Etkinlik Takvimi
10.12.2018

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
Selçuk Üniversitesi Senatosu'ndan, Zeytin Dalı Harekatı'na Destek Bildirisi
Yayınlayan Birim
Selçuk Üniversitesi
Yayın Tarihi: 02.02.2018 17:00:00

 

Selçuk Üniversitesi Senatosu olarak, özellikle 15 Temmuz İhanet Kalkışması sonrasında ülkemizin içinde bulunduğu nazik durum ve milletimize karşı taşıdığımız sorumluluk nedeniyle üniversitemiz ve bilim dünyası adına bu bildiriyi yayınlıyoruz.

Türk Silahlı Kuvvetleri’mizin (TSK) Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte gerçekleştirdiği Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı’nın ülke sınırlarımızın güvenliği ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumaya dönük bir harekat olduğu aşikardır. Millet iradesinin temsilcisi olan Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla geçmişte gerçekleştirilen Fırat Kalkanı Harekatı gibi bugün gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı’nı da akademi camiası olarak destekliyoruz.

Aralarında Eski Bakan ve Milletvekili, Yönetmen, Yazar, Senarist, Gazeteci, Oyuncu ve bir kısım akademisyenin de olduğu 170 kişilik bir grubun ve Türk Tabipler Birliği gibi bazı meslek kuruluşlarının millet adına, akademi dünyası adına yaptıkları açıklamalar asla bu milletin ve akademi camiasının görüşünü ve düşüncesini temsil etmemektedir. Bu ülkenin ekmeğini yiyen, havasını soluyan ve tüm imkanlarından sonuna kadar istifade eden bu kişileri devletinin ve milletinin yanında olmaya davet ediyoruz. Emperyalist güçlerle işbirliği halinde vatanımıza saldıran illegal örgütlerle yapılan bu onurlu mücadeleyi hafife almak ve itibarsızlaştırmak bu işbirlikçi hainlerle aynı safta yer almaktır.

Bu harekatın amacı, ülkemize olan terörist saldırıları ortadan kaldırmak, silah gücünü kullanarak ülkelerinden göç etmek zorunda bırakılan insanlara güvenli bölge oluşturmak ve yurtlarına dönmelerini sağlamak, muhtemel bir terör koridorunun oluşmasına müsaade etmemek ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumaktır.

Bağımsızlığımıza kasteden, sınır güvenliğimizi tehdit eden bu terör örgütleriyle mücadele uluslararası hukuka ve evrensel değerlere uygun, etik ilkeler çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Selçuk Üniversitesi Senatosu olarak bu harekatın başarıya ulaşmasını niyaz ediyor, Gazilerimize Allah’tan şifa diliyor; Aziz Şehitlerimizi rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyoruz.

Saygılarımızla…

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü Senatosu Adına

Rektör Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN