Etkinlik Takvimi
27.01.2020
Selçuk Üniversitesi Şeb-i Arûs Etkinliklerine Hazır
Yayınlayan Birim
MEVLANA ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ
Yayın Tarihi: 08.12.2019 09:00:00

 

 

Selçuk Üniversitesi Şeb-i Arûs Etkinliklerine Hazır

 

-6. Uluslararası Mevlâna Sempozyumu ile 7 farklı ülkeden 30’a yakın bilim insanı Hz. Mevlâna ve Medeniyetlerde Vefâ konulu sempozyumda vefâ başlığını konuşacak…

Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir Türk-İslam Düşüncesinde Vefâyı Anlatacak…

- Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener, 59. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Mevlâna üzerinden vefâ konusunu konuşacaklardır.

Hz. Mevlâna’nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri çerçevesinde üniversitemiz Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü ve Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı tarafından 7-17 Aralık 2019 tarihleri arasında bir dizi program düzenlenecektir.

Şeb-i Arûs Etkinlikleri kapsamında, “Hz. Mevlâna ve Medeniyetlerde Vefâ” başlığı ile “VI. Uluslararası Mevlâna Sempozyumu, belirlenen orta öğretim kurumlarında “Genç Gönüllerde Hz. Mevlâna Konferansları”, Üniversitemiz fakültelerinde “Mevlana ve Mevlevîlik Konferansları” ve geleneksel hale gelen “Gönlümüzdeki Mevlâna Söyleşileri-X” ismiyle “Mesnevî – Hz. Mevlâna ve Vefâ”  ve “Sultan Şairler ve Bestekârlar” konulu programlar gerçekleştirilecektir.

Ayrıca Üniversitemiz Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı’nın düzenlediği “Kendi” isimli tek perdelik bir tiyatro da bu yıl etkinlikler kapsamında ilgililerle buluşacaktır.

Mevlana Araştırmaları Enstitüsü 746. Vuslat Yıldönümü Şeb-i Arûs Etkinlikleri Çalışmalarını Tamamladı

Üniversitemiz bünyesinde bulunan ve uzun yıllardır Mevlana etkinliklerinde söz sahibi olan Mevlana Araştırmaları Enstitüsü’nün 746. Vuslat Yıldönümü kapsamında yapacağı etkinlikler için çalışmalarda sona gelinmiştir.

Enstitümüz etkinlikleri arasında bulunan ve her yıl geleneksel olarak yapılan “Gönlümüzdeki Mevlâna Söyleşileri – X” başlıklı söyleşi bu yıl 09 Aralık 2019 Pazartesi günü düzenlenecektir. Söyleşi, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN’in başkanlığında, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener, 59. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç gibi ülkemizde ve yurt dışında yönetim alanında önde gelen isimlerin katılımıyla gerçekleşecektir.

Söyleşinin temel konusu “Vefâ” üzerine kurulmuş ve bu yılki Şeb-i Arûs ‎etkinliklerinin tüm konya çapındaki faaliyetlerinde kullandığı ana başlık olan “Vefâ Vakti” ‎ismiyle oluşturulmuştur.‎

 “Mesnevî – Hz. Mevlâna ve Vefâ” başlığıyla yapılacak söyleşide katılımcılar; Hz. Mevlana’dan hareketle din, tarih, edebiyat, kültür ve sanat gibi temel konular ile Türk - İslam medeniyetimizdeki geçmişten günümüze idarecilik ve yöneticilikle ilgili devlet ahlakı, birlik-beraberlik, kardeşlik, vefâ ve sadakat gibi milletimizin birliğini ve dirliğini canlı tutan önemli unsurlar üzerine karşılıklı konuşma gerçekleştireceklerdir. Söyleşide; ‎“vefâ” kavramından hareketle dostluk ve muhabbette sebât etme, sözünde durma, ‎verilen sözü yerine getirme, Allah’a, Hz. Peygamber’e din büyüklerine, ana-babaya ve ‎ahde vefâ gibi temel konular hakkında ve özellikle idarecilikte vefâ ve sadakatin ne ‎derece gerekli olduğuyla ilgili devletimizin varlığı ve milletimizin birlik-beraberliği ‎adına, sohbet ortamında bir konuşma yapılması planlanmıştır.

10 - 11 Aralık 2019 Salı ve Çarşamba günleri düzenlenecek “Hz. Mevlâna ve Medeniyetlerde Vefâ” başlığı ile “VI. Uluslararası Mevlâna Sempozyumu”na 7 farklı ülke ve çok sayıda farklı üniversite ve kurumdan gelecek olan 30 bilim insanı Hz. Mevlana üzerinden Dinlerde Vefa, Medeniyetlerde Vefa, Tarihte Vefa, Edebiyatlarda Vefa, Uluslararası İlişkilerde Vefa, İnsan İlişkilerinde Vefa, Mevlana ve Eserlerinde Vefa gibi çeşitli konularda bildiriler sunacaklardır. Programın Açış Oturumu’nda Konya Milletvekili Prof. Dr. Hacı Ahmet Özdemir Vefâ konusu üzerine 45 dakikalık bir konuşma yapacaklardır.

Ayrıca 13-16 Aralık 2019 tarihlerinde Konya merkez ilçelerindeki iki farklı orta öğretim kurumunda Enstitümüz Yüksek Lisans öğrencileri tarafından yapılacak “Genç Gönüllerde Hz. Mevlâna” başlıklı konferanslarda yüksek lisans öğrencilerimiz gençlere Hz. Mevlâna’yı anlatacaklardır.

16 Aralık 2019 Pazartesi günü Üniversitemiz bünyesindeki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde düzenlenecek ‎‎“Mevlâna ve Mevlevîlik Konferansları” bu yıl “Hz. Mevlâna, İslam Dünyasında Vefâ” başlığı ile ‎yapılacak ve Emekli Büyükelçi Hüsnü Gürcan TÜRKOĞLU İslam dünyasının içinde bulunduğu sıkıntılı durumu vefâ ve sadakat bağlamında anlatacaktır. ‎

23 Aralık 2019 Pazartesi günü ise Üniversitemiz Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü öğretim Üyesi Dr. Mustafa ÇIPAN "Sultan Şairler ve Bestekârlar" başlığı ile bir konuşma yapacaktır.

Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı’nın düzenlediği “Kendi” isimli tek perdelik tiyatro 8 Aralık 2019 tarihinde Devlet Konservatuvarı salonunda ücretsiz olarak izleyicilerle buluşacaktır. Hz. Mevlâna ve eserlerinden hareketle oluştrulmuş oyun Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı Müdüresi Prof. Dr. Dilek Zerenler’in koordinatörlüğünde ve Öğr. Görevlisi Tolga Özenç Özençel’in yönetmenliğinde oynanacaktır.

 

Etkinlikler kapsamında konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin: Selçuk Üniversitesi’nin geçmişinden bu yana Hz. Mevlâna ve Mevlevîlik konusuna ayrı bir önem ve değer verdiğini ifade eden Rektör Şahin; geçmişte yapılan panel, kongre ve sempozyumlarla Hz. Mevlâna konusunun bilimsel bir ortama taşındığını ve yıllardır da yapılan bu güzel faaliyetlerle konunun daha da önem kazandığını belirtmiştir.

Bu yılki Mevlâna etkinliklerinin temasının Vefâ Vakti olduğunu ve Hz. Mevlâna’nın eserlerindeki sevgi, vefâ, ssadakat, hoşgörü, barış, dostluk ve kardeşçe yaşama mesajlarını yaymaya ve bu doğrultuda yaşamaya bugün daha çok ihtiyacımızın olduğunu ifade eden Rektör; üniversite yönetimi olarak üzerlerine düşenleri yaptıklarını da belirten Rektör Şahin; günümüzde insanlığın içinde bulunduğu buhranın arasında dimdik ayakta kalabilmeyi başaran manevi değerlerimizin topluma kazandırılmasının çok önemli olduğunu beyan etmişlerdir.

Diğer yandan Üniversite yönetimi ve idareciler olarak bu tür etkinliklerin her alana yayılması için akademik çalışmalardan başka, toplumun diğer kesimlerine de erişmeye çalışıldığınıı açıklayan Mustafa Şahin, bu amaçla yapılacak etkinliklerin bazısının liselerde ve fakültelerdeki öğrencilere, yöneticilere ve halka yönelik olduğuna da sözlerine eklemiştir. 

Hoşgörü şehri Konya’ya yapılan manevi yolculuğun neticesinde ortaya çıkan birlik ve beraberlik duygularının tüm dünyaya örnek olmasını ve yayılmasını arzu eden Rektör Şahin; tüm Konya’da düzenlenecek etkinliklerin tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni ederek Selçuk Üniversitesi’nde yapılacak tüm faaliyetlere akademisyenleri, öğrencileri ve Konya halkını davet etmiştir.

 

Hazırlıklar büyük bir titizlikle tamamlandı

Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali TEMİZEL ise tüm etkinlikler için gerekli hazırlıkları titizlikle tamamladıklarını belirtirken, her yıl olduğu gibi bu yıl da Hz. Mevlâna ile ilgili bilimsel ve sosyal etkinlikler gerçekleştirmeye çalıştıklarını söylemiş ve tüm üniversite personeli ile öğrencilerini etkinliklere davet etmiştir.

Etkinliklerde üniversite öğrencilerimiz ve personelimizle birlikte Konya Liselerinde eğitim gören gençlerimiz ve Konya halkının da bilgilendirilmesinin amaçlandığını belirten SÜ Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali TEMİZEL; “Bu yıl da uluslararası sempozyumdan konferanslara, lise seminerlerinden söyleşiye kadar birçok etkinlikle anma haftasına katkı sunacağız. Tüm etkinliklerimize ilişkin hazırlıklarımızı tamamladık. Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü olarak Mevlâna ve Mevlevîlik Kültürünün tamamen aslına uygun ve bilimsel gerçekler doğrultusunda anlaşılması konusunda çalışmalarımıza aralıksız devam etmekteyiz.” dedi.

Ayrıca Mevlana’nın Müslüman kimliği ile anlatılmasının ve onun sadece bir şair, bir düşünür ve bir filozof olarak görülmemesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Temizel; “onun aynı zamanda Müslüman bir arif olduğunu bilmeliyiz diyerek bu yıl beş ana başlıkta toplam 6 programla anma etkinliklerine katkı sağlamaya çalışacağız. Düzenlediğimiz etkinliklere mümkün olduğunca farklı isimleri ve konuları dâhil ederek Hz. Mevlâna ve Mevlevîlik Kültürünü detaylı bir şekilde yansıtmaya çalışıyoruz.” dedi.