Etkinlik Takvimi
17.01.2019

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
Selçuk'ta "Umuda Giden Yolculuk" Konferansı Yapıldı
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 14.12.2017 09:59:00

        Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi, Uluslararası Göç ve Diaspora Uygulama Araştırma Merkezi ve Dünya Kültür Medeniyetleri Uygulama Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Umuda Giden Yolculuk” konferansı ve sergi açılışı Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi

 

 

       “Umuda Giden Yolculuk” konferansı ve sergi açılışına Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, akademisyenler, Ünlü Oyuncu Ahmet Yenilmez ve çok sayıda öğrenci katıldı. Konferansa konuşmacı olarak çok sayıda mültecinin kurtulmasına vesilen olan Midillili Balıkçı Kostas Pinteris katılarak yaşadıklarını anlattı.

 

 

       Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık şunları söyledi: “Hz. Mevlana’nın ölüm yıl dönümü Şeb-i Arus’ta anlamlı bir faaliyete hep birlikte imza atmak istedik. Mevlana Hazretlerinin ‘Gel Ne Olursan Ol Gel’ dediği söyleme uygun olarak Midillili Balıkçımız Kostas Pinteris’i Konya’ya davet ettik.  Kostas Pinteris, Balıkesir bölgesinden hicret etmiş Osmanlı hoşgörüsü ve yardım mayasının ürünüdür. Osmanlı hala dünyaya örnek olmaya devam ediyor. Kostas Pinteris, kayığıyla 100 bin civarında mülteciyi kurtarmıştır. Bugün maalesef vahşi sömürgecilik, dünyayı birbirine kattı, çıkar ve hırs uğruna İslam dünyası bölük pörçük oldu. Kan için de sıkıntılı bir tablo var. İnsanların, huzurunu bozan bu vahşi kapitalizme karşı insanlık adına Allah’ın emrettiği gibi bu insanlara sahip çıkmak gerekiyor”

 

 

 

 

 

 

 

 

       KOSTAS PİNTERİS, YAŞADIKLARINI SELÇUK ÖĞRENCİLERİNE ANLATTI

       Mültecilerin göçü sırasında onlara yardım eden Midillili Balıkçı Kostas Pinteris duygularını şöyle açıkladı: “Elerimin yetiştiği kadar insanı kurtardığım için mutluyum.  Ekonomik sorunlarım olmasına rağmen 2 yıl süre kadar işimi bıraktım.  Çünkü sahile vuran o kadar çok insan vardı ki çalışamıyordum. Denize bakmak da zorlanıyordum. Öyle ki balık yerine insan, tutuyordum. Bir günde 5 bin kişinin köyüme geldiğini gördüm.  Sürekli denizde çırpınan kurtulmaya çalışan insanları görmekten artık denize bakmaktan kaçınmaya başladım. Yardımlar ve çalışacak insan sayısı azdı. Sürekli ölmüş cesetlerle karşı karşıya kalıyorduk. 24 saat boyunca sürekli denizden insan çıkarmaya başladık. Gece olduğunda mideme sancılar giriyordu. Sürekli bunu düşünüyordum. Bundan sonra bunun gibi kötü olaylarla karşılaşmamayı diliyorum. Hepimiz dünyanın her yerinde huzur ve barış içinde yaşarız” Kostas Pinteris, yaşadığı acı anıları da öğrencilerle paylaştı. Ünlü Oyuncu Ahmet Yenilmez de duygularını dile getirerek, Kostas Pinteris’in insanlık dersi verdiğinin altını çizerek, “Dünyada ender bulunan bir kahramanla beraberiz. Yarın muhtemelen filmi çekilecektir. Bu konferans için herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.  Programın sonunda Kostas Pinteris’e Dekan Prof. Dr. Necmi Uyanık tarafından plâket takdim edildi. 

 

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

           https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk