Etkinlik Takvimi
25.06.2019

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
Dünya Turist Rehberleri Günü Kutlandı
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 22.02.2019 12:58:00

Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi öncülüğünde “21 Şubat Dünya Turist Rehberleri Günü” anısına bir program düzenlendi.

 

 

Bayır Dıamond Otel’de gerçekleşen Programa, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, Turizm Fakültesi Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tugay Arat, Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abdurrahman Dinç, Otel Müdürü Mahmut Ciderol, Otel yönetimi, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

 

Programda konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, “Türkiye’nin 1900 – 2023 yılındaki turizm ve turist sayısındaki hedefi 50 milyonu 2019 yılında inşallah tamamlayacağız. 2023 hedefini Türkiye genelinde 2019’da karşılamış olacağız. Tabii rakamların ne kadar büyük olması önemli ise biz rakamların sayısal büyüklüğünden öte, ülkemize sağladığı katma değerinin artmasının peşindeyiz. Fazla sayıda turistin gelmesi çok güzel ama Konya tarihinin bıraktığı deneyimleri de önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, “Turizm anlatılmaz yaşanır, turizmin önemi ciltlere sığmaz. Selçuklu Başkenti Konya’nın Kültür Başkenti ve turizm elbette kültürün hizmetinde olan önemli bir adım 2018 yılı itibariyle Türkiye’ye gelen turist sayısı yaklaşık 46,1 milyon civarında bu turistlerin ülke ekonomisine katkısı ise 29 milyar dolar civarında. Konya’ya gelen turist sayısı ise yaklaşık bu oranın yüzde 8’lerinde bir rakam ve dünya ülkeleriyle mukayese edildiği zaman ortalama 640-650 dolar civarında bir turistin bırakmış olduğu döviz girdisi söz konusu. Elbette amacımız, güçlü Türkiye. Ülkemizin ekonomisinin kalkındırılması için turizm alanını çok güçlü tutmak, elbette, Konya olarak Selçuklu Medeniyeti Başkenti olarak kendi içeriğimizi ve kültürümüzü bilerek çok farklı projelere imza atmak, yeni çalışmalar yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

9 yıldır Turizm Fakültesinde Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı olarak görev yaptığını belirten Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abdurrahman Dinç, “Bu süreç zarfında da çok değerli dostları tanıma fırsatı buldum. Turizm sektöründe rehberliğin ne kadar önemli olduğunu öğrenmiş oldum. Bugün böyle bir süreçte olmaktan mutluluk duyuyorum. Biz, rehber öğrencileri nasıl yetiştirebiliriz, onları sizin bırakmış olduğunuz yolda nasıl ileri götürebiliriz? Noktasında sizlerle de zaman zaman fikir alışverişi ile tartışma imkânı bulduk ve gerçekten sizlerin, mimarlığında yeni nesiller yetiştirmek için mutluluk ve heyecan içerisinde bu süreci devam ettiriyoruz” dedi.

 

 

 

Konuşmaların ardından Konya turist rehberleri tanıtımı, plaket takdimi ve müzik dinletisi yapıldı.

 

 

 

 

Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü: (0332) 223 81 87- 223 81 88- 223 82 09 iletisimkoordinatorlugu@selcuk.edu.tr

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk