Etkinlik Takvimi
21.10.2018

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
Selçuk'ta Mevlana ve Sağlık Sempozyumu
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 18.12.2017 09:49:00

 

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde düzenlenen  “Mevlana ve Sağlık Sempozyumu” kapsamında “Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam İçin Doğru Beslenme” konulu programı, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’in eşi Emine Şahin, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Göktaş ve Eşi Nurdan Göktaş, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı ve Kadın, Aile ve Toplum Hizmetleri Uygulama-Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kamile Marakoğlu, Çocuk Dostları Derneği Başkanı Doç. Dr. Ali Bülbül, Hz. Mevlana’nın 22. kuşak torunu ve Uluslararası Mevlana Vakfı Başkan Vekili Esin Çelebi Bayru, ayrıca birçok akademisyen ve öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi. Program kapsamında Hz. Mevlana’nın hayatı ile Mevlana Müzesinin tanıtımını konu alan video gösterimi ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahrettin Acar’ın ney dinletisi katılımcılarla buluştu. “Hz. Mevlana ve Sağlık Sunumu” nu ise Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu gerçekleştirdi.

 

 

 

 

 

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Başkanı ve Kadın Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kamile Marakoğlu, yaptığı konuşmada sağlıklı yaşamın doğru beslenme ile başlayacağını söyledi. Doğru beslenme şeklinin sağlıklı ve kaliteli yaşamı da beraberinde getireceğini ifade eden Prof. Dr. Kamile Marakoğlu, günümüzde yanlış beslenme ve hareketsiz yaşamın Dünya genelinde kanser, kalp, damar, diyabet gibi hastalıkların oluşumuna sebep olduğunu ayrıca yaklaşık yılda 2 milyon kişinin ölümüne neden olduğunu belirtti. Doğru beslenmenin dokuların yenilenmesini ve bağışıklık sisteminin sağlıklı olarak çalışmasına etki edeceğinin altını çizen Prof. Dr. Marakoğlu, sağlıklı yaşamak ve yaşlanmak için çocukluk döneminden itibaren yaşamın her döneminde beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Günümüzde sağlıksız beslenme sonucu gelişen obezite hastalığına değinen Prof. Dr. Marakoğlu, obezitenin Dünya’da sigaradan sonra gelen 2’nci önlenebilir ölüm nedeni olduğunu belirterek sözlerine son verdi.  

 

 

Hz. Mevlana’nın 22. Kuşak Torunu ve Uluslararası Mevlana Vakfı Başkan Vekili Esin Çelebi Bayru, Selçuklu ve Osmanlı Devletleri’nin Mevleviliği gittiği yerlere götürdüklerini ifade eden Esin Çelebi Bayru, “Mevlevihaneler bulundukları şehirde sadece tekke gibi bir görev yapmamışlar, aynı zamanda şehrin sosyal kültür ve dini hayatında çok önemli roller oynamışlardır. Örneğin bir Mevlevihane aynı zamanda bir edebiyat fakültesi, bir güzel sanatlar fakültesi veya bir konservatuar gibi de görev yapmıştır.” dedi. Mevlevihanelerde ruhun gelişmesi ve kalbin sırlarını açabilmesi, topluma doğru ve faydalı insan olabilmek için müzik kullanıldığını belirten Esin Çelebi Bayru, günümüzde Dünya’nın farklı kıtalarında müziğin kullanıldığının altını çizdi. Esin Çelebi Bayru, “Hz Mevlana hastalıkların tedavisinde doğru teşhisin çok önemli olduğunu birçok yerde vurguluyor. Günümüzde bu sürat çağında unuttuğumuz en önemli konu ruhumuz ve kalbimiz. İnsan devamlı dışarıya doğru seyahat ediyor ama bir türlü kendine özüne seyahat etmiyor. Malum olduğu gibi insan üç bölümden yaratılmış. Beden, akıl ve ruh. Bunların içinde en kolay olan beden. Hasta olduğu zaman sizlere geliyorlar ilaç veriyorsunuz. Ameliyat ediyorsunuz bir şekilde tedavisi belli ilimin yapacağı bir tedavisi var. Akla gelince akıl huzursuzsa okuduğu kitapla edindiği bilgiyle bir öğretmenin derslerine devam ederek aklı da doyurabiliyor. Gelelim ruha, ruhun istediği tek bir şey var o da aşk. Aşk olsun efendim.” diyerek sözlerine son verdi.

 

 

 Çocuk Dostları Derneği Başkanı Doç. Dr. Ali Bülbül, yaptığı konuşmada çocuk sağlığı için farklı işler yapmak istediklerini söyledi. Bilime dayalı bir şeyler yapmak istediklerini ifade eden  Doç. Dr. Ali Bülbül, “Hep söylediğim bir şey var bizden istediğiniz bilim adına ne varsa yanınızdayız, beraberiz” dedi.

 

 

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

           https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk