FEN FAKÜLTESİ
BİYOLOJİ
Dersin Adı   MİKOLOJİ
Dönemi Dersin Kodu Teorik Saat / Uygulama Saati AKTS
5 2701530 4 / 2 5
Dersin Düzeyi Lisans
Dersin Dili Türkçe
Dersin Veriliş Biçimi Yüz Yüze
Dersin Koordinatörü Prof.Dr. Gıyasettin KAŞIK
Koordinator E-mail giyasettinkasik hotmail.com
Öğretim Elemanı
Yardımcı Öğretim Elemanları
Arş.Gör.Dr. Gönül EROĞLU , Arş.Gör. Hatice Esra AKGÜL
Dersin Amacı Mantarların canlılar alemindeki yerinin, diğer organizmalardan farklı ve benzer yönlerinin, biyolojik özelliklerinin,yaşam tarzları ve üremelerinin,ekolojilerinin, tarım, tıp ve diğer uygulamalı bilimlerdeki önemlerinin,endüstriyel kullanımlarının, isimlendirilme ve uygulanan kuralların, taksonomik kategorilerin ve sınıflandırma sistemlerinin ve evrimsel ilişkilerinin, Mantarlar alemindeki bölüm,sınıf,takım,aile ve önemli tür seviyesindeki taksonların hayat devirleri ve özelliklerinin anlaşılmasını sağlamak. Mikoloji uygulamasında ise mantarların hücresel, kimyasal ve fizyolojik özelliklerine ilişkin uygulamalar ile yapıların anlaşılmasını sağlamak ve çeşitli taksonlara ait örnekler ile mantarlarda görülen yapısal özelliklerini görerek, çizerek öğrenilmesini sağlamak.
Temel Bilimler Mühendislik Bilimleri Sosyal Bilimler Eğitim Bilimleri Sanat Bilimleri Sağlık Bilimleri Tarım Bilimleri
80 0 0 0 0 10 10
DERS YÖNTEM VE TEKNİKLERİ
Ders teorik olarak anlatmaya dayanır.projeksiyon ile gösterilen sunumlarla anlaşılması kolaylaştırılır. Uygulama kısmında ise öğrencilerin bizzat kendilerinin yaptığı deneyler ve incelemeler gerçekleştirilir.
HAFTA DERS İÇERİĞİ KAYNAK
1 Mikolojinin tanımı ve mantarların diğer organizmalarla karşılaştırılması, Uyg. Laboratuvarda uyulması gereken kurallar ve Mikoloji Laboratuvarına giriş Mantar Bilimi (Gıyasettin Kaşık), Mikoloji Laboratuvarı (Gıyasettin Kaşık, Celaleddin Öztürk, Hasan Hüseyin Doğan, Sinan Aktaş, Gönül Demirel)
2 Mantarların somatik yapıları,sayısı,yayılışı ve kimyasal yapıları, Uyg. Fungus inceleme metotları ve ekolojik grupları Mantar Bilimi (Gıyasettin Kaşık), Mikoloji Laboratuvarı (Gıyasettin Kaşık, Celaleddin Öztürk, Hasan Hüseyin Doğan, Sinan Aktaş, Gönül Demirel)
3 Mantarların yaşam tarzları ve üreme tipleri, Uyg. Preparat hazırlama yöntemleri, yapı elemanları ve sitolojik testlerin yapılması Mantar Bilimi (Gıyasettin Kaşık), Mikoloji Laboratuvarı (Gıyasettin Kaşık, Celaleddin Öztürk, Hasan Hüseyin Doğan, Sinan Aktaş, Gönül Demirel)
4 Kültür mantarları ve mantar zehirlenmeleri, Uyg. Myxomycotaya ait örneklerin incelenmesi Mantar Bilimi (Gıyasettin Kaşık), Mikoloji Laboratuvarı (Gıyasettin Kaşık, Celaleddin Öztürk, Hasan Hüseyin Doğan, Sinan Aktaş, Gönül Demirel)
5 Mantarlardaki spor tipleri, özellikleri ve eşeysel uygunluk durumları, Uyg. Myxomycotata ait örneklerin incelenmesi Mantar Bilimi (Gıyasettin Kaşık), Mikoloji Laboratuvarı (Gıyasettin Kaşık, Celaleddin Öztürk, Hasan Hüseyin Doğan, Sinan Aktaş, Gönül Demirel)
6 Mantarların isimlendirilmeleri,taksonomisi ve sınıflandırma sistemleri, Uyg. Zygomycota ve Deuteromycotaya ait örneklerin incelenmesi Mantar Bilimi (Gıyasettin Kaşık), Mikoloji Laboratuvarı (Gıyasettin Kaşık, Celaleddin Öztürk, Hasan Hüseyin Doğan, Sinan Aktaş, Gönül Demirel)
7 Acrasiomycota,Dictyosteliomycota, Myxomycotanın taksonomisi, Uyg. Makromantarların elde edilmesi Mantar Bilimi (Gıyasettin Kaşık), Mikoloji Laboratuvarı (Gıyasettin Kaşık, Celaleddin Öztürk, Hasan Hüseyin Doğan, Sinan Aktaş, Gönül Demirel)
8 Chytridiomycota, Hyphochytridiomycota, Plasmodiophoromycota ve Oomycotanın Taksonomisi, Uyg. Ascomycotaya ait örneklerin incelenmesi Mantar Bilimi (Gıyasettin Kaşık), Mikoloji Laboratuvarı (Gıyasettin Kaşık, Celaleddin Öztürk, Hasan Hüseyin Doğan, Sinan Aktaş, Gönül Demirel)
9 Zygomycotanın taksonomisi, Uyg. Ascomycotaya ait örneklerin incelenmesi Mantar Bilimi (Gıyasettin Kaşık), Mikoloji Laboratuvarı (Gıyasettin Kaşık, Celaleddin Öztürk, Hasan Hüseyin Doğan, Sinan Aktaş, Gönül Demirel)
10 Ara sınav
11 Ascomycotanın Taksonomisi, Uyg. Basidiomycotaya ait örneklerin incelenmesi Mantar Bilimi (Gıyasettin Kaşık), Mikoloji Laboratuvarı (Gıyasettin Kaşık, Celaleddin Öztürk, Hasan Hüseyin Doğan, Sinan Aktaş, Gönül Demirel)
12 AscomycotanınTaksonomisi, Uyg. Basidiomycotaya ait örneklerin incelenmesi Mantar Bilimi (Gıyasettin Kaşık), Mikoloji Laboratuvarı (Gıyasettin Kaşık, Celaleddin Öztürk, Hasan Hüseyin Doğan, Sinan Aktaş, Gönül Demirel)
13 Basidiomycotanın Taksonomisi, Uyg. Basidiomycotaya ait örneklerin incelenmesi Mantar Bilimi (Gıyasettin Kaşık), Mikoloji Laboratuvarı (Gıyasettin Kaşık, Celaleddin Öztürk, Hasan Hüseyin Doğan, Sinan Aktaş, Gönül Demirel)
14 Basidiomycotanın Taksonomisi, Uyg. Genel tekrar ve uygulama değerlendirilmesi Mantar Bilimi (Gıyasettin Kaşık), Mikoloji Laboratuvarı (Gıyasettin Kaşık, Celaleddin Öztürk, Hasan Hüseyin Doğan, Sinan Aktaş, Gönül Demirel)
15 Deuteromycotanın Taksonomisi, Uyg. Uygulama değerlendirilmesi Mantar Bilimi (Gıyasettin Kaşık), Mikoloji Laboratuvarı (Gıyasettin Kaşık, Celaleddin Öztürk, Hasan Hüseyin Doğan, Sinan Aktaş, Gönül Demirel)
DEĞERLENDİRME SİSTEMİ   Ara Sınav Final
  Sayı Katkı Payı Sayı Katkı Payı  
Yarıyıl İçi Çalışmaları : - - - -
Devam/Katılım : - - - -
Uygulamalı Sınav : - - - -
Derse Özgü Staj : - - - -
Küçük Sınav : - - - -
Ödev : - - - -
Sunum ve Seminer : - - - -
Projeler : - - - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : - - - -
Vaka Çalışmaları : - - - -
Arazi Çalışmaları : - - - -
Klinik Çalışmaları : - - - -
Diğer Çalışmaları : - - - -
Ara Sınav   1 40 - -
Final   - - 1 60
AKTS İŞ YÜKÜ TABLOSU   Sayı Süre
Ders Süresi : 14 4
Sınav Dışı Ders Çalışma Süresi : 16 1
Sunum ve Seminer Hazırlama : - -
Derse Özgü Staj : - -
Atölye/Laboratuvar Uygulamaları : 14 2
Arazi Çalışmaları : - -
Vaka Çalışmaları : - -
Projeler : - -
Ödev : - -
Küçük Sınavlar : - 0
Ara Sınav : 1 25
Final : 1 25
DERSİN AKTS KREDİSİ 5
No DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI KATKISI (*)
D.Ö.Ç. 1 Canlılar alemindeki çeşitlilik konusunda bilgi sahibi olur. 2
D.Ö.Ç. 2 Mantarların yeri ve önemini anlar 3
D.Ö.Ç. 3 Mantar biyoçeşitliliğin endüstriyel, sağlık ve ziraat alanlarındaki yerini anlar 4
D.Ö.Ç. 4 Mantarlardaki biyolojik yapılarını ve işlevlerini anlar. 4
D.Ö.Ç. 5 Mantarların sınıflandırılma ve isimlendirilme kurallarını öğrenir 4
D.Ö.Ç. 6 Mantar taksonomisinde önemli taksonlarını tanır 3
D.Ö.Ç. 7 Taksonların inceleme ve değerlendirilmesini öğrenir 3
D.Ö.Ç. 8 Mantarların yaşam tarzlarını ve ekolojilerini öğrenir 4
D.Ö.Ç. 9 Mantarların ekosistemdeki yerlerini bilir 3
D.Ö.Ç. 10 Makrofungusların kültür şartlarını bilir 2
* 1: Zayıf - 2: Orta - 3: İyi - 4: Çok İyi
PROGRAM ÇIKTISI VE DERS ÖĞRENİM ÇIKTISI İLİŞKİ MATRİSİ

DÖÇ1DÖÇ2DÖÇ3DÖÇ4DÖÇ5DÖÇ6DÖÇ7DÖÇ8DÖÇ9DÖÇ10DÖÇ11DÖÇ12DÖÇ13DÖÇ14DÖÇ15DÖÇ16DÖÇ17DÖÇ18DÖÇ19DÖÇ20
PÇ1
PÇ2
PÇ3
PÇ4
PÇ5
PÇ6
PÇ7
PÇ8
PÇ9
PÇ10
PÇ11
PÇ12
PÇ13
PÇ14
PÇ15
PÇ16
PÇ17
PÇ18
PÇ19
PÇ20