Etkinlik Takvimi
11.12.2018

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
Hava Savunma Robotu Sahibi Öğrencilerden Rektör Şahin'e Ziyaret
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 05.03.2018 14:39:00

Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencileri Hava Savunma Robotu Projesi kapsamında Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin’i makamında ziyaret etti. Ziyarete Elektrik ve Elektronik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cemil Sungur, proje danışmanı Yrd. Doç. Dr. Akif Durdu ile proje sahibi öğrenciler Mehmet Şen, Mustafa Ekmen ve Muhammed Ali Baygın, robot sistemleri üzerine yaptıkları çalışmayı Rektör Şahin’e anlattı.

 

                           

 

Öğrenciler, bir yılın sonunda 6 tekerleği olan ve görüntü işleme yazılımı sayesinde yaklaşık 70 bin metrekare alanda tarama yaparak gördüğü hareketli nesneyi imha edebilen robot üretti. Cep telefonu yazılımıyla kontrol edilebilen Hava Savunma Robotu, havada tehdit unsurlarını tespitinin ardından üzerindeki roketle imha edebiliyor. Tehlikeli bölgelerde güvenlik güçlerine katkı sağlaması amaçlanan robotun, yetenek ve özellikleriyle savunma sanayisinin ilgisini çekmesi bekleniyor.

 

 

 

 

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin devletin stratejik üniversitesi olma yolunda bu tür çalışmalara her zaman maddi manevi desteğin verileceğini ve Türkiye’nin bu tür projelere ihtiyacı olduğunu kaydetti. Rektör Şahin, yapılan projenin geliştirilmesi konusunda öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

 

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

 

           https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk