Etkinlik Takvimi
11.12.2018

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
Selçuk'ta Tarımsal Eğitimin 172. Yıl Dönümü Kutlandı
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 20.02.2018 10:27:00

           Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından “Türkiye’de Tarımsal Eğitimin 172. Yıl Dönümü” Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla kutlandı.

 

 

 

         Gerçekleşen programa Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, AK Parti Konya Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Babaoğlu, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevat Aydın, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Kubilay Kurtuluş Baştaş, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.Açılış konuşmasını gerçekleştiren Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Kubilay Kurtuluş Baştaş, şunları söyledi: “Türkiye’de Tarımsal Eğitimin 172. Yıl Dönümü’nü kutlamanın kıvancı ve mutluluğunu yaşıyoruz. Mutlu günümüzde bizimle birlikte olan misafirlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz. Günümüzde tarım sektörünün; istihdam ve ihracat olanağı sağlama, üretim değeri oluşturma, gelir kaynağı ve tüketim potansiyeli olma, endüstriye ham madde sağlama, ulusal beslenmeye katkı sağlama gibi birçok konuda dünyada stratejik önemi devam ediyor. Bu nedenle küreselleşen dünyada gelişimini sürdüren tarım sektörünün; dikkatle takip edilmesi, izlenmesi ve taşıdığı önem nedeniyle rekabet edilebilirliğinin sağlanması gerekmektedir” 

 

          Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevat Aydın, “Ziraat Fakülteleri toplumsal beslenmemiz için kaliteli ve güvenli ürünlerin sürdürülebilir üretimi ve tüketimi arzını sağlayarak destek olmaktır. Bu amaçla yeni tür ve keşiflerin üretime kazandırılması, geleneksel üretim yöntemleri organizasyonu, uluslararası işbirliği, yöresel düzeyde uygulamalar yaparak teknik donanımı ve yetenekleri geliştirilmiş teknik personele lisans ve lisansüstü düzeyde yetişmesini sağlamaktadır. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Konya’da ve bölgede tarımsal kalkınmanın öncülüğünü yapmıştır” dedi

 

 

“TARIMI BİLİMSEL ŞEKİLDE İCRA EDERSEK VERİMLİLİK DAHA ÇOK ARTACAKTIR”

           Günün anlam ve önemiyle ilgili konuşan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Türkiye’de Tarımsal Eğitimin 172. Yıl Dönümü ülkemiz için son derece anlamlı ve önemlidir. Biz tarım ülkesiyiz, bu değişmez. Tabii tarım ülkesi olarak kalacağız gibi bir anlamda çıkmasın. Diğer alanlarda da kendimizi geliştiriyoruz. Ancak şu anda kendi alanımıza dönecek olursak Ziraat Fakültesi mensupları olarak sizlere söylemek istediğimiz husus şudur; tarımı bilimsel şekilde icra edersek verimlilik daha çok artacaktır. Genetiği değiştirilmiş gıdalarla ilgili süreç tamamen kafa karıştırıcıdır. Özelikle tohumda dışarıya bağlı olmakta üzerinde durulması gereken önemli konulardan birisidir. Biz de Ziraat Fakültesi bünyesinde ‘Tohumculuk Merkezi’nde sertifikasyon dâhil çok farklı alanlarda çalışmayı hedefledik. Ama çiftçi kısa yoldan daha fazla ürün elde edebilmek için daha dayanıklı ürünleri tercih ettiği için dışarıya bağlı hale gelmiştir. Bu bir algı sürecidir. İlerleyen dönemlerde daha bilinçli tarım yapılabilir hale geldiğinde bu durum bir çiftçilik süreci haline gelecektir.Bunlar da sizlerin eliyle yürüyecektir. Biz bu ülkenin ‘Stratejik Üniversite’yiz. Ülkenin ihtiyacı olan her alanda bilgi üretmeye, insan yetiştirmeye ve ürün ortaya koymaya çalışan ve hedef seçen bir üniversiteyiz” ifadelerini kullandı.

 

 

“TEKNİK ÜNİVERSİTE İÇİN ALT YAPI ÇALIŞMALARI TAMAMLANMAK ÜZERE”

          AK Parti Konya Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Babaoğlu, “Selçuk Üniversitesi’ni doğuran üniversite olarak ilan ediyorum. Çünkü bu coğrafyada KOP (Konya Ovası Projesi) bölgesinde Konya, Karaman, Aksaray, Niğde illeri de dâhil olmak üzere kurulan yeni Devlet Üniversiteleri’nin hepsinin bilgi sermayesi ve başlatıcısı Selçuk Üniversitesi olmuştur. Bu nedenle bu bölgenin ana kökeni Selçuk Üniversitesi’dir.  Selçuk Üniversiteli olmakla büyük gurur duyuyorum. Selçuk Üniversitesi, artık devasa oldu. İnşallah Selçuk Üniversitesi yeni bir üniversite daha doğurmaya hazırlanıyor. Konya’daki üst düzey yetkilileri olarak yeni bir Teknik Üniversite kurma konusunda çalışmalarda son aşamaya geldik. İlk üniversitelerle ilgili resmi bir Meclis çalışması paketinde Konya Teknik Üniversitesi de çıkmış olacak. Şu anda yasal alt yapı çalışmaları Cumhurbaşkanımızın da talimatları ve onayıyla başlatılmış ve tamamlanmak üzeredir. Bu yıl içerisinde belki önümüzdeki yıla da kalabilir Konya Teknik Üniversitesi kurulmuş olacaktır. Tarım konusunda elimizden geleni yapıyoruz. Çiftçilerle sahada bir araya gelerek sorunları yerinde dinleyip çözüm üretmeye çalışıyoruz. Sizler de kampüste kalmayın, sahalara inin ki kendinizi geliştirebilesiniz. TBMM’ye sizleri davet ediyoruz. Sohbet edip sizlere TBMM’yi gezdirmek isteriz” diye konuştu. 

 

   

 

     Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cennet Oğuz, “Tarımsal Öğretim ve Önemi” isimli sunumunu gerçekleştirdi. Program plâket takdiminin ardından sona erdi

 

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

 

           https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk