Etkinlik Takvimi
16.06.2019

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
SÜ-TÖMER, Yabancı Öğrencilere Türk Kültürünü Tanıtıyor
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 18.07.2018 10:12:00

 

Yunus Emre Enstitüsü’nün dünyanın farklı ülkelerinden Türkiye’ye gelen gençlere, Türk kültürünü tanıma ve Türkçelerini geliştirme fırsatı sunduğu Türkçe Yaz Okulu programı başladı. Bu kapsamda İtalya, Litvanya, Portekiz, Makedonya, Arnavutluk, Japonya, Malezya, Kamboçya, Romanya, Kırgızistan, Somali, Tunus, İsrail, Gürcistan ve Çin gibi dünyanın farklı coğrafyalarından 24 öğrenci, Selçuk Üniversitesi’ne geldi.

 

 

Selçuk Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (SÜ-TÖMER) ev sahipliğinde, üç hafta devam edecek olan programda, hem öğrencilerin Türkçe bilgileri geliştirilecek hem de Türkiye’nin farklı coğrafyaları gezdirilerek Türk kültürü yakından tanıtılmaya çalışılacak.

 

 

SÜ- TÖMER Müdürü Prof. Dr. Ufuk Deniz Aşcı, yaptığı açıklamada, yaz okulu programının Türkiye’nin tanıtımı açısından önemli olduğunu belirterek, “Türkçe Yaz Okulu programında ikinci defa yer almaktan dolayı mutluyuz. Üniversitemizde misafir edeceğimiz öğrencilerimizin Türkçeyi ve Türk kültürünü yaşayarak öğrenmeleri için tüm hazırlıklarımızı tamamladık.” dedi.

 

 

 

Program Koordinatörü Öğretim Görevlisi Meral Doğru, programda Antalya, Nevşehir gezisinden hat sanatına kadar çok sayıda etkinliğin yer aldığını ifade etti. Bu çerçevede, öğrencilere ilk olarak Mevlana Müzesi gezdirildi. Mevlana’nın insan sevgisi ve hoşgörüsünü temel alan program, Alaeddin Tepesi ve çarşı gezisiyle devam etti.

 

 

Öğrenciler akşam yemeğinin ardından, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara ve SÜ-TÖMER yöneticileriyle bir araya gelerek sohbet etti. Arnavut öğrenci Blina  Jaupllari, Konya’da olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Mevlana diyarında bulunmak ve Türk kültürünü yakından tanımak için heyecanlı olduklarını dile getirdi.

 

 

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk