Etkinlik Takvimi
15.11.2018

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
Hz. Mevlana'nın 744. Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri
Yayınlayan Birim
Selçuk Üniversitesi
Yayın Tarihi: 27.11.2017 15:46:00

 

 

 

Selçuk Üniversitesi 744. Vuslat Etkinliklerine Hazır

 

- 8 farklı ülkeden ve 21 farklı üniversiteden 34 bilim insanı Hz. Mevlâna ve Kardeşlik teması üzerine konuşacak…

 

- Ankara Milletvekili Prof. Dr. Emrullah İşler, Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ve İran Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal İslam Dünyasındaki ayrılık nedenlerini ve barış yollarını konuşacaklardır….

 

 

Hz. Mevlâna’nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri çerçevesinde üniversitemiz Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü tarafından 7-17 Aralık 2017 tarihleri arasında bir dizi program düzenlenecektir.

Şeb-i Arûs Etkinlikleri kapsamında “Harflerin Dili” Sergisi, “Hz. Mevlâna ve İslam Dünyasında Kardeşlik” konulu IV. Uluslararası Mevlana Sempozyumu, belirlenen Fakültelerde “Mevlâna ve Mevlevîlik Konferansları” yine belirlenen orta öğretim kurumlarında “Genç Gönüllerde Hz. Mevlâna Konferansları” ve geleneksel hale gelen “Gönlümüzdeki Mevlâna Söyleşileri-VIII” isimli söyleşi gerçekleştirilecektir.

Ayrıca Üniversitemiz Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı ile ortaklaşa “..İle Mecnun” isimli tek perdelik bir tiyatro ve İran Araştırmaları Merkezi (İRAM) ile birlikte “Türk-Tacik Ortak Kültüründe Mevlâna ve Öğretileri” isimli Atölye Çalışması da bu yıl etkinlikler kapsamında ilgililerle buluşacaktır.

 

Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Şeb-i Arûs Etkinlikleri Çalışmalarını Tamamladı

Üniversitemiz bünyesinde bulunan ve uzun yıllardır Mevlana etkinliklerinde söz sahibi olan Mevlana Araştırmaları Enstitüsü’nün 744. Vuslat Yıldönümü kapsamında yapacağı etkinlikler için çalışmalarda sona gelinmiştir. Bu kapsamda;

2010 yılında Üniversitemiz öğretim üyelerinin emek ve gayretleri ile Enstitüye kazandırılan ve Hz. Mevlâna’nın eserlerinin yazma nüshalarından örneklerin tuval üzerine basılı hallerini içeren “Harflerin Dili” başlıklı sergi, 7-17 Aralık 2017 tarihleri arasında Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Salonu’nda düzenlenecektir. Serginin açılışı 7 Aralık saat 10.00’da yapılacaktır.

8-9 Aralık 2017 tarihlerinde yapılacak olan “Hz. Mevlâna ve İslam Dünyasında Kardeşlik” konulu IV. Uluslararası Mevlana Sempozyumuna, yaklaşık 10 farklı ülkeden bilim insanı, araştırmacı ve konunun uzmanı 34 kişi katılacaktır. “İslam Dünyasında Savaşlar ve Barış Yolları” isimli açılış oturumu ve Değerlendirme oturumu ile dokuz oturumdan oluşacak sempozyumda bilim insanları, Mevlâna ve eserleri üzerinden İslam dünyasındaki birlik ve beraberliğin nasıl şekillenmesi gerektiğini paylaşacaklardır. Doğu, Batı ve Türk dilleri, tarih, tasavvuf, felsefe, musiki ve güzel sanatlar gibi konularda alanında yetkin kişilerin katılacağı sempozyumun açılış oturumunda Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin oturum başkanlığı yapacak ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Emrullah İşler, Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ve İran Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal İslam Dünyasındaki ayrılık nedenlerini ve barış yollarını konuşacaklardır.

11-12 Aralık 2017 tarihleri arasında Üniversitemiz bünyesindeki Tıp Fakültesi ve Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde düzenlenecek “Mevlâna ve Mevlevîlik Konferansları” bu yıl “Hz. Mevlâna, Kardeşlik ve Sosyal Yaşam” başlığı ile yapılacaktır. Programlara Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. A. Kağan Karabulut ve Prof. Dr. Hüseyin Kara konuşmacı olarak katılacak ve Hz. Mevlâna gibi manevi değerlerimiz üzerinden birlik ve beraberlik gibi konuları tartışacaklardır.

13-14 Aralık 2017 tarihlerinde Konya merkez ilçelerindeki dört farklı orta öğretim kurumunda Enstitümüz Yüksek Lisans öğrencileri tarafından yapılacak “Genç Gönüllerde Hz. Mevlâna” başlıklı konferanslarda yüksek lisans öğrencilerimiz gençlere Hz. Mevlâna’yı anlatacaklardır.

Enstitümüz etkinlikleri arasında bulunan ve her yıl geleneksel olarak yapılan “Gönlümüzdeki Mevlâna Söyleşileri – VIII” başlıklı söyleşi bu yıl 15 Aralık 2017 Cuma günü düzenlenecektir. Söyleşi, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN’in moderatörlüğünde,  Eski Afganistan Ankara Büyükelçisi Mesut HALİLİ, Tunceli Valisi Tuncay SONEL, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet GÜVEN ve Emekli Ney Sanatçısı Niyazi SAYIN gibi tanınmış simaların katılımıyla gerçekleşecektir. “İş Dünyası ve Hz. Mevlâna” başlığıyla yapılacak söyleşide katılımcılar; iş adamlarının Hz. Mevlâna’sını ve iş dünyasına Hz. Mevlâna’nın yansımalarını paylaşacaklardır.

Ankara’da bulunan İran Araştırmaları Merkezi ile ortaklaşa düzenlenecek “Türk-Tacik Ortak Kültüründe Mevlâna ve Öğretileri” isimli Atölye Çalışması 11-15 Aralık 2017 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecektir. Bu Atölye Çalışması Tacikistan Mevlana Araştırmaları Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. KIEMIDDIN NAIMOV’un katılımıyla gerçekleştirilecektir. Koordinatörlüğünü Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Yüksek Lisans öğrencisi Emre GÜRBÜZ’ün yapacağı ve Farsça olarak düzenlenecek olan bu Atölye Çalışmasına tüm ilgililer ücretsiz olarak davetlidirler.

Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı ile ortaklaşa düzenlenen “İle Mecnun” isimli tek perdelik tiyatro 8-16 Aralık 2017 tarihleri arasında Devlet Konservatuvarı salonunda her akşam saat 20.00’da ücretsiz olarak izleyicilerle buluşacaktır. Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı Müdüresi Doç. Dr. Dilek Zerenler’in koordinatörlüğünde ve Öğr. Görevlisi Tolga Özenç Özençel’in yönetmenliğinde oynanacak tiyatronun baş figürü tiyatro sanatçısı Ahmet Yenilmez’dir. Tiyatronun ilk gösterimi 7 Aralık 2017 Perşembe günü olacaktır.

 

Etkinlikler Kapsamında Konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin:

“Günümüzde Selçuk Üniversitesi, 1980’li yılllardan bu yana Şeb-i Arûs etkinliklerine aralıksız katkı sağlayan ve yapılan her türlü faaliyetin bilimsel boyuta taşınmasında rol oynayan bir kurum haline gelmiştir. Bilim ve kültür adına her alanda sadece Konya’da değil ülkenin ve dünyanın her yerinde kendisinden söz ettiren Selçuk Üniversitesi Hz. Mevlana, Yunus Emre, Hoca Ahmet Yesevî gibi milli ve manevî kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılmasında da her zaman rol almış ve almaya da devam edecektir.

Bu kapsamda Selçuk Üniversitesi olarak bizler, büyük fikir insanı Hz. Mevlâna ile ilgili yapılan her türlü faaliyete ve bilimsel etkinliğe katkı sağlamak için hazırız. Hz. Mevlâna ve düşüncesi, bu kadar savaşın ve kargaşanın yaşandığı günümüz dünyasında her geçen gün barıştan, sevgiden, hoşgörüden ve birlikte yaşamadan yana daha da önem kazanmaktadır. Dileğimiz odur ki bütün insanlık bu sevgi ve kardeşlik atmosferinde birlikte yaşamayı amaç edinsinler.

Bizler de Üniversite olarak bu yıl çok geniş bir program planlaması ile Şeb-i Arûs Etkinlikleri’ni gerçekleştireceğiz. Dikkat edilecektir ki bu programlarda öne çıkan vurgu “Kardeşlik”, “Birlik”, ve “Beraberlik” temalarıdır. Özellikle 8-9 Aralık tarihinde yapılacak olan uluslararası sempozyumda dünyanın farklı ülkelerinden gelen bilim insanları “Kardeşlik” ve “İslam Birliği” üzerine konuşmalar yapacaklardır. Yine sempozyumun açılış oturumunda ülkemizin tanınmış simaları savaşlar ve barış yolları hakkında düşüncelerini paylaşacaklardır.

Diğer yandan Üniversite yönetimi ve idareciler olarak bu tür etkinliklerin her alana yayılması için akademik çalışmalardan başka, toplumun diğer kesimlerine de erişmeye çalışıyoruz.  Bu amaçla yapılacak etkinliklerin bazısının liselerde ve fakültelerdeki öğrencilere,  yöneticilere ve halka yönelik olduğu da görülecektir. 

Düzenleyeceğimiz etkinliklerin Konya’ya, ülkemize ve tüm dünyaya şimdiden hayırlı olmasını temenni eder; akademik ve idari tüm personelimizi, öğrencilerimizi ve saygıdeğer Konyalıları etkinliklerimizde görmekten onur duyacağımızı belirtirim.” dedi.

Hazırlıklar Büyük Bir Titizlikle Tamamlandı

Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali TEMİZEL ise tüm etkinlikler için gerekli hazırlıkları titizlikle tamamladıklarını belirtirken, her yıl olduğu gibi bu yıl da Hz. Mevlâna ile ilgili bilimsel ve sosyal etkinlikler gerçekleştirmeye çalıştıklarını söylemiş ve tüm üniversite personeli ile öğrencilerini etkinliklere davet etmiştir.

Etkinliklerde üniversite öğrencilerimiz ve personelimizle birlikte Konya Liselerinde eğitim gören gençlerimiz ve Konya halkının da bilgilendirilmesinin amaçlandığını belirten SÜ Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali TEMİZEL “Bu yıl da uluslararası sempozyumdan konferanslara, sergiden söyleşiye kadar birçok etkinlikle anma haftasına katkı sunacağız. Tüm etkinliklerimize ilişkin hazırlıklarımızı tamamladık. Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü olarak Mevlâna ve Mevlevîlik Kültürünün tamamen aslına uygun ve bilimsel gerçekler doğrultusunda anlaşılması konusunda çalışmalarımıza aralıksız devam etmekteyiz. Bu yıl altı ana başlıkta toplam on programla anma etkinliklerine katkı sağlamaya çalışacağız. Düzenlediğimiz etkinliklere mümkün olduğunca farklı isimleri ve konuları dâhil ederek Hz. Mevlâna ve Mevlevîlik Kültürünü detaylı bir şekilde yansıtmaya çalışıyoruz.” dedi.

Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Konya Dışında da Bilimsel Faaliyetlerine Devam Ediyor…

Enstitü, yapılacak etkinliklerin bir benzerini de diğer yıllardan farklı olarak bu yıl Ankara’da bulunan bir araştırma merkezi ile ortaklaşa yapacaktır. Yapılacak programın bir atölye çalışması olduğunu dile getiren Temizel; “Türk-Tacik Ortak Kültüründe Mevlana ve Öğretileri isimli bu atölye çalışması Tacikistan Mevlana Araştırmaları Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. KIEMIDDIN NAIMOV’un katılımıyla gerçekleştirilecektir. Koordinatörlüğünü Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Yüksek Lisans öğrencisi Emre GÜRBÜZ’ün yapacağı ve Farsça olarak düzenlenecek olan bu Atölye Çalışmasına tüm ilgililer ücretsiz olarak davetlidirler.” dedi.

Program 11-15 Aralık 2017 tarihleri arasında Ankara’da bulunan İran Araştırmaları Merkezi’nde yapılacak ve her gün farklı konular işlenecektir.

Atölye Çalışmasının programı şu şekilde olacaktır:

11.12.2017 Pazartesi: Tacikistan Musikisinde ve Tiyatrosunda Mevlâna’nın Şiirleri

12.12.2017 Salı: Mevlâna’nı Eserlerinde Günümüz Tacik Lehçesi ve Mevlâna’nın Eserlerinde yer alan ve bugünkü Tacikler arasında aynı anlama gelen kelimelerin kullanımı.

13.12.2017 Çarşamba: Mesnevîde Kur’an Ayetleri ve Mevlâna’da Peygamberin Sünnetleri

14.12.2017 Perşembe: Mesnevi Okumaları

15.12.2017 Cuma: Mevlana’dan Gazel Okumaları