Etkinlik Takvimi
26.01.2020
"I. Selçuklu Medeniyeti Bisiklet Yarışması" yapıldı
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 20.11.2019 13:33:00

Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi öncülüğünde Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun katkılarıyla “I. Selçuklu Medeniyeti Bisiklet Yarışması” düzenlendi.

 

 

 

Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi bahçesinde başlayan yarışmaya; Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, Konya Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Şahin, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Konya İl Müdürü İsa Araba, Bisiklet İl Temsilcisi Nurettin Kipriksiz, Sofra Restoran Sahibi Şef Hüseyin Özer, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

 

 

Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, I. Selçuklu Medeniyeti Bisiklet Yarışmasıyla amacımız; turizm yolunda bisiklet tekerleklerinin dönmesini sağlayıp, bisiklet turizmini Selçuklu Medeniyeti yolları üzerinden yerelden- uluslararası alana doğru tanıştırmak, hanlar arası rota oluşturmak, bisiklet turizmini güçlendirmektir. Burada özellikle Zazadin Hanı seçtik. Bisiklet kültürünü, spor kültürünü sağlıklı hayat için önerirken aynı zamanda da çok boyutlu düşünerek bisikletlerimizi hanlarla buluşturacağız. Böylelikle bisiklet han turizmi alt başlığını oluşturuyoruz. Hanlar arasında bisiklet rotası çizerek yerli ve yabancı turistlerin hanlardan başlayarak daha sonra diğer Selçuklu unsuru medreseler, saraylarla yakından-uzağa doğru ilişki kurmasını sağlayacağız. Turizmin diğer alternatif dallarından olan arkeo turizmi ve il kültür turizmini bütün boyutlarıyla ele alıp doğa-yayla turizmini birleştireceğiz. Yeni projemizle Alanya’dan Konya’ya – Konya’dan Kapadokya’ya bisikletlerle gideceğiz. Burada dağ, vadi, yayla, şelale, Yörük kültürü ve yörenin zenginliklerini tanıyacağız. Yarışmacılarımız Zazadin Han’a 23 kilometrelik mesafeyi pedal çevirerek ulaşacaklardır. Yarışın bitiminde dereceye giren öğrencilere Sofra Restoran Sahibi Şef Hüseyin Özer, Mevlana mutfağından ‘Sirkencübin şerbeti ve yine ‘Türk Cistus/Laden” içeceği ikram edecek. Geleneksel mutfağımızla yöremizin, coğrafyamızın ürünleriyle de buluşturmuş olacağız. Çok boyutlu spor-kültür turizmini bir araya getiren etkinlik olacak. Tüm yarışçılara başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

 

 

 

Selçuklu Medeniyeti Bisiklet Yarışması, Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi bahçesinden başlayıp Zazadin Han’da sona erdi.

 

 

 

Dereceye giren sporculara Ödül töreni Zazadin Han’da yapıldı.

 

 

 

 Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü: (0332) 223 81 87- 223 81 88- 223 82 09 iletisimkoordinatorlugu@selcuk.edu.tr

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk