Etkinlik Takvimi
10.12.2018

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
Selçuk'ta Kök Hücre İzolasyon Kursu
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 07.03.2018 13:15:00

 

Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp ve Araştırma Merkezi (SÜDAM) tarafından düzenlenen “Kök Hücre İzolasyon Kursu” Selçuk Üniversitesi İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirildi.

 

 

Programa SÜDAM Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Bahadır Öztürk’ün yanı sıra “Kök Hücre İzolasyon Teknikleri ve Mezenkimal Kök Hücrelerin Flow Sitometri Cihazında Karakterizasyonu ve Kültürde Farklılaşma Çalışmaları” sunumuyla Dr. Deniz Genç, “Yağ Doku Mezenkimal Kök Hücre İzolasyonu” uygulamasıyla Asistan Muazzez Gökalp ve Yazgül Duran, “Sıçan Kemik İliği Mezenkimal Kök Hücre İzolasyonu” uygulamasıyla Asistan Nur Ecem Öztop ve Rabia Kahraman, “İnsan Dental Pulpa Mezenkimal Kök Hücre İzolasyonu” tekniğiyle Asistan Elif Buse Kaynak, bilgi verdi.

 

 

 

 

Dr. Deniz Genç, “Kök Hücre İzolasyon Teknikleri” sunumuna, Kök Hücrenin tanımıyla başladı. Kök Hücre için bölünerek kendini yenileyen, farklı doku hücrelerine dönüşme yeteneğinde olan ve özelleşmiş görev yapan organları oluşturabilen hücreler diyen Dr. Genç, kök hücrenin kendini yenileyebilme, çoğalma ve farklılaşma ile 3 temel özelliğinin olduğunu kaydetti. Farklılaşma kapasitesine göre kök hücrelerin olduğunu dile getiren Dr. Genç, gelişim evresinde kök hücre farklılaşma potansiyellerinin olduğunu vurguladı. Uluslararası hücresel tedavi derneğinin kök hücre kriterlerini de katılımcılarla buluşturan Dr. Genç, kök hücre izolasyonunda önemli faktörlerin olduğunu ifade etti.

 

 

Sunum sonrasında kök hücre deneyi yapıldı.

 

 

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk