Etkinlik Takvimi
18.02.2020
TİDEM Tanıtım ve İstişare Toplantısı yapıldı
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 11.12.2019 14:08:00

Selçuk Üniversitesi Tarım ve İklim Değişiklikleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (TİDEM) tanıtım ve istişare toplantısı gerçekleştirildi

 

 

Süleyman Demirel Kültür Merkezi Malazgirt Salonunda düzenlenen toplantıya;  Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı TİDEM Merkezi Müdürü Doç. Dr. Kubilay Kurtuluş Baştaş, Müdür Yardımcıları; Dr. Öğr. Üyesi Zuhal Karakayacı, Dr. Öğr. Üyesi Murat Karaca, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Özkan Sivritepe, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Özgür Somuncu, Konya Meteoroloji 8. Bölge Müdürü Yusuf Ulupınar,  Güney İç Anadolu Temiz Hava Merkezi Müdürü Feray Yümün, Konya Önder Çiftçi Derneği Başkanı M. Erol Sözen, Konya Toprak Su ve Çölleşme İle Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Dündar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılışın Tarım ve İklim Değişiklikleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Kubilay Baştaş, dünyada iklim değişikliğinin ortaya çıkardığı olumsuzları gözler önüne seren bir sunum gerçekleştirerek önerilerde bulundu.Selçuk Üniversitesi Tarım ve İklim Değişiklikleri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Türkiye’de bir ilk olduğunun altını çizen Doç. Dr. Kubilay Baştaş, “Selçuk Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mustafa Şahin Hocamızın oluru ile iklim değişikliklerinin tarım üzerindeki etkilerinin araştırması amacıyla TİDEM’in kurulma çalışmaları başlamıştır. Üniversitemiz senatosu ve YÖK’ten gerekli onayların alınmasıyla 7 Haziran 2019’da Resmi Gazete’de yayınlanarak Tarım ve İklim Değişikleri Uyulama ve Araştırma Merkezi TİDEM kurulmuştur. Planladığımız çalışmalar arasında;  iklim değişikliğinin bahçe bitkileri, bitki koruma, gıda mühendisliği, peyzaj mimarlığı, tarla bitkileri, tarım ekonomisi,  tarım makinaları ve teknoloji mühendisliği, tarımsal yapılar ile sulama, toprak bilimi ve bitki besleme zootekni disiplinleri ile bağlantılı çalışmaları yürütmektir. Ayrıca iklim değişiklerinin tarım üzerine etkileri ile ilgili her türlü laboratuvar ve arazi çalışmalarını yürütecek alt yapıyı oluşturmak, iklim değişikliğine daha dirençli, az zarar gören ekonomik önemi yüksek bitki çeşitleri ve hayvan türlerinin ıslahı üzerinde araştırmalar yapmaktır” diye konuştu.

 

Tarım ve İklim Değişiklikleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Kubilay Baştaş, iklim değişikliği konusunda herkesin yapabileceği mutlaka bir şey olduğunu söyleyerek,” önemli olan sorunu tam olarak anlayarak bu durumu nasıl çözebileceğimizi araştırmak ve bu konuda bir şeyler yapmak için gönüllü olmaktır” dedi.

 

 

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Özkan Sivritepe ise, “Selçuk Üniversitesi’nde böyle önemli bir merkezin ülkemizde ilk defa kuruluyor olması bizleri çok gururlandırdı. Kurulmasından dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Türkiye için çok önemli bir stratejik adım diyebiliriz. İklim değişikliği konusunda hepimiz bir şeyler yapmalıyız, yapıyoruz ancak gayretlerimiz yeterli olmuyor. Herkes elinde geldiğinin en iyisini yapacak ki dünyamızı bu tehlikeden kurtarmaya korumaya çalışacağız. Selçuk Üniversitesi bu anlamada güzel adımlar atıyor Bizde elimizden gelen ne varsa tüm katkıları yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Özkan Sivritepe, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Özgür Somuncu, Konya Meteoroloji 8. Bölge Müdürü Yusuf Ulupınar,  Güney İç Anadolu Temiz Hava Merkezi Müdürü Feray Yümün, Konya Önder Çiftçi Derneği Başkanı M. Erol Sözen, Konya Toprak Su ve Çölleşme İle Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Dündar, iklim değişikliği konusunda nelerin yapılması gerektiği konularına değinerek ortak projelerde çalışmak istediklerini belirttiler.

 

 Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü: (0332) 223 81 87- 223 81 88- 223 82 09 iletisimkoordinatorlugu@selcuk.edu.tr

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk