
3 Çintemâni motifinin tanımı ve kurallarına uygun çizimi. Birol, İnci A. ve Derman, F.Çiçek, Türk Tezyînî Sanatlarında Motifler, Kubbealtı Yayınları, İstanbul 2012.
4 Çintemâni motifinden oluşan kurallarına uygun bir desen çizimi. Birol, İnci A. ve Derman, F.Çiçek, Türk Tezyînî Sanatlarında Motifler, Kubbealtı Yayınları, İstanbul 2012.
5 Bulut motifinin tanımı ve kurallarına uygun çizimi. Birol, İnci A. ve Derman, F.Çiçek, Türk Tezyînî Sanatlarında Motifler, Kubbealtı Yayınları, İstanbul 2012.
6 Bulut motifinden oluşan kurallarına uygun bir desen çizimi. Birol, İnci A. ve Derman, F.Çiçek, Türk Tezyînî Sanatlarında Motifler, Kubbealtı Yayınları, İstanbul 2012.
7 Rûmî motifinin tanımı ve kurallarına uygun çizimi. Birol, İnci A. ve Derman, F.Çiçek, Türk Tezyînî Sanatlarında Motifler, Kubbealtı Yayınları, İstanbul 2012.
8 Rûmî motifinin kurallarına uygun çizimi. Birol, İnci A. ve Derman, F.Çiçek, Türk Tezyînî Sanatlarında Motifler, Kubbealtı Yayınları, İstanbul 2012.
9 Münhanî motifinin tanımı ve kurallarına uygun çizimi. Birol, İnci A. ve Derman, F.Çiçek, Türk Tezyînî Sanatlarında Motifler, Kubbealtı Yayınları, İstanbul 2012.
10 Vize
11 Kenar bezemelerinin tanımı ve gruplandırılması. Birol, İnci A., Türk Tezyînî Sanatlarında Desen Tasarımı, Çizim Tekniği ve Çeşitleri, Kubbealtı Yayınları, İstanbul 2009.
12 Kenar bezemelerinden tekşerit arasuyu deseninin tanımı ve çizimi. Birol, İnci A., Türk Tezyînî Sanatlarında Desen Tasarımı, Çizim Tekniği ve Çeşitleri, Kubbealtı Yayınları, İstanbul 2009.
13 Kenar bezemelerinden tekşerit arasuyu deseninin tanımı ve çizimi. Birol, İnci A., Türk Tezyînî Sanatlarında Desen Tasarımı, Çizim Tekniği ve Çeşitleri, Kubbealtı Yayınları, İstanbul 2009.
14 Kenar bezemelerinden kurtçuk arasuyu deseninin tanımı ve çizimi. Birol, İnci A., Türk Tezyînî Sanatlarında Desen Tasarımı, Çizim Tekniği ve Çeşitleri, Kubbealtı Yayınları, İstanbul 2009.
15 Kenar bezemelerinden kurtçuk arasuyu deseninin tanımı ve çizimi. Birol, İnci A., Türk Tezyînî Sanatlarında Desen Tasarımı, Çizim Tekniği ve Çeşitleri, Kubbealtı Yayınları, İstanbul 2009.
DEĞERLENDİRME SİSTEMİ   Ara Sınav Final
  Sayı Katkı Payı Sayı Katkı Payı  
Yarıyıl İçi Çalışmaları : - - - -
Devam/Katılım : - - - -
Uygulamalı Sınav : - - - -
Derse Özgü Staj : - - - -
Küçük Sınav : - - - -
Ödev : - - - -
Sunum ve Seminer : - - - -
Projeler : - - - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - - - -
Vaka Çalışmaları : - - - -
Arazi Çalışmaları : - - - -
Klinik Çalışmaları : - - - -
Diğer Çalışmaları : - - - -
Ara Sınav   1 40 - -
Final   - - 1 60
AKTS İŞ YÜKÜ TABLOSU   Sayı Süre
Ders Süresi : 14 6
Sınav Dışı Ders Çalışma Süresi : 14 6
Sunum ve Seminer Hazırlama : - -
Derse Özgü Staj : - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - -
Arazi Çalışmaları : - -
Vaka Çalışmaları : - -
Projeler : - -
Ödev : 14 6
Küçük Sınavlar : - -
Ara Sınav : 1 1
Final : 1 1
DERSİN AKTS KREDİSİ 8
No DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI KATKISI (*)
D.Ö.Ç. 1 1.Rûmi, münhani, bulut, çintemâni, hayvan motiflerini tanımlar ve ayırt edebilir. 4
D.Ö.Ç. 2 2.Rûmi, münhani, bulut, çintemâni ve hayvan motiflerinin çıkış kaynaklarını bilir. 4
D.Ö.Ç. 3 3.Rûmi, münhani, bulut, çintemâni ve hayvan motiflerini kurallarına uygun çizebilir ve fırça uygulamasını yapabilir. 4
D.Ö.Ç. 4 4.Rûmi, bulut ve çintemâni motiflerinden özgün desen tasarımları yapabilir. 3
D.Ö.Ç. 5 5.Tezyînî sanatlarda kullanılan cedvel, iplik, kuzu gibi yardımcı elemanları tanımlar ve kuralına uygun çizebilir. 3
D.Ö.Ç. 6 6.Kenar bezemelerinden tek şerit ve kurtçuğun tanımı, çizimi ve fırça uygulamasını yapabilir. 4
* 1: Zayıf - 2: Orta - 3: İyi - 4: Çok İyi
PROGRAM ÇIKTISI VE DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI İLİŞKİ MATRİSİ

DÖÇ1DÖÇ2DÖÇ3DÖÇ4DÖÇ5DÖÇ6DÖÇ7DÖÇ8DÖÇ9DÖÇ10DÖÇ11DÖÇ12DÖÇ13DÖÇ14DÖÇ15DÖÇ16DÖÇ17DÖÇ18DÖÇ19DÖÇ20
PÇ1
PÇ2
PÇ3
PÇ4
PÇ5
PÇ6
PÇ7
PÇ8
PÇ9
PÇ10
PÇ11
PÇ12
PÇ13
PÇ14
PÇ15
PÇ16
PÇ17
PÇ18
PÇ19
PÇ20