Etkinlik Takvimi
17.01.2019

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
Selçuk ile BMC Power, Ekonomiye Katkı Sağlayacak Atılımlar Peşinde
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 21.12.2017 14:56:00

 

Selçuk Üniversitesi ve BMC Power tarafından düzenlenen “Motor Güç Grubu Sistemleri Çalıştayı, Konya’da gerçekleştirildi. Çalıştayda, üniversite-sanayi işbirliğinde katma değeri yüksek ürünlerin üretilme süreci görüşüldü.

 

 

Keykubat Köşkü’nde düzenlenen çalıştaya Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara, BMC Power Genel Müdürü Dr. Osman Dur, BMC Power Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Demiroğlu, Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birol Dağ, BMC Power Üretim Direktörü Osman Arslan, dekanlar, müdürler ile mühendislik fakültesi, teknoloji fakültesi, sivil havacılık yüksekokulu, fen bilimleri enstitüsünden öğretim üyeleri katıldı.

 

 

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, Selçuk Üniversitesi ile BMC Power arasında bir işbirliği sürecini başlattıklarını belirterek, “BMC 6 yıl içinde bir tank motoru yapım projesini üstlenmiş durumda. Bu çerçevede de çok yoğun ve hızlı bir çalışma sürecine girdi. Genel Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Sonuç odaklı ve hedefe dönük çalışılan bu süreç içerisinde Selçuk Üniversitesi ile yürüme kararlılığını göstermesi ve konuyu bizimle paylaşması memnuniyet verici” dedi.

 

 

 

“ÖĞRETİM ÜYELERİMİZE BÜYÜK İŞLER DÜŞÜYOR”

Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Teknoloji Fakültelerinin Konya yerel sektörleriyle ciddi işbirlikleri içinde olduğunu ifade eden Prof. Dr. Şahin, bu anlamda üniversitede gerçekleştirilen yaklaşık bin kalem hizmeti, Sektörel Hizmetler Bilgi Sistemi’nde bir araya getirdiklerini, Ocak’ın ilk haftası itibariyle de katalog halinde ulaşılabileceğini söyledi. Prof. Dr. Şahin, BMC Power ile gerçekleştirilecek işbirliğiyle teorik birikimin Türkiye ve insanlık adına olumlu, güzel işlere vesile olacağı inancında olduklarını aktararak, “Üniversiteler olarak önemli vazifelerimizden birisi de budur. Çünkü 2011’de ilk rektör adayı olduğumdan beri dillendirdiğimiz bir cümle var: ‘Devletin stratejik üniversitesi olmak’ hedef şudur; bilimi yaparsınız, eğitim öğretimi verirsiniz ama bu işleri yaparken devlet ve milletin ihtiyacı olan alanlarda spesifik çalışmalar yaparsınız. Biz buna yönelmek istiyoruz. Görev yaptığımız iki yıllık süre içinde 9 araştırma ve uygulama merkezi kurduk. Bunlardan 6’sı tamamen teknik ve teknolojik, sadece 3’ü sosyal alanlarla ilgili. O da bir Selçuklu mirasını devralmışız, onun devamını sağlama niteliğindedir. Diğer teknik alanlardaki çalışmalar da çok farklılık arz etmekle birlikte araştırmacı üniversite misyonumuza uygun alanlarda yürütülecektir. Burada öğretim üyelerimize çok büyük işler düşüyor. Ciddi anlamda, sonuca dönük projeler geldiği zaman kim olduğuna bakmadan destek verdik, vermeye de özen gösterdik. Üst yönetim olarak kendimize biçtiğimiz misyon üniversitenin kaynak ve imkanlarını artırmak, işbirliklerine zemin hazırlamaktır. İşte bu da onlardan birisidir. Yapacak çok işimiz var. Bu vesileyle Genel Müdürümüze ve katılımcılara çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

 

“KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER ÜRETMELİYİZ”

BMC Power Genel Müdürü Dr. Osman Dur, Rektör Prof. Dr. Şahin’e üniversitenin sanayiye entegre gayretinden dolayı teşekkür etti. BMC’nin savunma, raylı sistemler, ticari araçlar gibi birtakım üretim hatları, firmaları olduğunu belirterek, BMC Power olarak üretimden ziyade, mühendislik firması hedefiyle çalışma gerçekleştirdiklerini ifade etti. Ülkemizin en büyük sıkıntısı, orta gelir tuzağı dediğimiz sanayicinin katma değeri yüksek ürünlerde atılım kabiliyetinin düşük olduğu olması. Gerçekten uzay üssü gibi altyapısı olan sanayilerimiz var ama üretilen ürünlerin katma değeri ve yüksek teknolojik ürünlere doğru gitme düzeyi düşük. Bu altyapıyla çok daha verimli, katma değeri yüksek üretebilme kabiliyeti var. Fakat burada sanayici tıkanmış durumda. Bu tıkanıklığı açacak yerler de üniversiteler, akademik camia. Taleplerimizi, hayallerimizi, düşüncelerimizi biz size anlatacağız. Siz bizim dilimizden çıkanı ete kemiğe büründürüp sanayicinin önüne sunacaksınız. Biz bu anlamda Türkiye’nin bir mühendislik firması olmaya karar verdik” dedi.

 

 

“KONYA SANAYİSİNDE İNANILMAZ BİR ALTYAPI VAR”

Dr. Dur, üniversite-sanayi işbirliğinin önemi konusunda şunları söyledi: “Biz üretime girmeyeceğiz. Üretime BMC, BMC’nin başka şirketleri girecek. Biz mühendislik firması olarak, üniversitelerle bir araya gelip sanayiciye yön tarif edeceğiz, yol göstereceğiz. Katma değeri yükselten tasarım-dizaynlardan oluşan çalışmaları, kağıttan makineye gelebilmesi için sanayicinin ne ihtiyacı varsa onu gerçekleştireceğiz. Şu anda yerli sanayinin insan istihdam edebilmesi sayısı çok az, akademik boyutta da maliyeti yüksek. Dolayısıyla bir şekilde akademik camiayla bir araya gelip sanayiciye akademik camianın desteğini biz sağlayacağız. Bedelini de biz ödeyeceğiz. Dolayısıyla akademisyenleri gerçekten sonuç odaklı, hedefi, konusu, alanı belli alanlarda sanayicinin elinden tutmasını istiyoruz. Konya sanayisinin kalkınması akademik camianın elinde. Üniversitelerin öne çıkmadığı ülkelerin, uluslararası rekabette ekonomik ve teknolojik liderliği yakalaması mümkün değil. Konya’da inanılmaz bir altyapı var.”

 

 

Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kara, üniversitenin otomotiv alanıyla ilgili altyapısı, üniversite hakkında genel bilgi, Sektörel Hizmetler Bilgi Sistemi, çalıştayın konusu kapsamındaki üniversitedeki araştırma ve uygulama merkezleri, Konya Teknokent, Selçuk Teknoloji Transfer Ofisi ile Mühendislik ve Teknoloji Fakültelerine ilişkin bilgiler verdi.

 

 

BMC Power Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Demiroğlu, BMC Power Teknik Sunumu kapsamında, “Güç Grubu Projeleri ve Üniversitelerden Beklentiler”i anlattı.

 

 

Çalıştay, görüş, öneri ve değerlendirmelerin ardından sona erdi.

 

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

 

           https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk