Etkinlik Takvimi
19.12.2018

E-Posta Servisleri

Personel E-Posta
Selçuk'ta Adalet ve Vicdan Konferansı
Yayınlayan Birim
KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yayın Tarihi: 08.11.2017 13:53:00

                                    

Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Hâkim Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Selami Turabi’nin anlatımıyla Adalet ve Vicdan konferansı gerçekleştirildi

 

 

Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Hâkim Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Selami Turabi, hukuk öğrencilerine Adalet ve Vicdan Konferansını verdi. Düzenlenen toplantıya Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Avcı, Bölge Adliye Cumhuriyet Başsavcısı Ali Gökpınar ve çok sayıda öğrenci katıldı. “Adalet ve Vicdan” Konferansı gerçekleştiren Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Hâkim Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Selami Turabi şunları söyledi: “Adalet içini boşalttığımız ve ayağa düşürdüğümüz bir kavram oldu. Adalet Allah’ın (El-Adl) 99 isminden bir tanesidir. Adaleti anlatırken eğer Hakk’a dayandırmıyorsak yarım kalır. Adalet-eşitlik ilişkisiyle ilgili Hz. Mevlana’nın tanımı var: ‘herkese eşit davranmak adalet değildir’ der. Kuru ota su vermek zulümdür, yeşil ağaca su vermemek yine zulümdür. Hak edene hak ettiğini vermek adalettir. Her ikisine de eşit su vermek adalet değildir”

 

 

 “HUKUK FAKÜLTELERİNİN AMACI ADALET İÇİN SAVAŞAN ERLER YETİŞTİRMEKTİR”

Hukuk Fakülteleri’nin amacının adalet için savaşan erler yetiştirmek olduğunu söyleyen Hâkim Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Selami Turabi, adaletin üçlü saç ayağı olduğunun altını çizerek bunların; akıl, bilgi ve vicdan olduğunu belirtti.  Vicdanın hukuk öğrencilerine anlatılmasının önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Selami Turabi, “Hukuk Fakülteleri bugün hep bilgi aktarımı üzerine eğitim veriyor. Bilgi, adaletin tecellisinde elbette önemlidir. Ancak es geçilen iki nokta; akıl ve vicdandır. Vicdan ile ilgili bir ders yok. Anayasamıza göre ‘hâkimler, vicdani kanaatlerine göre karar verirler’ deniliyor. İfade özgürlüğü dersi altında 2 saat vicdan dersini anlatıyorum. Adaletin tanımını şöyle yapıyorum; akıl kovasıyla, bilgi ipiyle, vicdan kuyusunda o adaleti pınarını çıkarmaktır. Burada aklı kovaya, bilgiyi ipe, vicdanı kuyuya benzetiyorum” diye konuştu.

 

 

“YARGININ BİR NUMARALI SORUNU VİCDANDIR”

Yargının bir numaralı sorunun vicdan olduğunu ifade eden Doç. Dr. Selami Turabi, “Yargının birinci sorununun akıl olduğunu söylüyorlar, çünkü aklını kiraya veren insanlar var. 10 bin hâkim ve savcının 4 binini attık. Sebep akıl sorunu var. Şahsıma göre yargının bir numaralı sorunu vicdandır. Evet, aklını kiraya veren insandan hâkim ve savcı olmaz. Bu insan, tefekkür de edemez. Aklın hür olması bizim olmazsa olmaz şartlarımızdandır. Akıl, ayakkabı bağıdır. Göz nasıl görmek için yaratılmışsa akılda bir yere bağlanmak için yaratılmıştır. Göz görür, kulak duyar, vicdan şaşmaz doğruyu söyler. Ancak vicdan kirlenir Gerçek adalet ise dava dosyasının selim bir akılla, düzgün bir bilgiyle ve temiz bir vicdana indirip doğrudan hükmü çıkartmaktır” ifadelerini kullandı.

 

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

 

https://www.facebook.com/selcukuniversitesirektorluk?ref=hl

https://twitter.com/selcukrektorluk