Etkinlik Takvimi
23.04.2019

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
Organik Tarımda Vermikültürün Önemi Anlatıldı
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 02.01.2019 14:29:00

Selçuk Üniversitesi Çumra Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ile Çumra Meslek Yüksekokulu tarafından "Organik Tarımda Vermikültür´ün Önemi" konulu konferans gerçekleştirildi.

 

 

Soloverm Firma Yetkilisi Biyolog Osman Şen’in konuşmacı olarak katıldığı konferansta vermikültür (solucan yetiştiriciliği) ve vermikompostun’un (solucan gübresi) organik tarımda önemi anlatıldı.

 

 

Şen, solucanların vücutlarında bulunan sölom sıvısını gübreye geçirdikleri ve böylece bitkileri patojenlere karşı koruduğu, yine sindirim sistemlerinde bulunan çok sayıda yararlı mikroorganizma (mikorizal mantar ve azot fikse eden bakteriler), doğal enzim ve büyüme hormonlarını gübreye aktardıkları için bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağladığını ifade etti.  Solucan gübresinde diğer hayvan gübrelerine kıyasla 100 katı daha fazla biyolojik stimülatör bulunduğunun altını çizen Şen,  bunun organik tarımda çok önemli bir biyolojik materyal olduğu vurguladı.

Konferansta ayrıca çiftçilikle uğraşan öğrencilerin solucan gübresi üretmeye ve kullanmaya başlayacaklarını belirtmeleri üzerine Osman Şen, bu eğitimini okul bünyesinde yapılması hususunda her türlü desteği verileceklerini ifade etti.

 

 

Konferans sonrası Çumra Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdür V. Doç. Dr. Muhammet Karaşahin tarafından Soloverm firma yetkilisi Osman Şen´e sunum ve uygulamalı eğitime katkılarından dolayı Teşekkür Belgesi takdim edildi.

 

 

 

Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü: (0332) 223 81 87- 223 81 88- 223 82 09 iletisimkoordinatorlugu@selcuk.edu.tr

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk