Etkinlik Takvimi
22.01.2020
Selçuk'ta "Kişisel Verilerin Güvenliği" Konferansı
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 26.03.2018 09:27:00

  Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk ve Kariyer Topluluğu tarafından “Kişisel Verilerin Güvenliği” Konferansı düzenlendi.Gerçekleştirilen konferansa Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Avcı, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.   

 

   

            Açılış konuşmasını gerçekleştiren Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk ve Kariyer Topluluğu Başkanı Girayhan Ocak, Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir’i ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduklarını ifade etti. Konferansa konuşmacı olarak katılan Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, kişisel verilerin korunmasıyla ilgili bir sunum yaptı.  Kişisel Verileri Koruma Kurumu’yla ilgili bilgi veren Başkan Bilir,“Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, 7 Nisan 2016 tarih ve 29677 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başbakanlığa, bağlı özerk bir kurumdur. Kurum olarak esas amacımız; Anayasada öngörülen özel hayatın gizliliği ile temel hak ve özgürlüklerin korunması kapsamında, ülkemizde kişisel verilerin korunmasını sağlamak ve buna yönelik farkındalık oluşturarak bilinç düzeyini geliştirmek, kişisel verileri işlemeyi denetim altına almaktır” dedi.

 

 

“KİŞİSEL VERİLER İNSANIN ŞİFRESİDİR”

          Kişisel verilerin insanın şifresi olduğunu vurgulayan Başkan Bilir, sosyal paylaşım sitelerinde ortaya çıkan bazı eğlendirici uygulamalara da dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kişisel Verileri Koruma Kurumu, ilk açıldığında 250 başvuru aldıklarını söyleyen Başkan Bilir, başvuru konusunda izlenecek yolu şöyle açıkladı: “Kişi yaşadığı bir sıkıntıdan dolayı silme, yok etme ve unutulma hakkını isteyebilir. Öncelikle Kişisel Verileri Koruma Kurumu’muz veri sorumlusuna başvuruya gidilir, burada kabul edilir ya da edilmez. Yetersiz bulunursa kişi, şikâyet ya da ihbarda bulunabilir. Bu süreçten sonra Kişisel Verileri Koruma Kurumu’muz 60 gün içinde cevap vermek durumdadır. Kurum, cevap vermediği takdirde ise reddedilmiş sayılır”  Başkan Bilir, teknolojinin hızla geliştiğini bu durumun kişisel verilerin korunmasını sağladığı gibi beraberinde birtakım sorunları da getirdiğine dikkat çekti. Konferans, hediye takdiminin ardından sona erdi.

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

 

           https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk