Etkinlik Takvimi
12.12.2019
Selçuk, COST CA15213 THOR toplantısına ev sahipliği yaptı
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 23.09.2019 10:58:00

Selçuk Üniversitesi ev sahipliğinde, Avrupa Birliği Horizon2020 kapsamında fonlanan Avrupa Birliği Bilim ve Teknoloji İş birliği programı COST çerçevesinde CA15213 “Sıcak madde teorisi ve relativistik ağır iyon çarpışmaları” (Theory of HOt matteR and relativistic heavy-ion collisions, THOR) başlıklı THOR aksiyonunun bilimsel ve IV. yönetim kurulu toplantıları İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Kampüsü Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi.

 

 

Selçuk Üniversitesi adına Fen Fakültesi, Fizik Bölümü, Nükleer Fizik Anabilim dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihal Büyükçizmeci, COST CA15213 THOR Türkiye yönetim kurulu temsilcisi, bilimsel komite üyesi ve düzenleme kurul başkanı olarak toplantıya ev sahipliği yaptı.  Toplantıya Almanya, Avusturya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çekya,  Fransa, Hırvatistan, Hollanda,   İngiltere, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Norveç,  Macaristan, Slovakya, Sırbistan, Pakistan, Polonya, Portekiz, Rusya ve Türkiye olmak üzere 24 ülkeden 40 Teorik Nükleer Fizikçi bilim insanı katıldı. 

 

 

Sıcak nükleer madde teorisi, kuantum kromodinamik faz diyagramları ve sıcak nükleer maddenin hal denklemi,  relativistik ağır iyon çarpışmaları, hadron ve lepton çift oluşumları, relativistik ağır iyon çarpışmalarında istatistiksel ve dinamik modeller, sıcak yoğun kuantum kromodinamik maddede dengede olmayan geçiş durumları, süpernova çökmesi, birleşik yıldızlar ve astrofizikte kuantum kromodinamik faz geçişleri başlıklı ileri nükleer fizik, astrofizik ve yüksek enerji fiziği konuları toplantıda tartışıldı. Uluslararası proje lideri veya üyesi 30 bilim insanı yeni proje sonuçlarını, ekiplerini ve çalışma konularını anlattılar. Toplantıda sunulan çalışmalar 2020 yılında SCI indeksli  “European Physical Journal A”  dergisinde hakem değerlendirmelerini takiben “THOR WhitePaper” olarak yayınlanacak.

 

 

Türkiye ve Selçuk Üniversitesi’nin uluslararası platformda tanıtımında AB, Horizon2020 çerçevesindeki COST aksiyonları büyük önem taşıyor. Prof. Dr. Nihal Büyükçizmeci COST CA15213 THOR aksiyonun 2014 yılındaki proje önerisi esnasında 114F328 TÜBİTAK projesi ile aksiyon teklif ekibinde yer alarak, 2016 yılında TÜBİTAK tarafından THOR Türkiye yönetim kurulu temsilcisi olarak atandı. Aksiyon yönetim kurulu toplantılarına Brüksel-Belçika (2016), Paris-Fransa (2017) ve Lizbon-Portekiz’de (2018) katılarak Türkiye’yi temsil etti. 

 

 

Yürütücülüğünde tamamlanan TÜBİTAK Cost projesi 114F328 (2014-2017) ve devam eden 1001 projesi 118F111 (2018-2020) ile aksiyon çalışmalarına ve bilimsel iş birliğine devam ediyor. 2018 yılında Lizbon’daki yönetim kurulu toplantısında 2019 yılı bilimsel ve yönetim kurulu toplantılarına Türkiye Selçuk Üniversitesi ev sahipliği için İsveç ve Polonya ile yarışarak aday oldu. 26 üye ülke arasındaki oylama sonucunda Türkiye kazandı ve uçakla ulaşım kolaylığı nedeniyle Konya yerine İstanbul tercih edildi.

 

 

Toplantıda Türkiye’mize yakışır şekilde, İstanbul, Mevlana diyarı Konya, Selçuk Üniversitesi, bilimsel çalışmalarımız, Türk kültürü ve misafirperverliği en iyi şekilde temsil edildi. Aksiyon Başkanı Prof. Dr. Marcus Bleicher, Selçuk Üniversitesi’ne ve Türkiye yönetim kurulu üyesi ve Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nihal Büyükçizmeci’ye toplantı bilimsel kalitesi, salonu ve merkezi mekan seçimi, ulaşım ve konaklama kolaylığı, sosyal aktivite ve misafirperverlik açısından bütünüyle şimdiye kadar düzenlenmiş en iyi COST-THOR organizasyonu olduğunu belirterek teşekkür ettiler. Selçuk Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuretdin Eren ve Karabük Üniversitesi Fizik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Necla Çakmak’a da misafirperverliklerinden dolayı ayrıca teşekkür ettiler. 

 

Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü: (0332) 223 81 87- 223 81 88- 223 82 09 iletisimkoordinatorlugu@selcuk.edu.tr

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk