Etkinlik Takvimi
20.04.2019

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
Sanayi ve Ekonomide Yabancı Dilin Önemi Paneli Yapıldı
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 11.12.2018 15:54:00

Selçuk Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından Süleyman Demirel Kültür Merkezinde “Sanayi ve Ekonomide Yabancı Dilin Önemi” konulu panel gerçekleştirildi.

 

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin Başkanlığında düzenlenen panele konuşmacı olarak Konya Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kütükcü, Molino A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Lütfi Alaybeyi, Atiker A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Atiker, İŞKUR Konya İl Müdürü Emrah Keleş katıldı. Programda panelistler başarı hikâyelerini anlatarak yabancı dilin önemine vurgu yaptılar.

 

 

Yabancı dilin önemini dile getiren Selçuk Üniversitesi Yabancı diller Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kazım Ürün, “Ne kadar üretirseniz, üretin dışarıya ihraç etmiyorsanız, başta enerji olmak üzere birçok şeyi dışarıdan ithal ediyorsanız sıkıntıdasınızdır. Dışarıya ürün ve hizmetler ihraç edebilmeniz için uluslararası pazarlar bulmalısınız. Bunun için yabancı dili iyi bilen iletişim kabiliyeti yüksek olan elemanlara ihtiyacınız olacaktır” dedi.

 

 

Birden fazla dil öğrenmenin gerekliliğini ifade eden Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Yabancı dili hafife almayın. Peygamber Efendimiz; ‘Bir dil bir kişidir, iki dil iki kişidir’ buyurmuştur ve iki kişi olabilirsiniz bu imkân sizin elinizde var. Hem hazırlık okuyorsunuz hem de mütercim tercümanlık okuyorsunuz artık globalleşen dünyada iletişim dili İngilizce olmuştur. Uluslararası dil kabul edilen 6 dil vardır, bunlardan birisi İngilizce diğeri Arapçadır. Fakültemizde, Çince daha sonra Rusça mütercim tercümanlık bölümlerini açacağız, akademisyen arıyoruz. Amacımız; ülkemizin dış dünyaya açılan yüzü olarak sizleri yetiştirmek ve dış dünya ile iletişimi açmak” şeklinde konuştu.

 

 

Molino A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Lütfi Alaybeyi, “Üretimi yapılan herhangi bir ürünü müşteri ile buluşturmak çok ciddi bilgi birikimi gerektirmektedir. Bu sebeple özellikle üniversite eğitimine ve yabancı dile önem veriyoruz” diye konuştu.Konya’nın da sanayi ve üretim şehrine dönüştüğünü belirten Konya Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kütükcü yabancı dilin düne göre kesinlikle keyfiyet ve lüks değil bir zaruret ve ihtiyaç haline geldiğini ifade ederek yabancı dili geliştirebilmek adına öğrencilere tavsiyelerde bulundu.Atiker A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Atiker de, sanayide kendisini yetiştirmiş, işini seven insanlara ihtiyaç duyduklarını ve çalışanlarının İngilizce bilmesinin zaruri bir ihtiyaç olduğunu dile getirdi.İŞKUR Konya İl Müdürü Emrah Keleş ise, ihracatta yabancı dilin gerekliliğine vurgu yaparak iş başvuruları için tavsiyelerde bulundu.

 

 

 

 

Programın soru-cevap ile son bulmasının ardından Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin, tarafından panelistlere plaket takdim edildi.

 

Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü: (0332) 223 81 87- 223 81 88- 223 82 09 iletisimkoordinatorlugu@selcuk.edu.tr

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk