ERASMUS+ KURUM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
TECRÜBELER - TAVSİYELER

 Bünyamin ÇELİK-University of Cordoba, İspanya

Cordoba halkı çok hızlı konuşur ondan dolayı biraz kulak aşinalığı gerekiyor. Eğer öğrenmek isterseniz ve de İngilizceniz iyiyse Pimsleur adında bir İspanyolca öğrenim seti var ondan çalışmanızı tavsiye ederim.

Burada en önemli davranışlardan birisi de güler yüzlü olmak! Tanıdığın tanımadığın herkese selam verebilirsin. Sıcakkanlı insanlar.

İbadet yapabileceğiniz sadece tek cami var.

Helâl kesim olup olmaması fark etmez derseniz her yerden et alabilirsiniz. Ama helal kesim olsun derseniz Ciudad Jardin’de Calle Julio Pellicer de bir tane helal kesim et satan kasap var. Şarküterinin adı Halâl.

Bahriye Esra PEKER – Poznan University of Technology, Polonya

Şehirlerarası trenleri kullanarak pek çok Polonya şehrini gezebilirsiniz, trenler güvenlidir ve ucuzdur tereddüt etmeyin. Çevre ülkelere geçişler de kolaydır, yararlanın.  

Domuz eti konusunda hassassanız Türk dönercilerden dahi kırmızı et almayın. *Polonya’lılar rahat ve yardımsever insanlardır, kolayca dostluk kurabilirsiniz.

Pierogi yemeden dönmeyin.

Ayşe YASA – Mariie Curie Sklodowskiej University – Lublin, Polonya

Polonya genel olarak bakıldığında Avrupa’daki diğer ülkeler arasında Dini değerlerin hala en çok yaşatıldığı ülke diyebiliriz. Özellikle yaşlı kesim için. Bununla birlikte Yahudi çoğunluğunun olması da zengin bir kültür çeşitliliğini keşfetme fırsatı yakalatıyor

 Taha Alper KOÇER – Lublin University of Technology, Polonya

Eğitim döneminde çoğu ay yağışlı ve soğuk olacağından buraya gelirken kalın eşyalar tercih etmelerini tavsiye ederim. Polonya’dan uygun fiyatlı geziler düzenleyen bu şirketi inceleyebilirler http://www.polonyadanturlar.eu/.

 Metin MADENOĞLU – Matej Bela University, Slovakya

Slovakya biraz daha Polonya’ya göre köşede kalmış fakat çok saygılı bir toplumu olan ve ülkede neredeyse suçun olmadığı nazik insanların olduğu bir yerdir. İklimi diğer Avrupa ülkelerine göre ılımandır. Ara ara yağmurlar görülür. Bu yüzden hemen her insanın şemsiye ile dolaştığı küçük keşfedilmemiş bir kasabadır. Hem makul fiyatlarda yurt ve hostelleriyle hem de gelişmiş öğrenci gruplarıyla programınızın en güzel şekilde geçmesini sağlayacaktır.

Orada kaldığınız süre boyunca dünyanın farklı ülkelerinden birçok arkadaşlarınız olacak ve konuşma ve İngilizce sizin için vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelecek bu yüzden gitmeden İngilizceyi çok iyi bilerek gidin. Ve oradaki insanların kendi dillerini de konuşun. Bu durum hem size hem de karşınızdaki ülkenin insanına hem yarar sağlayacak ve her iki insanda mutluluk duyacaktır.