Etkinlik Takvimi
26.06.2019

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Selçuk'ta Öğrencilerle Buluştu
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 15.03.2019 15:41:00

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Selçuk Üniversitesi Rektörlüğünü ziyaret ederek “Öğrenci Buluşması” programında Tıp Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi

 

 

 

 

 

 

Süleyman Demirel Kültür Merkezi Malazgirt Salonunda düzenlenen “Öğrenci Buluşması” programına Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bakan Yardımcıları, Vali Cüneyit Orhan Toprak, Vali Yardımcıları, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay,  Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, SÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Okka, Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut,  Rektör Danışmanı Tahir Balevi, Genel Sekreter İbrahim Halıcı, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

 

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Selçuk Üniversitesi ülkemizin en kalabalık ikinci üniversitesi. İçimizden 8 tane üniversite çıktı bir yenisini bu sene kurmuş olduk, Konya Teknik Üniversitesi. Buna rağmen hala 77 bin öğrenciyle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Tıp Fakültemiz 9. sırada bulunmaktadır. Bilimsel performans ve akademik göstergeler açısından 990 toplam yatağa ulaştı ve 2002 yılında kurulmuş olan fakültemizde bugüne kadar 2 binin üzerinde öğrenciyi mezun etmiş olduk” ifadelerini kullandı. Rektör Şahin, Bakan Koca’yı başarılarından dolayı tebrik ederek,  ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduğunu dile getirdi.

 

 

 

Bakan Koca, konuşmasına Polonya’da şehit edilen Selçuk Üniversitesi öğrencisi Furkan Kocaman’ın yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı. Bakan Koca, yapılan vahşice saldırıyı şiddetle kınadığını ifade ederek, “ Bu toprakların birliğine kasteden ve aidiyet içinde olmayan yapıları da buradan lanetliyorum” dedi.Yeni Zelanda’da yapılan ırkçı ve vahşi İslamofobik saldırıyı da lanetlediğini belirten bakan Koca, “Vefat edenlere ve şehit olanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Küresel ve emperyal dünyanın İslamofobiyi besleyen bu dünyanın da İslam’dan artık elini çekmesini ve sağduyuya davet ediyorum” diye konuştu.

 

 

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tıp Fakültesi öğrencilerine seslenerek üniversite eğitiminin hayat düzlüğüne çıkmadan önceki son tepe olduğunu dile getirdi.2018 yılında yükseköğretim sınavına 2 milyonun üzerinde başvuru olduğunu ifade eden Bakan Koca, “Açılan tıp kontenjanı ise 14 bin 643. Hekim sayımız ancak 150 binleri bulabildi. İlk bakışta bu rakamlar çarpıcı gelebilir ancak gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında hekim sayısı açısından da nüfusa oranla yatak sayısında da hala oldukça geride olduğumuzu söyleyebiliriz. Tıbbiyeli olmak bir ayrıcalıktır, üstlendiğimiz sorumluluk da bir o kadar ağırdır.  Daha azimli, daha uzun soluklu, daha fedakâr, daha seven ve daha sabırlı olmamız gerektiren bir sorumluluktur. Bir o kadar da onur ve gurur vericidir” diye konuştu.Hasta ve hekimin güven ortamını sağlamak zorunda olduklarının altını çizen Bakan Koca, “Kendini elinden ve dilinde başkalarının emin olduğu bir kimlikle tanımlayan biz toplumların, bunu herkesten daha fazla yapabilme potansiyeline sahip olduğunu düşünüyorum. Ve aynı oranda herkesten daha fazla sorumluluk taşıdığına da inanıyorum. Sağlıkta nihai vizyonumuz, tüm toplum olarak sağlıklı hayat tarzının benimsendiği, herkesin sağlık hakkının korunduğu, ihtiyaç halinde herkesin vaktinde ve kaliteli sağlık hizmetine kolayca erişebildiği bir Türkiye’ye sahip olmayı hedefliyoruz. Biliyorum yapacak çok işimiz, gidilecek çok yolumuz var. İhtiyacımız olan azimli, kararlı, donanımlı, hakkaniyet gözeten kadrolar olmalıdır. İnsana değer veren insan sevgisini mesleğinin şiarı edinmiş güçlü ve nitelikli sağlık ordusuyla mümkündür. Geleceğimiz buna bağlıdır” dedi.

 

 

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Gazeteci Hakan Çelik’in moderatörlüğünde öğrencilerin sorularını yanıtladı. Programın sonunda Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin, Sağlık Bakanı Dr. Koca’ya bir tablo hediye takdim etti.

 

Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü: (0332) 223 81 87- 223 81 88- 223 82 09 iletisimkoordinatorlugu@selcuk.edu.tr

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk