GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
GELENEKSEL TÜRK SANATLARI
Dersin Adı   Tezhip Tasarım I
Dönemi Dersin Kodu Teorik Saat / Uygulama Saati AKTS
1 2401151 4 / 6 16
Dersin Düzeyi Lisans
Dersin Dili Türkçe
Dersin Veriliş Biçimi Yüz Yüze
Dersin Koordinatörü Öğr.Gör.Arzu TOZLU
Koordinator E-mail tozluu hotmail.com
Öğretim Elemanı
Öğr. Gör. Arzu Tozlu
Yardımcı Öğretim Elemanları
Dersin Amacı 1. Tezyinatın tanımını yapmak ve uygulama alanları hakkında bilgi vermek, 2. Tezyini sanatlarda kullanılan motifler sınıflırmak ve tanımlamak, 3. Motiflerin çıkış kaynaklarını öğretmek, 4. Yaprak motifinin tanımı, kuralına uygun çizimi ve özgün tasarımını yaptırmak, 5. Penç motifinin tanımı, kuralına uygun çizimi ve özgün tasarımını yaptırmak, 6. Goncagül motifinin tanımı, kuralına uygun çizimi ve özgün tasarımını yaptırmak, 7. Hatayi motifinin tanımı, kuralına uygun çizimi ve özgün tasarımını yaptırmak, 8. Yarı stilize çiçeklerin tanımı, kuralına uygun çizimi ve özgün tasarımını yaptırmak, 9. Bulut motifinin tanımı ve kuralına uygun çizimini yaptırmak, 10. Çintemani motifinin tanımı ve kuralına uygun çizimini yaptırmak, 11. Hayvan motiflerinin tanımı ve kuralına uygun çizimini yaptırmak, 12. Rumi motifinin tanımı, kuralına uygun çizimi ve fırça uygulamasını yaptırmak, 13. Münhani motifinin tanımı, kuralına uygun çizimi ve fırça uygulamasını yaptırmak,
Temel Bilimler Mühendislik Bilimleri Sosyal Bilimler Eğitim Bilimleri Sanat Bilimleri Sağlık Bilimleri Tarım Bilimleri
0 0 20 0 80 0 0
DERS YÖNTEM VE TEKNİKLERİ
Teorik ders anlatımı ve uygulama
HAFTA DERS İÇERİĞİ KAYNAK
1 Tezyinatın tanımı ve uygulama alanları Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012, Kubbealtı Yayınları.
2 Tezyini sanatlarda kullanılan motiflerin sınıflırılması ve tanımlanması Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012, Kubbealtı Yayınları.
3 Yaprak motifinin tanımı, kuralına uygun çizimi ve özgün tasarımının yaptırılması Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012, Kubbealtı Yayınları.
4 Aynı konunun devamı Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012, Kubbealtı Yayınları.
5 Penç motifinin tanımı, kuralına uygun çizimi ve özgün tasarımının yaptırılması Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012, Kubbealtı Yayınları.
6 Goncagül motifinin tanımı, kuralına uygun çizimi ve özgün tasarımının yaptırılması Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012, Kubbealtı Yayınları.
7 Hatayi motifinin tanımı, kuralına uygun çizimi ve özgün tasarımının yaptırılması Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012, Kubbealtı Yayınları.
8 Yarı stilize çiçeklerin tanımı, kuralına uygun çizimi ve özgün tasarımının yaptırılması Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012, Kubbealtı Yayınları.
9 Bulut motifinin tanımı ve kuralına uygun çiziminin yaptırılması Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012, Kubbealtı Yayınları.
10 Vize Haftası
11 Hayvan motiflerinin tanımı ve kuralına uygun çiziminin yaptırılması Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012, Kubbealtı Yayınları.
12 Rumi motifinin tanımı, kuralına uygun çizimi ve fırça uygulamasının yaptırılması Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012, Kubbealtı Yayınları.
13 Aynı konunun devamı Birol, İnci A. ve Derman, Çiçek, Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012, Kubbealtı Yayınları.
14 Münhani motifinin tanımı, kuralına uygun çizimi ve fırça uygulamasının yaptırılması Birol, İnci A, Türk Tezyini Sanatlarında Desen Tasarımı, Çizim Tekniği ve Çeşitleri, İstanbul, 2009, Kubbealtı Yayınları.
15 Aynı konunun devamı Birol,İnci A. ve Derman, Çiçek Türk Tezyini Sanatlarında Motifler, İstanbul 2012, Kubbealtı Yayınları.
DEĞERLENDİRME SİSTEMİ   Ara Sınav Final
  Sayı Katkı Payı Sayı Katkı Payı  
Yarıyıl İçi Çalışmaları : - - - -
Devam/Katılım : - - - -
Uygulamalı Sınav : - - - -
Derse Özgü Staj : - - - -
Küçük Sınav : - - - -
Ödev : - - - -
Sunum ve Seminer : - - - -
Projeler : - - - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - - - -
Vaka Çalışmaları : - - - -
Arazi Çalışmaları : - - - -
Klinik Çalışmaları : - - - -
Diğer Çalışmaları : - - - -
Ara Sınav   1 40 - -
Final   - - 1 60
AKTS İŞ YÜKÜ TABLOSU   Sayı Süre
Ders Süresi : 14 10
Sınav Dışı Ders Çalışma Süresi : 14 12
Sunum ve Seminer Hazırlama : - -
Derse Özgü Staj : - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - -
Arazi Çalışmaları : - -
Vaka Çalışmaları : - -
Projeler : - -
Ödev : 14 12
Küçük Sınavlar : - -
Ara Sınav : 1 2
Final : 1 2
DERSİN AKTS KREDİSİ 16
No DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI KATKISI (*)
D.Ö.Ç. 1 1. Tezyinatı tanımlar ve uygulama alanlarını bilir, 4
D.Ö.Ç. 2 2. Motifleri tasnif eder, tanımlar ve ayırt edebilir, 4
D.Ö.Ç. 3 3. Motiflerin çıkış kaynaklarını bilir, 4
D.Ö.Ç. 4 4. Yaprak, penç, hatayi, goncagül, yarı stilize çiçekler, bulut, çintemani, hayvan, münhani ve rumi motiflerini kurallarına uygun çizebilir, 4
D.Ö.Ç. 5 5. Yaprak, penç, hatayi, goncagül, yarı stilize çiçekler, bulut, çintemani, hayvan, münhani ve rumi motiflerini fırça ile uygulayabilir, 4
D.Ö.Ç. 6 6. Çizim kurallarına uygun özgün motif tasarımları yapabilir, 4
D.Ö.Ç. 7 7. Tezyini sanatlarda kullanılan motifler hakkında temel bilgi sahibi olur 4
* 1: Zayıf - 2: Orta - 3: İyi - 4: Çok İyi
PROGRAM ÇIKTISI VE DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI İLİŞKİ MATRİSİ

DÖÇ1DÖÇ2DÖÇ3DÖÇ4DÖÇ5DÖÇ6DÖÇ7DÖÇ8DÖÇ9DÖÇ10DÖÇ11DÖÇ12DÖÇ13DÖÇ14DÖÇ15DÖÇ16DÖÇ17DÖÇ18DÖÇ19DÖÇ20
PÇ1
PÇ2
PÇ3
PÇ4
PÇ5
PÇ6
PÇ7
PÇ8
PÇ9
PÇ10
PÇ11
PÇ12
PÇ13
PÇ14
PÇ15
PÇ16
PÇ17
PÇ18
PÇ19
PÇ20