FEN FAKÜLTESİ
İSTATİSTİK
Erasmus Programı

 

Erasmus Programı Nedir?

Avrupa Birliği Komisyonu'nun, üye ve aday ülkelerle AB'ye üye ya da aday olmayan Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri (Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn) arasında eğitimle ilgili konularda kurumsal işbirliklerini teşvik etmek suretiyle, ülkeler arasında karşılıklı tanımayı, mevcut eğitim potansiyellerini daha iyi kullanmayı ve geliştirmeyi amaçlayan AB Eğitim ve Gençlik Programlarından Socrates (Genel Eğitim) Programı bünyesinde yer alan Erasmus, Socrates programlarından yüksek öğretim düzeyindeki işbirliğini  düzenleyen programdır. Avrupa Birliği ülkelerinde 1987'den beri uygulanmakta olup 1995'te Socrates programları kapsamına alınmıştır. 2004 yılı itibariyle 1 milyon 250 bin civarında öğrenci değişimi yapılmış olması bakımından da AB Eğitim ve Gençlik Programlarının en cazibeli programı olduğu söylenebilir. İsmini, değişik Avrupa ülkelerinde hem öğrenci, hem de akademisyen olarak bulunmuş olmasından dolayı Rönesans Hümanizminin önemli temsilcilerinden biri olan Hollandalı bilim adamı Erasmus'tan (1469-1536) almıştır.
 

Amaçları Nelerdir?


Erasmus programının amacı, Avrupa'da yüksek öğretimin kalitesini artırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmektir. Bu hedef, Avrupa'nın değişik ülkelerindeki iyi uygulamaları Avrupa'nın bütününün istifadesine sunmak olarak özetlenebilir. Erasmus programı, belirtilen amaçları; üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek, öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa'da karşılıklı değişimini sağlayarak ve programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunarak gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Erasmus bir burs programı değildir! Sadece öğrenci değişimi yapabilen kurumların öğrencilerine bireysel olarak gittiği ülkeye göre değişebilen miktarda maddi katkı sağlanır. Türkiye'den giden öğrenciler için bu destek, 2004-2005 dönemi için 500 Euro sabit, buna ilaveten aylık 300 Euro olarak uygulanmış olup 2005-2006 dönemi için, aylık 400 Euro olarak belirlenmiştir.

 

Program Nasıl İşler?


Programa katılabilmek için AB Eğitim ve Gençlik Programlarına ülke olarak katılımın gerçekleşmesinden sonra öncelikle yüksek öğretim kurumlarının tüzel kişilik olarak Erasmus programına katılım hakkı elde etmek için Erasmus Üniversite Beyannamesi'ne (EÜB) (Erasmus University Charter-EUC) başvurup AB Komisyonu'ndan onay almaları gerekmektedir. Bu onay bir çeşit programa "giriş bileti" anlamı taşımaktadır. AB Komisyonu, beyannamede verilen kurumsal bilgileri, ilgili üniversitenin rektörlük onayını taşıdığı için doğru kabul eder fakat bu bilgilerdeki herhangi bir yanlışlık veya yanıltma amaçlı herhangi bir bilgi bir şekilde tespit edilirse, ilgili üniversite, işbirliği kurduğu üniversiteler ve Komisyon nezdinde itibarını kaybeder. Bu da daha sonra yapmayı düşündüğü işbirliği zeminini ortadan kaldırabilir. Bu başvuru için son tarih her yılın 1 Kasım günüdür. EÜB, üniversitelere Erasmus programı tarafından desteklenen faaliyetlere katılım hakkını verir. Türkiye'den 1 Kasım 2003 itibariyle yapılmış olan müracaatlardan 65'i olumlu sonuçlanmıştır. Bir başka ifadeyle, 2004-2005 akademik yılı itibariyle 65 yüksek öğretim kurumumuz Erasmus faaliyetlerine katılabilmektedir. 2004-2005 itibariyle programa katılan yüksek öğretim kurumu sayısı 2200 civarındadır. 2005-2006'dan itibaren bu sayı 2382 olacaktır. 1 Kasım 2004 itibariyle, programa katılamk için başvuruda bulunup Erasmus Üniversite Beyannamesine onay alan 183 yeni kurum arasında 14 Türk yüksek öğretim kurumu yer almaktadır. Böylelikle, 2005-2006 dönemi itibariyle 79 yüksek öğretim kurumumuz Erasmus'ta yer alabilecektir.

 

 

Bölümümüzün Anlaşmalı Olduğu  Üniversiteler

 

 

Bölüm

Ülke

Üniversite

Sözleşme Başlangıç

Sözleşme Bitiş

Dil

İSTATİSTİK

Lithuania

KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETAS

2014

2021

İngilizce

İSTATİSTİK

Poland

PANSTWOWA WYZSZA SZKOLA ZAWODOWA IM. WITELONA W LEGNICY

2014

2021

İngilizce

İSTATİSTİK (Doktora)

Lithuania

KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETAS

2014

2021

İngilizce

İSTATİSTİK (Doktora)

Poland

PANSTWOWA WYZSZA SZKOLA ZAWODOWA IM. WITELONA W LEGNICY

2014

2021

İngilizce

İSTATİSTİK (Doktora)

Austria

UNIVERSITÄT KLAGENFURT

2014

2021

Almanca

İSTATİSTİK (Y.Lisans)

Lithuania

KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETAS

2014

2021

İngilizce

İSTATİSTİK (Y.Lisans)

Poland

PANSTWOWA WYZSZA SZKOLA ZAWODOWA IM. WITELONA W LEGNICY

2014

2021

İngilizce

İSTATİSTİK (Y.Lisans)

Austria

UNIVERSITÄT KLAGENFURT

2014

2021

Almanca

 

 

Erasmus Programının uygulanmasına ilişkin ilkeler, Yönetmelik ve Esas ve Usüller  YÖK tarafından ayrıntılarıyla belirlenmiştir

http://www.yok.gov.tr/ar/web/uluslararasi-iliskiler/erasmus )