FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ
tarim_makineleri_ve_teknolojileri Yüksek Lisans - Doktora - Tessiz Yüksek Lisans
Bölüm Başkanı: Prof. Dr. Sedat ÇALIŞIR

Erasmus Koordinatör: Dr. Mehmet Hakan SONMETE

Farabi Koordinatör: Dr. Ali Yavuz ŞEFLEK

Mevlana Koordinatör:

AKTS Koordinatör: Dr. Ali Yavuz ŞEFLEK

Amacı: Eğitim sonucunda bir Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisinin Tarım Makinaları ve Teknolojileri konularında tasarım, geliştirme ve analiz yapabilir olma yeteneğine sahip olması hedeflenmektedir.

Vizyon: Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümünde yüksek lisans yapmanın her zaman tercih edilir olmasını sağlamak, verilen eğitim ve öğretimle ulusal kalkınmaya katılımda bulunarak Uluslar arası düzeyde tanınan bir bölüm olmayı başarmak.

Misyon: Yeterli oranda Tarım Makinaları ve Teknolojileri bilgileriyle donatılmış özel ve kamu kuruluşlarında tasarım, üretim, uygulama ve AR-GE çalışmalarında görev alabilecek nitelikli yüksek mühendisler yetiştirmektir.

Program Dili: Türkçe

Program Tanımı: Bölümümüzün eğitim politikası hızla gelişen tarım makinaları ve teknolojileri alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek uygun dersler ve uygulamalar ile profesyonel eğitim sağlamaktır. Bölümümüzde nitelikli öğretim üyesi kadrosu tarafından yürütülen araştırma projeleri ve bilimsel çalışmalar sayesinde alt yapı ve bilgi birikimi sürekli gelişmektedir.

Kabul ve Kayıt Koşulları: Yüksek lisans programına başvuracak adayların Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği ya da yakın alanlarda Lisans derecesine sahip olmaları gerekmektedir. Lisans derecesini farklı bir alanda almış olan adaylar Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Anabilim Dalı ve Enstitü Yönetim Kurulunun belirleyeceği Bilimsel Hazırlık Programına katılırlar. Diğer gerekli şartlar başvuru döneminden önce Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından duyurulur.

Önceki Öğrenmenin Tanınması: Türk Yüksek öğretim kurumlarında önceki öğrenmenin tanınması, özel öğrenci kabulu, yatay ve üniversite içindeki geçişler Yüksek Öğrenim Kurulunun belirlemiş olduğu "YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDA LİSANSÜSTÜ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ " kapsamında gerçekleşmektedir.

Mezuniyet Şartları: Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Programından Yüksek Lisans derecesiyle mezun olunabilmesi için gerekli koşullar Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından sunulan LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ nde belirtilmiştir.

Ölçme ve Değerlendirme Esasları: Ölçme ve Değerlendirme Esasları Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından sunulan LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ nde belirtilmiştir.

İstihdam Olanakları: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve benzer Bakanlıklara bağlı kuruluşlarda, kamu kuruluşlarında ve Araştırma Enstitülerinde Mühendis olarak, bankalarda uzman olarak, Tarım Makinaları ve Teknolojileri ile ilgili özel sektör kuruluşlarında çeşitli kademelerde istihdam edilirler.

Üst Derece Programlara Geçiş: Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği programından gerekli şartları tamamlayarak yüksek lisans derecesi ile mezun olan öğrencilerimiz doktora için gerekli (ALES ,YDS vb.) sınavlarda aldıkları sonuçlara bağlı olarak müracat ettikleri kurumların yeterlilik şartlarını sağladıkları durumlarda alanlarında ve alandışı doktora programlarına kabul edilebilirler.