Etkinlik Takvimi
30.03.2020
Selçukta "28 Şubat Post Modern Darbesi" paneli yapıldı
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 28.02.2020 10:15:00

Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından “28 Şubat Post Modern Darbesi” paneli gerçekleştirildi.

 

 

Selçuk Üniversitesi Müze Binası konferans salonunda düzenlenen panele; Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali Temizel, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Demirci, Prof. Dr. Erşan Sever, Gazeteci Ahmet Şükrü Kılıç, 28 Şubat Öğrenci Derneği Başkanı Emine İlyas, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

 

Panelin açılış konuşmasını yapan Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, “28 Şubat süreci; bir İhanetin anatomisi sunumunda bu ülkeyi yöneten bürokratik oligarşi, aristokrasi, jüristokrasi bu ülkenin insanlarını âdete birer böcek ve ezilmesi gereken insan olarak görmek istediler. Dolayısıyla milletin iradesini 100 yıllık cumhuriyet tarihimizde inkıtaya uğrattılar. Önce dediler ki sen bu işlerden anlamazsın. Seni nasıl yöneteceğimize biz karar veririz. Sen kimsin? Sonra baktılar ki dünyadaki sistemle bu çok uyumlu gitmiyor. Sonra baktılar bu da olmadı biz seçime gidelim dediler. Sağdan da soldan da insanları astılar.  Onlar için asılan insanlar bir sayı yani numerik bir rakam. Kenan Evren yüzde 92 oyla seçildi. Ama cenazesinde 550 kişi vardı. Bu bir şey ifade ediyor mu? Çok şey ifade ediyor. Başörtülü öğrencilerimizi kampüse bile almadılar. Onları öğrenciden saymadılar. Birileri keselerini doldurmak için bu milletin evlatlarının gözyaşları üzerinden kendilerine servet ve iktidar ilan ettiler. Ülke ekonomisinde milyonlarca dolar kayıp oldu. Ve 28 Şubat süreci milletin bağrına, milletin evlatları tarafından saplanan kara saplı kapkara bir hançerdir. Bunu unutmayalım. Allah bir daha bize böyle 28 Şubat gibi süreçler yaşatmasın. Bugün de elimizde olanın kıymetini bilelim” ifadelerini kullandı. 

 

28 Şubat Darbesi ile ilgili belgesel izlendi. Moderatör Prof. Dr. Mustafa Demirci eşliğinde “28 Şubat Post Modern Darbesi” paneli başlatıldı.

Moderatör Prof. Dr. Mustafa Demirci, “28 Şubat sadece yaşayanların içinde hissettiği acıdır. Ve bu konuyu halen konuşmaktan korkan insanlarımız var. Korkutulmuş bir kitleyiz. Bu açıdan orduyu din düşmanı gösteren medya organlarıyla da mücadele edilmesi gerekiyor. İrtica adında aleni bir İslam düşmanlığı ortaya çıktı. İrtica dedikleri şey baş örtüsüydü, imam hatipti, ilahiyat fakültesiydi, namaz kılan insandı. Bu toprakların 800 yıllık asli unsurlarıydı. Ama sen hem insanların onuruyla hem de insanların kimliğiyle oynuyorsun. Giydirilmiş insanları sokağa salarak algı yönetimi yapıyorsun. 28 Şubat Türkiye tarihinin en karanlık en acı dönemlerinden birisidir” dedi.

 Panelist Gazeteci Ahmet Şükrü Kılıç, “28 Şubat bir milat değil çok öncesi de var. Cumhuriyet tarihinin başlangıcından beri gelen bir askeri yapı ve bir askeri yapının dış bağlantıları devam ettiği sürece bu husus da bizlerin sivil inisiyatif kullanımı gerçekleşmediği taktirde bu devran böyle devam edecektir. Yüzlerce binlerce dram var. Biz yoksak kimse yok arkadaşlar. Lütfen kavradıklarınızın kavgasını verin” dedi.

28 Şubat Öğrenci Derneği Başkanı Emine İlyas, “28 Şubat darbesini 3 dönem olarak size anlatmaya çalışacağım. İlki 1997,1998,1999 dönemi, ikincisi 2010 yılından sonra başörtüsünün serbest olduğu dönem ve üçüncüsü de 2014 ve 2015’te mezun olduktan sonraki dönemdir. Başörtüsü yasağını kamusal alan ilan edilen her yerde yasakladılar. Ben bunun üniversite ayağını yaşadım ve çok üzüldüm” ifadelerini kullandı.

Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali Temizel, “Bildiğiniz gibi 2. Dünya Savaş’ından sonra çok büyük savaşlar yerine açık ve örtülü darbeler ve operasyonlar dönemi başlamıştır. Bugünün yöneticileri ve yönetilenleri, akademisyenleri ve öğrencileri başını öne eğip nereden nereye geldiğimizi ve nelere borçlu olduğumuzu düşünmemiz gerekiyor. Hırslarımıza ve diğer nefsi duygularımıza mağlup olmamız gerekiyor. Başörtüsünün yalnızca siyasi bir mesele olmadığını, örtünmenin dinin emirlerinden biri olduğunu bilmemiz gerekir” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Erşan Sever, “28 Şubat Post Modern Darbesinin Ekonomik Yansımaları” sunumunu yaptı.

 

“28 Şubat Post Modern Darbesi” paneli sona erdi. Toplu fotoğraf çekiminin ardından “28 Şubat Dönemi Gazete Manşetleri ve Kitapları” sergisi gezildi.

 

 

 Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü: (0332) 223 81 87- 223 81 88- 223 82 09 iletisimkoordinatorlugu@selcuk.edu.tr

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk