Etkinlik Takvimi
27.05.2019

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
'Türk Dış Politikasında Yumuşak Güç Unsurları' Konferansı Yapıldı
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 05.11.2018 13:09:00

Selçuk Üniversitesi Kadınhanı Faik İçil Meslek Yüksekokulu’nda “Türk Dış Politikasında Yumuşak Güç Unsurları” konferansı gerçekleştirildi.

 

 

 

Necati Özkan Konferans Salonu’nda yapılan konferansa Kadınhanı Belediye Başkanı Mehmet Nuri Ödük, Kadınhanı Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yavuz, eski Büyükelçi İİT SESRIC Genel Müdürü Musa Kulaklıkaya, Kadınhanı Faik İçil Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Uğur Uslu, müdür yardımcıları, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kadınhanı Faik İçil Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Uğur Uslu, “Kadınhanı’mızın yetiştirmiş olduğu güzide ve değerli hocamız Musa Kulaklıkaya’nın aramızda olmasından mutluluk duyuyoruz.  Kendisine davetimizi kabul ettiği için çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

 

 

Dünya’da bir nüfuz mücadelesi olduğunu belirten eski Büyükelçi İİT SESRIC Genel Müdürü Musa Kulaklıkaya, “Tıpkı insanlar gibi devletler arasında da rekabet vardır. İnsanlar, bu rekabeti başarıyla sonuçlandırmak için birçok araç kullanırlar. Devletlerin de başka milletlere ve devletlere kendini kabul ettirmek için kullandığı enstrümanlara baktığımızda bir defa silahlı güç ve ordunun başta gelen bu güç unsurlarından biri olduğunu görüyoruz. Devlet bu gücüyle dostlarına güven düşmanlarına korku vermek ister. Bir başka kullanılan entstrüman ekonomik gücüdür.  Ancak bugün burada korkutmadan milletleri yanına çekmenin bir başka unsurundan bahsedeceğim buna ‘yumuşak güç’ diyoruz. Yumuşak güç; insanların kalbini kazanmak, başkalarını kendisine hayran bırakmak için kullanılan güç unsurlarıdır. Diğer güç unsurlarına değinecek olursak bunlar; yumuşak güç, sert güç son zamanlarda ortaya çıkan akıllı güçtür. Yumuşak güç ile sert güç arasındaki en önemli fark; sert gücün bir maliyet gerektirmesidir. Yani askeri gücünüzle bir başkasına gözdağı vermek istediğinizde ya çok sayıda asker barındırmanız gerekir ya da var olan askerlerin mühimmatlarını günün modern standartlarında tutmanız gerekir. Ekonomik güçle ülkelere hitap etmenin de bir maliyeti vardır. Ayrıca Ülkelerin sahip olduğu kültürel değerler, örf, gelenek, edebiyat, sanat, spor, sinema, medeniyet anlayışı gibi kavramlar yumuşak güç unsurlarıdır. Bu değerler, ülkelerin kendilerini takdim edebildikleri alanlardır” diye konuştu.

 

“TÜRKİYE DÜNYADA YÜKSELEN BİR DEĞERDİR”

Dünya düzenini kurgulayan, sorunlar çıktığında çözümler bulmaya çalışan ve dünya haritasını yeniden şekillendiren aktörlerin olduğunu söyleyen Büyükelçi Kulaklıkaya; “Süper güçler, Birleşmiş Milletler (BM) NATO,  Avrupa Birliği (AB) gibi... Ülkelerin yumuşak güç unsurlarını kullanmalarının nedeni; kamu diplomasisi, ülkelerin karşılıklı bağımlılığı, dünya arenasında meşruiyet kazanmak, düzen kurucu rol, özellikle de Türkiye’de coğrafi konum ve tarihi sorumluluklardır. Türkiye’de hem kendi coğrafyasında hem de dünyada dikkate alınan, yok sayılmayan yükselen değerlerlerden biridir. Güç unsurları kullanırken en akıllıca olan az maliyetli ve hakikaten gönüllere taht kuran araçları kullanmaktır” ifadelerini kullandı.

 

Kadınhanı Faik İçil Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Uğur Uslu, tarafından günün anısına eski Büyükelçi İİT SESRIC Genel Müdürü Musa Kulaklıkaya’ya plâket takdimi yapıldı.

 

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk