GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
GELENEKSEL TÜRK SANATLARI
Dersin Adı   TEZHİP TASARIM-II
Dönemi Dersin Kodu Teorik Saat / Uygulama Saati AKTS
2 2401251 4,00 / 6,00 9
Dersin Düzeyi Lisans
Dersin Dili Türkçe
Dersin Veriliş Biçimi Yüz Yüze
Dersin Koordinatörü Öğr.Gör.Arzu Tozlu
Koordinator E-mail tozluu hotmail.com
Öğretim Elemanı
Öğr.Gör.Arzu Tozlu
Yardımcı Öğretim Elemanları
Dersin Amacı 1.Tezyini sanatlarda kullanılan cedvel, iplik, kuzu gibi yardımcı elemanları tanıtmak ve uygulamasını yaptırmak, 2.Tezyini sanatlarda kullanılan kenar bezemelerinin teorik anlatımını yapmak, 3.Kenar bezemelerinden tek şerit, kurtcuk ve tek ipliğin uygulamasını yaptırmak, 4.Tezyini sanatlarda kullanılan klasik desen çeşitlerini tanıtmak ve desen çizme tekniğini öğretmek, 5.Klasik desen çeşitlerinden analiz yaptırmak, 6.Çeşitlerine göre desen tasarımı yaptırmak, 7.Orijinal motif tasarımlarının çift tahrir tekniğinde renkli uygulamasını yaptırmak, 8.Orijinal desen tasarımlarının tonlama tekniğinde renkli uygulamasını yaptırmak,
Temel Bilimler Mühendislik Bilimleri Sosyal Bilimler Eğitim Bilimleri Sanat Bilimleri Sağlık Bilimleri Tarım Bilimleri
0 0 20 0 80 0 0
DERS YÖNTEM VE TEKNİKLERİ
Teorik ve uygulama
HAFTA DERS İÇERİĞİ KAYNAK
1 Tezyini sanatlarda kullanılan cedvel, iplik, kuzu gibi yardımcı elemanların tanıtılması ve uygulamasının yaptırılması Birol, İnci A, Türk Tezyini Sanatlarında Desen Tasarımı, Çizim Tekniği ve Çeşitleri, İstanbul, 2009, Kubbealtı Yayınları.
2 Aynı konunun devamı Birol, İnci A, Türk Tezyini Sanatlarında Desen Tasarımı, Çizim Tekniği ve Çeşitleri, İstanbul, 2009, Kubbealtı Yayınları.
3 Tezyini sanatlarda kullanılan kenar bezemelerinin teorik olarak tanıtılması Birol, İnci A, Türk Tezyini Sanatlarında Desen Tasarımı, Çizim Tekniği ve Çeşitleri, İstanbul, 2009, Kubbealtı Yayınları.
4 Kenar bezemelerinden tek şeridin uygulamasının yaptırılması Birol, İnci A, Türk Tezyini Sanatlarında Desen Tasarımı, Çizim Tekniği ve Çeşitleri, İstanbul, 2009, Kubbealtı Yayınları.
5 Kenar bezemelerinden kurtçuğun uygulamasının yaptırılması Birol, İnci A, Türk Tezyini Sanatlarında Desen Tasarımı, Çizim Tekniği ve Çeşitleri, İstanbul, 2009, Kubbealtı Yayınları.
6 Kenar bezemelerinden tek ipliğin uygulamasının yaptırılması Birol, İnci A, Türk Tezyini Sanatlarında Desen Tasarımı, Çizim Tekniği ve Çeşitleri, İstanbul, 2009, Kubbealtı Yayınları.
7 Tezyini sanatlarda kullanılan klasik desen çeşitlerinin tanıtılması ve desen çizme tekniğinin öğretilmesi Birol, İnci A, Türk Tezyini Sanatlarında Desen Tasarımı, Çizim Tekniği ve Çeşitleri, İstanbul, 2009, Kubbealtı Yayınları.
8 Klasik desen çeşitlerinden analiz yaptırılması Duran, Gülnur, Ali Üsküdârî, Tezhip ve Ruganî Üstâdı, Çiçek Ressamı, İstanbul, 2008, Kubbealtı Yayınları.
9 Çeşitlerine göre desen tasarımının yaptırılması Birol, İnci A, Türk Tezyini Sanatlarında Desen Tasarımı, Çizim Tekniği ve Çeşitleri, İstanbul, 2009, Kubbealtı Yayınları.
10 Vize Haftası
11 Orijinal motif tasarımlarının çift tahrir tekniğinde renkli uygulamasının yaptırılması Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012, Kubbealtı Yayınları.
12 Aynı konunun devamı Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012, Kubbealtı Yayınları.
13 Orijinal desen tasarımlarının tonlama tekniğinde renkli uygulamasının yaptırılması Duran, Gülnur, Ali Üsküdârî, Tezhip ve Ruganî Üstâdı, Çiçek Ressamı, İstanbul, 2008, Kubbealtı Yayınları.
14 Aynı konunun devamı Duran, Gülnur, Ali Üsküdârî, Tezhip ve Ruganî Üstâdı, Çiçek Ressamı, İstanbul, 2008, Kubbealtı Yayınları.
15 Aynı konunun devamı Duran, Gülnur, Ali Üsküdârî, Tezhip ve Ruganî Üstâdı, Çiçek Ressamı, İstanbul, 2008, Kubbealtı Yayınları.
DEĞERLENDİRME SİSTEMİ   Ara Sınav Final
  Sayı Katkı Payı Sayı Katkı Payı  
Yarıyıl İçi Çalışmaları : - - - -
Devam/Katılım : - - - -
Uygulamalı Sınav : - - - -
Derse Özgü Staj : - - - -
Küçük Sınav : - - - -
Ödev : - - - -
Sunum ve Seminer : - - - -
Projeler : - - - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - - - -
Vaka Çalışmaları : - - - -
Arazi Çalışmaları : - - - -
Klinik Çalışmaları : - - - -
Diğer Çalışmaları : - - - -
Ara Sınav   1 40 - -
Final   - - 1 60
AKTS İŞ YÜKÜ TABLOSU   Sayı Süre
Ders Süresi : 14 10
Sınav Dışı Ders Çalışma Süresi : 9 8
Sunum ve Seminer Hazırlama : - -
Derse Özgü Staj : - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - -
Arazi Çalışmaları : - -
Vaka Çalışmaları : - -
Projeler : - -
Ödev : 8 8
Küçük Sınavlar : - -
Ara Sınav : 1 1
Final : 1 1
DERSİN AKTS KREDİSİ 9
No DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI KATKISI (*)
D.Ö.Ç. 1 1. Tezyini sanatlarda kullanılan cedvel, iplik, kuzu gibi yardımcı elemanları tanır ve uygulamasını yapabilir, 4
D.Ö.Ç. 2 2. Kenar bezemelerini tasnif eder, tanımlar ve ayırt edebilir, 4
D.Ö.Ç. 3 3. Kenar bezemelerini kurallarına uygun çizebilir 4
D.Ö.Ç. 4 4. Klasik desenleri tasnif eder, tanımlar ve ayırt edebilir, 4
D.Ö.Ç. 5 5. Klasik desen çeşitlerini analiz edebilir ve orijinal desen tasarımı yapabilir, 4
D.Ö.Ç. 6 6. Orijinal motif ve desen tasarımlarını çift tahrir ve tonlama tekniğinde renkli uygulamalarını yapabilir. 4
* 1: Zayıf - 2: Orta - 3: İyi - 4: Çok İyi
PROGRAM ÇIKTISI VE DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI İLİŞKİ MATRİSİ

DÖÇ1DÖÇ2DÖÇ3DÖÇ4DÖÇ5DÖÇ6DÖÇ7DÖÇ8DÖÇ9DÖÇ10DÖÇ11DÖÇ12DÖÇ13DÖÇ14DÖÇ15DÖÇ16DÖÇ17DÖÇ18DÖÇ19DÖÇ20
PÇ1
PÇ2
PÇ3
PÇ4
PÇ5
PÇ6
PÇ7
PÇ8
PÇ9
PÇ10
PÇ11
PÇ12
PÇ13
PÇ14
PÇ15
PÇ16
PÇ17
PÇ18
PÇ19
PÇ20