Etkinlik Takvimi
25.05.2019

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
'Koyun Yünü ile Ses Yalıtımı' Projesine TÜBİTAK'tan Ödül
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 15.10.2018 12:11:00

 

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencisi Nuriye Yapıcı tarafından geliştirilen ‘Koyun Yünü ile Ses Yalıtımı’ projesi, TÜBİTAK Bilim İnsanları Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen 2238- Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması ‘Temel Sektörler’ kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü. Projeyle, koyun yününün doğal, sağlıklı ve kaliteli bir yalıtım malzemesi olarak sektörde yer alması ve tüketiciye tanıtılması amaçlanıyor.

 

 

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esat Sami Polat öncülüğünde, Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ülkü Sultan Keskin danışmanlığında geliştirilen proje, TÜBİTAK tarafından Necmettin Erbakan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen ‘Üniversite Öğrencileri Proje Yarışması - Konya Bölge Sergisi’nde de yerini aldı. Büyük ilgi gören ve finale kalan projeler arasına seçilen ‘Koyun Yünü ile Ses Yalıtımı’ projesi birincilik ödülü almaya hak kazandı.

 

 

“KOYUN YÜNÜ, BİNALARIN ISIL VE İŞİTSEL KONFORUNUN SAĞLANMASINDA EN İYİ YALITIM MALZEMESİDİR.”

Geliştirdikleri proje hakkında bilgi veren Nuriye Yapıcı, “Yün; doğal, canlı, büyüyen, nano-teknolojik ve akıllı bir liftir. Ayrıca yün kendisine has özellikleri sayesinde soğuk, sıcak ve yangına karşı tam bir koruma sağlarken insan ve çevre sağlığı açısından hiçbir risk teşkil etmez. Diğer yalıtım malzemelerinden daha üstün niteliklere sahip olan koyun yünü hipoalerjenik, uzun ömürlü ve kaliteli oluşunun yanı sıra yenilenebilir ve sürdürülebilir bir kaynak olmaktadır. Bu amaçla üretim ve enerji maliyeti halihazırda kullanılan yalıtım malzemelerinden daha düşük olması, yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesi ve kullanımını güvenli olması sebebiyle tercih edilebilirliğini arttırmaktadır. Koyun yetiştiriciliğinin ülke çapından yaygın oluşu dikkate alındığında yerel yün işleme tesisleri kurularak koyun yününün yalıtım malzemesi olarak üretiminin yapılması ve diğer yalıtım malzemelerinin kullanımı ile kaybedilen ekonomik kayıp ve enerji tasarrufu ile ülke ekonomisine katılacak kazanımların reklam ve tanıtımı hedeflenmiştir.” dedi.

 

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk