Etkinlik Takvimi
17.10.2019
Selçuk Üniversitesi ilk eğitim uçağını tanıttı
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 29.07.2019 13:22:00

Selçuk Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Sivil Havacılık Uçuş Akademisi’nin pilotaj eğitiminde kullanılmak üzere envantere kaydedilen ilk eğitim uçağının tanıtım toplantısı gerçekleştirildi 

 

 

Konya Havalimanında gerçekleşen toplantıya; AK Parti Konya Milletvekilleri Tahir Akyürek, Gülay Samancı, 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hv.Plt Tuğg. Fidan Yüksel, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Birol Gülnar, Müdür Yardımcıları Doç. Dr. Mete Kazaz, Dr. Öğr. Üyesi Murat Aytaş, dekanlar, yüksekokul müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

 

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Birol Gülnar, “Selçuk Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi 2007 yılında sahip olduğu bilimsel, akademik bilgi birikimi, sektörün güncel sorunlarına çözüm üretmek maksadıyla kurulmuştur. Bir anlamda yıllardır tekrarlana gelen üniversite-sanayi ya da sektör-üniversite buluşma noktasını hayata geçirmek amacıyla bu iki alanın kesiştiği noktada yer almaktadır. Rektör Hocamız Prof. Dr. Mustafa Şahin’in bizi bu görevi tevdi ettiği Ekim 2016 tarihinden bu yana ülkede çok önemli alanlarda eğitim anlamında öncülük ettiğimiz projelere imza attık. Şuana kadar 128 farklı alanda 150’den fazla eğitmen ile yaklaşık 20 bine yakın kursiyerlerimizle eğitimi tamamlayıp sertifikalarını teslim ettik” dedi.

Ekip ruhuyla çalışmanın önemine değinen SELÇUKSEM Müdürü Prof. Dr. Gülnar “Ekip ruhuyla çalışmak, aynı hedefe kilitlenmek, hiç konuşmadan aynı duyguları yaşamak, sanırım böyle bir şey olsa gerek. Bu süreçte en fazla Rektör Hocamızı rahatsız ettik, tabii ki kurum kuruluşlarının da çok ciddi desteklerini gördük, her şey önce hayal etmek ile başlar, Allah’a şükürler olsun ki o hayal şimdi şu an yanı başımızda duruyor. Bir noktanın altını kalın çizgilerle çizmek istiyorum, bu projenin finansmanında merkezi bütçeden, devlet kasasından bir kuruş kullanılmamıştır. Az önce sözünü ettiğim eğitimlerden elde ettiğimiz mali kazançlar ile finans etmiş bulunmaktayız. Eğer kamu kuruluşları adanmışlık duygusuyla sıradan olan değil de sıra dışı olana yönelme, kolaya değil de zora talip olmak gibi motivasyonlarla çalıştığında en az özel sektör kuruluşları kadar dinamik ve verimli olabileceğinin kanıtını şu anda bu meydanda görmüş bulunmaktayız. Bu anlamda Konya’ya bir eğitim uçağını pist çalışmaları için bize önayak olan Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak Beye ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

 

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Selçuk Üniversitesi malumunuz ülkemizin en köklü üniversitelerinden birisidir. Artık üniversite kuran üniversite konumundayız. Eğitim öğretimin her alanında varız. Günümüzde sanayinin esnek üretime dönüşmesinden sonra önceki yıllarda da bir alanda çok yetenekli bir ihtisas sahibi olan insanın yerine günümüzde farklı alanlarda donanım sahibi olan insanlara ihtiyaç duymaktadır. Belki birden fazla işi yapabilecek part time sürelerle bu hizmeti ortaya koyabilecek insanlara ihtiyaç var ve biz insanlarımızı yapacağı her işi uygulayacağı her meslek için ayrı ayrı lisansa eğitimlerinden geçiremeyiz. O zaman aradaki bu açığı biz, Sürekli Eğitim Merkezimizle ve sertifikasyon süreçleriyle tamamlamaktayız. Yeni dönem bunu gerektiriyor. İnsanlarımız, mesleğini başarıyla icra etmek istiyorsa sürekli kendisini yenilemeli farklı alanlarda yetkinlikler kazanmalıdır. Bir diğer husus ise sivil havacılık alanında ülkemizin ihtiyaç duyduğu pilot mesleğini icra eden insan sayısını hepimiz biliyoruz ve hafta içerisinde birkaç kere uçuş yaptığımızda gerek yurt içinde gerek yurt dışında yabancı pilotların uçağımızı kullandığını ya görüyoruz. Bu şu demektir; ülkede ciddi manada bir pilot ihtiyacı vardır. Tabii ki bu alanın en yetkin insanlarından biri olan üst komutanımız burada. Çok söz söylemek bizim haddimiz değil ama en azından bir nebzede olsa bu küçük uçakla başlayan bu süreçte çok faydalı olacağımızı düşünüyoruz. Bu fikri bize, 3 yıl önce eski Ulaştırma Bakanlarımızdan birisi vermişti. Hocam, ‘Ülkenin pilota ihtiyacı var. Sivil Havacılık Yüksekokulunuzda pilot yetiştirin tavsiyesinde bulunmuştu.’ Tam da bu sürecin üstüne Birol ve Mustafa hocalarımızın istekleri gelince bize de desteklemekten başka bir iş düşmedi. Huzurlarınızda kendilerini de tebrik ediyorum. Çok kıymetli misafirler, bu küçük bir başlangıç ama inanıyorum ki bunun arkası çok güçlü ve etkin bir şekilde gelecek uçak sayımızı arttıracağız. Eğitim verecek pilot sayımızı arttıracağız. Ve sadece yolcu taşımacılığı değil tarımda ilaçlamada ve farklı alanlarda da ihtiyaç duyulan pilot mesleğini icra edecek insanları yetiştireceğiz” dedi.

 

 

Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olmaktan dolayı gurur duyduğunu dile getiren AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, “Üniversitemizin hem ulusal anlamda hem de uluslararası alanda hem ilim hem de bilim dünyasında çok fazla katkılarının olduğuna şahit oluyoruz.  İnşallah gelecekteki yetişecek nesillerimize ve memleketimize bunları kazandırarak ülkemizde ne derece önemli adımlar atılacağını hep beraber burada görmüş olduk. Özellikle Sivil Havacılık noktasında Konya’mızda gençlerimizin bu konuda eğilimlerinin olduğunu bizatihi bize gelen talepler üzerine kendimde şahit oluyorum. Tabii özellikle son dönemlerde yaşanan sıkıntılardan dolayı pilot konusunda çok fazla eksiğimiz olduğunu da hakeza gözden kaçırmış değiliz. İnşallah üniversitemiz buradaki eksiğini kapatacak ve güzel bir çığır açacağına biz canı gönülden inanıyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek, “İlk eğitim uçağının şehrimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Şahin’e ve SELÇUKSEM Müdürü Prof. Dr. Birol Gülnar hocamıza ve katkıda bulanan herkese şükranlarımı arz ediyorum. Selçuk Üniversitesi kuruluşundan bugüne gelişen, büyüyen ve artık bir dünya şehri haline gelmiş olan Konya’mızın ve Türkiye’nin en önemli markalarından birisidir ve bu gelişimin lokomotifi olmuş olan gurur duyduğumuz bir kuruluşumuzdur. Bu projenin de ülkemizde önemli ölçüde pilot bir açığı kapatacağına inanıyorum” diye konuştu

 

 

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin tarafından AK Parti Konya Milletvekilleri Gülay Samancı ve Tahir Akyürek’e bröve ile mont takdim edildi.

 

 

SELÇUKSEM Müdürü Prof. Dr. Birol Gülnar tarafından da, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’e bröve ve mont takdim edildi.

 

 

Konuşmaların ardından protokol, tarafından uçağın açılışı için kurdele kesildi.

 

 

 

 

 

Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü: (0332) 223 81 87- 223 81 88- 223 82 09 iletisimkoordinatorlugu@selcuk.edu.tr

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk