GÜNEYSINIR MESLEK YÜKSEKOKULU
MİMARLIK VE ŞEHİR PLANLAMA
Güneysınır İlçesi

Halk arasında "Güdelesin" adıyla tanınan ve çevresindeki bazı köylerimizde topraktan yapılmış çanak çömlek ve madenden yapılmış eserler bulunması Güneysınır ve çevresinin tarih öncesi devirlerden bu yana iskan yeri olarak kullanıldığının delilidir.

Güneysınır ilçesinde, karasal iklim hüküm sürmekte ve az da olsa Akdeniz ikliminin ılımanlaştırıcı etkiside görülmektedir. Doğal bitki örtüsünün bozkır olduğu bölgede, yükseklere çıkıldıkça yaklaşık 33.198 hektarlık alana dağılmış ve Güneysınır ormanı olarak adlandırılan ardıç, meşe ve çam'dan oluşan ormanlık alanlara rastlanır.

 

 

 

 

Daha önce Bozkır'a bağlı olan Güneysınır ilçesi 1955 yılında Çumra'ya ait Karasınır ve Güneybağ (Elmasun) kasabaları haline getirilmiştir. Bu iki kasaba 09.05.1990 tarih ve 3644 sayılı kanunla, birleştirilerek Güneysınır ilçesini oluşturmuştur. İlçe merkezinde Karasınır, Güneybağ ve Emirbağ mahalleleri olmak üzere 3 mahalle, Ağaçoba, Alanözü, Avdul, Aydoğmuş, Erentepe, Gürağaç, Habiller, Karagüney, Kayaağzı, Kızılöz, Kurukavak, Mehmetali, Örenboyalı, Ömeroğlu, Avcıtepe ve Sarıhacı köyleri olmak üzere 16 köyden oluşmaktadır. Konya ili Çumra, Bozkır, ve Hadim ilçeleri ve Karaman ili Kazımkarabekir ilçesi ile huduttur. Konya'nın 70 km güneyinde, Karaman ilinin 44 km batısında bulunan Güneysınır ilçesinin büyük bir bölümü dağlıktır.

 

 

 

 

Toros dağlarının arasından akan Göksu deresi ilçe ile Hadim ilçesi arasındaki sınırı oluşturmakta Kızılöz ve Aydoğmuş göletleri ise başlıca su kütlelerini meydana getirmektedir. Kızılöz köyü sulama göleti 3000 m² lik bir alanda, Kızılöz köyü sulama göleti 1000 m² lik bir alanda, Aydoğmuş beldesinin 3 km güneyinde olup her iki gölet de sulama amaçlı kullanılmaktadır.