ERASMUS+ KURUM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
YABANCI DİL SORUNU

İmkânlar

OLS
Yükseköğretimde öğrenci hareketliliği faaliyetlerinden yararlanacak öğrenciler için Avrupa Komisyonu tarafından Çevrimiçi Dil Desteği sistemi sunulmaktadır.
 
Çevrimiçi Dil Desteği, Almanca, Fransızca, Hollandaca, İtalyanca, İngilizce, İspanyolca Çekçe, Danca (Danimarka dili), Yunanca, Lehçe (Polonya dili), Portekizce, İsveççe, Bulgarca, Fince, Hırvatça, Macarca, Romence ve Slovakça dillerinde sunulmaktadır. Yurtdışı hareketlilik faaliyetlerini bu dillerde gerçekleştirecek öğrenciler bu sisteme tâbidir. Ancak bu dillerde faaliyet gerçekleştirecek öğrenciler arasında faaliyet gerçekleştirecekleri dil kendi ana dili olan öğrenciler için çevrimiçi dil desteği uygulanmaz.

Erasmus Hareketliliğinden faydalanan yararlanıcılar yurtdışında yabancı dilini geliştirebileceği ve yeni dil becerileri kazanabileceği pek çok imkâna kavuşabilmektedir. Özellikle yabancı dilde dersler ile entelektüel dil birikimini daha da zenginleştirirken, farklı dilsel kültürel motiflere uyum sağlama kapasitesini artırmaktadır. 

Öneriler

Erasmus Faaliyetleri kapsamında yurtdışında bulunmanız durumunda yabancı dil bilginize bağlı olarak karışılacağınız sorunların üstesinden gelmek için yapılması tavsiye edilen bazı öneriler şöyledir:

1. Yurtdışında bulunduğunuz esnada İngilizce pratik konuşma imkânı sağlayacak günlük konuşma grupları kurunuz. . Etrafınızda İngilizce konuşabildiğiniz kimseler varsa onlarla pratik yapma imkânları arayınız. 

2. İngilizce ortamlarında konuşulan veya yazılı olarak ifade edilen İngilizce kalıpları dikkatlice öğreniniz ve bunlar üzerinden pratikler yapınız.

3. Erasmus Faaliyetleri kapsamında Türkçe konuşulan ortamlardan uzak durunuz ve Türkçe iletişimi en aza indirerek, Türk arkadaşlarınızda İngilizce olarak konuşmaya ve sohbet etmeye çalışınız.

4. Çevirimiçi dil desteğinden mutlaka yararlanınız.

Linkler

http://www.britishcouncil.org/learnenglish.htm

http://learningenglish.voanews.com/specialenglish/other_resources.cfm

http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/language/theenglishwespeak/2012/08/120807_tews_83_down_with_the_kids.shtml

http://www.rong-chang.com/business.htm

http://www.eslall.com/learn_english_328.html

https://www.ets.org/toefl

http://www.ingilizcebilgi.com/index14.html

http://www.gutenberg.org/browse/languages/de

http://www.learnoutloud.com/content/blog/archives/2009/04/best_free_audio.html

http://www.exampleessays.com/categories/english/A.html

http://topdocumentaryfilms.com/category/history/page/2/

http://www.readbookonline.net/